Google, Play Store’da Kıyım Yaptı

Google, uygulama mağazasını fena niyetli uygulamalardan arındırmak için oldukça çaba sarf ediyor


Google, uygulama mağazasını fena niyetli uygulamalardan arındırmak için oldukça çaba sarf ediyor. Bu uygulamaların Play Store’a gelmesini en başından engellemek, bir halde gelmiş olanları da derhal ortadan kaldırmak, firmanın epey enerjisini alıyor. Doğal milyarlarca Android kullanıcısına hizmet veren bir teknoloji şirketi olunca bunu naturel karşılamak gerek. Google, bu denetleme ve temizleme süreçlerini geliştirmeye devam ediyor.

GOOGLE PLAY’DAN UYGULAMA TEMİZLİĞİ

Google Play Ürün Yöneticisi Andrew Ahn’ın söylediğine bakılırsa 2017’de Google, firmanın politikalarını ihlal eden 700.000’den fazla uygulamayı mağazadan silmiş. Bu sayı 2016’dakinden %70 daha çok.

“KÖTÜ İÇERİKLİ UYGULAMALAR REDDEDİLDİ”

Ahn, şöyleki diyor: “Bir tek daha çok fena uygulamayı kaldırmakla kalmadık, onları daha erken bir aşamada tanımlayıp yakalamayı başardık. Hatta, fena içerikli uygulamaların %99’u, daha kimse onları yükleme fırsatı bulamadan tanımlandı ve reddedildi.”

“KÖTÜ NİYETLİ GELİŞTİRİCİLERİ DURDURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Bunun yanında Ahn, 100.000’den fazla zararı olan geliştiriciyi de daha iyi denetleme modelleri ile ortadan kaldırdıklarını ve fena geliştiricilerin yeni hesap oluşturarak yeni bir seri fena uygulama yayınlamasını zorlaştırdıklarını söylemiş oldu.

Silinen uygulamalar şu kategorilerde bulunuyor:

– Kopyalar: Popüler uygulamaları yansılamak ederek kullanıcıları kandıranlar

– Uygunsuz içerik: Aşırı sertlik, nefret ve yasa dışı fiil bulunduranlar

– Potansiyel olarak zararı olan uygulamalar: İnsanlara ve cihazlarına zarar verebilecek zararı olan yazılımlar.

Google Play Protect, bir çok fena uygulamayı ayıklamada destek olsa da Ahn, Google’ın hala yapması ihtiyaç duyulan şeyler bulunduğunu kabul ediyor: “Bazılarının halen güvenlik sistemlerimizi aşmayı ve kandırmayı başardığını biliyoruz. Bu mevzuyu oldukça ciddiye alıyoruz ve fena uygulamaları ve fena niyetli geliştiricileri durdurabilmek için yöntemlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.”

[fat_coincap id=”5″]