Kripto Para

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 18 ülke kendi dijital parasını geliştiriyor: Turkcoin, PayMon, EuroChain

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi
PrimeXBT

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştiren merkez bankalarının sayısı her geçen gün giderek artıyor.  Kripto paraların popülaritesindeki son yıllarda yaşanan ekstrem artış bu dönüşümü hızlandırdı. Hatta şu anda birçok hükümetin Blockchain teknolojisinin en ateşli savunucuları arasında yer aldığını söylemek mümkün.

The Block’un yaptığı araştırmaya göre, analiz edilen 60’tan fazla merkez bankasından 18’i kendi dijital para birimini geliştirdiğini ya da lansman tarihini açıkladı. Bu merkez bankaları tarafından kullanılan en popüler platform R3’ün Corda kurumsal defteri gibi görünüyor.

Listede yer alan en az dört ülke/merkez bankası kendi dijital para birimini yayınladı. Geriye kalan 14 ülke ise merkez bankası destekli dijital para birimlerini geliştiriyor ya da üçüncü taraf blockchain yazılım sağlayıcılarıyla pilot programlar başlatıyor. The Block’un yaptığı araştırma, dijital para geliştirmeyi düşündüğünü açıklayan merkez bankalarını ise içermiyor.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap