Kripto Para

Bankalar Kripto Para Şirketlerini Daha Yaratıcı Olmaya Zorluyor

Bloomberg 3 Mart’ta yayınladığı büyük mali yayınında, kripto para sektöründeki şirketlerin banka hesabı açmakta hala sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Raporda, Alameda Research’ün CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto para şirketlerinin bankalarla olan ilişkilerinin oldukça kötü olduğundan dert yanıyor. Sam Bankman-Fried bankaların kripto para şirketlerine hizmet vermesinin aslında yasa dışı olmadığını belirtti. Sam Bankman-Fried’e göre bankalar konu kripto paralar olunca her alanda zorluk çıkarmayı seviyor.

Bloomberg’e göre daha büyük bankalar kripto para sektöründe yer alan şirketlere hizmet etmekten kaçınmasına rağmen, küçük çaplı bankalar ise tam tersine kripto para şirketlerini elinde tutmaya çalışıyor.

Bloomberg, BitPay’in danışmanı Sonny Singh şirketlerinin birçok banka tarafından geri çevrildiğini söyledi. Bloomberg, bankalarla ilişki kurmakta zorluk çeken bir diğer şirket olarak Blockchain yatırım ve danışmanlık firması NKB Group’u gösterdi. NKB yetkilisi Ben Sebley’in konuya ilişkin yorumu şu şekilde:

    Temel bankacılık haklarından yararlanamamak resmen delilik, sektördeki büyümeyi engelliyor. Bu da şirketleri sorunlarını çözmek için daha yaratıcı olmaya zorluyor. Bankalar bu konuda aşırı temkinli.

Ülkemizde de 2010’lu yılların ilk birkaç yılında kripto para şirketlerinin kurulmasına temkinli bir yaklaşım hakimdi. Hatta kripto para şirketlerinin bankalarla ilişki kurması oldukça zordu.

Yorum Yap