Kripto Para

Altın Kriz Dönemlerinde Bitcoin’den Daha İyi Performans Sergiliyor

Bitcoin‘e yapılan yatırımlara yönelik en yaygın söylemlerden biri de kripto paraların gelecekte altın gibi temel yatırım araçlarından daha güvenilir ve seçkin bir yatırım aracağı olacağı yönünde.

JPMorgan Chase & Co‘da Yatırım Stratejisti olarak çalışan John Normand‘ın yaptığı bir araştırmaya göre durum aslında pek de iddia edildiği gibi değil.

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin, 2010 yılının Temmuz ayından bu yana S&P 500 Endeksi‘nin en kötü performans sergilediği 10 ayın sadece üçünde değer kazanmış, diğer dört pozisyonda ise endeksin en az iki katı zarar etmiş. Buna rağmen altın ve gümüş gibi değerli metaller, verilere göre aynı dönemde yedi kez pozitif hareketlenme yaşamış. John Normand’ın 24 Ocak tarihli araştırma  raporunda şu açıklamalarda bulunmuş:

Bitcoin’in diğer piyasalarla korelasyonu geçen yıl boyunca sıfıra yakındı. Bu Bitcoin’u hedge aracı olarak yen ya da altından daha iyi bir konuma taşır gibi görünüyor. Ancak hedge aracının kendisi ayı piyasasındaysa düşük korelasyonun pek bir değeri olmaz.

Geleneksel finans sisteminin savunucuları reddetse de Bitcoin’in gelecekte küresel finansal sistemi domine eden en temel para birimi olma şansı epeyce yüksek olabilir.

Yorum Yap