Apple daha az iPhone satmasına rağmen, çok daha fazla kar etti

Şirket, geçen senenin son üç ayında Avrupa ve Japonya pazarlarındaki büyümenin desteğiyle kârı 20 milyar dolara çıkararak üstün dereceli kırdıklarını duyurdu


Şirket, geçen senenin son üç ayında Avrupa ve Japonya pazarlarındaki büyümenin desteğiyle kârı 20 milyar dolara çıkararak üstün dereceli kırdıklarını duyurdu. Firmanın geliri, yüzde 13 artışla 88.3 milyar dolara çıkarak bir üstün dereceli daha kırılmış oldu.

Eylül ayında iPhone 8 ve Kasım ayında iPhone X piyasaya sürüldüğünden beri, şirket satış rakamlarını ilk kez açıklıyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, 1000 dolardan başlamış olan fiyatına rağmen iPhone X’e talebin beklediklerinden oldukca daha fazlaca bulunduğunu belirtti.

iPhone satışı yüzde 1 azaldı

Senenin son üç ayında iPhone’ların toplam satışı bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 1 azalarak 773 milyona gerilerken, aynı dönemde firmanın geliri 20 milyar dolara ulaştı.

Öte taraftan Apple CEO’su Tim Cook, telefon satışlarındaki düşüşün onda büyük bir kaygı yaratmadığına vurgu yapmış oldu.Cook, dünyanın dört bir yanında etken olarak kullanılan 1.3 milyar Apple cihazın güçlü bir satın alan ağı oluşturduğuna dikkat çekti.

Apple, iPhone kullanıcılarının, telefonların yeni güncellemeler ile yavaşladığı şikayetleri üzerine eski model iPhone’ları telefonun ömrünü uzatmak için yavaşlattığını kabul etmişti.

iPhone kullanıcıları Apple’a tepki gösterirken, aralarından bazıları şirkete dava açmıştı.