Takip Edin

Rehber

Coinbilgi Akademi: Bibox Kripto Para Borsası İncelemesi

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bu yazımızda son dönemde Binance’in rakibi olarak gösterilen Çin merkezli Bibox borsasını inceleyeceğiz. Bibox, 2017 yılında OKEx, Huobi ve OKCoin gibi borsaların eski çalışanlarından oluşan  üst düzey Çinli bir ekip tarafından kuruldu. 

Şirket her ne kadar yapay zekanın platformdaki işleyişini açıklamasa da Bibox tamamen yapay zeka ile geliştirilmiş kripto para borsası olarak tanımlanabilir. Bibox için yapay zeka vurgusu sıklıkla yapılıyor fakat Bibox’un diğer merkezi borsalardan bir farkı yok gibi görünüyor. Borsanın arayüzünün ise neredeyse Binance ile aynı olduğunu söylemek mümkün. 

Bibox Borsasına Nasıl Kayıt Olunur?

1-Adım Bibox’un Web Sitesine Giriş Yapın:

Bibox borsasına gitmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz. (Uyarı: Sıklıkla kullandığınız kripto para borsalarını bilgisayarınızda veya akıllı cihazlarınızda sık kullanılanlara eklemeniz sizi kimlik avı saldırılarından korur.)

2. Adım Kayıt Olma Formunu Doldurun

Sadece e-posta ve şifrenizi belirleyerek Bibox borsasına rahatlıkla kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bir onay e-postası alacaksınız.

3- 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamasını (2FA) Etkinleştirme:

Hesabınızı kullanmaya başlamadan önce fonlarınızın güvenliği için kimliğinizi doğrulamanızı ve güvenlik aşamalarının hepsini tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bibox borsası İngilizce, Rusça, Çince ve Japonca’nın yanı sıra Türkçe’yi de destekliyor. Ayrıca yakın zamanda Binance’a gelmesi beklenen marj ticareti özelliğinin de Bibox borsasında mevcut olduğunu belirtelim. 

Borsanın OKEx, Hobi ve Binance gibi dünyanın en büyük borsalarının üst düzey çalışanları tarafından kurulması nedeniyle geleceği oldukça parlak olabilir. Ayrıca Bibox borsasının Bibox (BIX) isimli bir de platform token’ı bulunuyor. Rehber içeriğimizi hazırladığımız sırada Bibox token 0,3 cent seviyesinde işlem görüyordu.

Bibox gerçekten de kullanıcısına kaliteli hizmet sunmayı amaç edinmiş bir kripto para borsası. Fakat zaten hali hazırda birçok kripto para borsası varken yatırımcılar neden Bibox’u tercih etmeli? İşte Bibox borsasının artıları:

1- Tüm dünyadaki kripto para yatırımcılarının erişimine açık

2- Kullanımı kolay, fonksiyonel

3- Borsanın tasarımı etkileyici, alım satım işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

4-  Platformun kendi token’ı BIX’e sahip olan müşteriler alım satım işlemlerinde %50 daha az işlem ücreti ödüyor.

5- BIX token’ın geleceği tıpkı BNB gibi parlak olabilir.

Eksileri:

1- Çin merkezli oldukları için Çin Hükümeti’nin düzenlemelerine ve yasalarına tabiler.

Buraya tıklayarak Bibox borsasına üye olabilir ve gelişmiş alım satım özelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz.

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blockchain

Dünyayı Değiştirmek: 5 Blockchain Kullanım Örneği

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Dünyayi-degistirmek-5-Blockchain-Kullanim-ornegi

Bu kılavuzda, öncelikle blok zincirinin neden bu denli geniş çaplı yeteneklere sahip olduğunu anlayacağız. Bunu takiben, farklı blockchain kullanım durumlarına bakacağız.

Blockchain teknolojisini entegre ederek birkaç ilginç kullanım durumu keşfedilebilir .

Blockchain ve İnovasyon

Yenilikler iki tür olabilir: dikey ve yatay.

Dikey yenilik, belirli bir alanda açıkça yapılan yeniliktir. Yatay yenilik ise herkes tarafından benimsenebilecek bir şeydir. Bunu daha net hale getirmek için bir örnek alalım.

Penisilin, Çocuk felci aşısı ve sofistike çalıştırma yöntemlerinin tümü, yalnızca belirli bir alana özgü olduklarından, dikey yeniliklerin örnekleridir.

Elektrik, İnternet ve Bulut Bilişim ise, işlevselliklerini daha verimli hale getirmek için birden fazla alan ve sektör tarafından benimsenen yatay yeniliklerdir. Çoğu hastanenin kayıtlarını yapmak için hala kağıt ve dosya kullanması, yatay yenilik söz konusu olduğunda çok geride kaldıklarını gösteriyor.

Blockchain temelleri hakkında daha önce birçok kez konuştuk. Bu nedenle, kısa bir açıklama vermek gerekirse, bir blok zinciri , en basit terimlerle, tek bir varlığa ait olmayan bir bilgisayar kümesi tarafından yönetilen, zaman damgalı, değişmez bir veri kaydı dizisidir. Bu veri bloklarının her biri, kriptografik ilkeler (yani zincir) kullanılarak güvenli hale getirilir ve birbirine bağlanır.

Blockchain’in bu kadar hayranlık kazanmasının nedeni şudur:

 • Tek bir varlık ona sahip değildir, bu nedenle merkezi değildir.
 • Veriler kriptografik olarak içeride saklanır.
 • Blok zinciri değişmezdir, bu nedenle hiç kimse blok zincirinin içindeki verilere müdahale edemez.
 • Blok zinciri şeffaftır, böylece isterlerse veriler izlenebilir.

Blockchain Kullanım Durumları

Bakacağımız kullanım senaryoları aşağıdaki kategoriler arasında dağıtılacaktır:

 • Hayırseverlik
 • Finansman
 • Lojistik
 • Devlet
 • Eğlence

1. Blockchain Kullanım Örneği: Hayırseverlik

Bakacağımız projeler:

 • Giveth
 • GiveTrack

Giveth

Giveth, yeni yönetişim modelleri getirerek kâr amacı gütmeyen alanı iyileştirmek istiyor. Üzerinde çalıştıkları projelerin kapsamı olan “Giveth Galaxy” yi yarattılar. Giveth Galaxy’yi genişleterek, “Bağışlamanın Geleceğini (Future of Giving)” bozabileceklerine inanıyorlar. Giveth’in arkasındaki topluluğun adı “Giveth DAC”.

Giveth’in iki ana hedefi vardır:

 • Çoklu yinelemelerde DAC’ler için tamamen ücretsiz, açık kaynaklı bir platform oluşturmak ve platformu merkezden uzaklaştırmak.
 • Daha geniş bir kitle için platformu geliştirmek ve farklı etrafında topluluklar oluşturmak. Süreçte, bu toplulukların da gerekli finansmanı almasına izin vermek.

Giveth Ne Yapar?

 • Ethereum Blockchain’in üzerinde tamamen ücretsiz, açık kaynaklı bir platform oluşturur.
 • Bürokrasiyi ortadan kaldırır ve yapımcıların yüksek düzeyde şeffaflık ve hesap verebilirlik oluşturmasına izin verir.
 • Yönetişim deneylerinin oluşturulmasına izin verir ve bunları blockchain teknolojisi aracılığıyla dış dünya için erişilebilir hale getirir.
 • Giveth DAC, kendilerine benzer gelecekteki topluluklar için yararlı olabilecek her şeyi özenle belgeler.

GiveTrack

GiveTrack , bağışların gerçek zamanlı izlenmesine izin vererek hayır kurumlarında devrim yaratmayı amaçlamaktadır. Platform, mali bilgileri paylaşarak ve proje sonuçlarını gerçek zamanlı olarak yönlendirerek bağışçılara şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlayacak.

Çözülecek Sorunlar

Üçüncü dünya ülkelerinde çalışan hayır kurumları genellikle çeşitli sorunlardan muzdariptir:

 • Fonlarının %30’unu işlem ve hizmet bedellerinde kaybedebilirler.
 • İşlemlerin tamamlanması uzun zaman alır ve sahtekarlığa karşı savunmasızdır.
 • İç veya dış şeffaflığı korumak için gereken araçlara sahip değillerdir.

Bu Neden Önemli?

Peki, STK’ların ve bağışçıların GiveTrack’i kullanarak kazanabilecekleri avantajlar nelerdir?

 • STK fonlarının sınır ötesine taşınmasının genel maliyetini, hızını ve güvenliğini artırır.
 • Şeffaflık yoluyla hesap verebilirlik sağlar ve bağışçılar ve halkla güven ve etkileşim kurulmasına yardımcı olur.
 • Gerçek zamanlı uyarlanabilir yönetimi ve daha hızlı, daha verimli acil durum müdahalesini etkinleştirir.

Bu teknolojiyi geniş ölçekte kullanmak ve tüm avantajlarından yararlanmak, hayırsever bağışları daha verimli hale getirmeye yardımcı olabilir.

2. Blockchain Kullanım Örneği: Finans

Bu kategoride inceleyeceğimiz projeler:

 • IBM World Wire
 • SeSocio

IBM World Wire

Stellar , World Wire’ı oluşturmak için IBM ile işbirliği yaptı. World Wire ağı, neredeyse anında işlem yapmak için herhangi bir aracı olmadan dünyanın dört bir yanından bankaları doğrudan bağlayacaktır. IBM’e göre, World Wire platformu halihazırda dünya çapında 72 ödeme konumunu güvence altına aldı. Buna ek olarak 48 para birimi ve 44 bankacılık uç noktasından (bankalar ve ATM’ler dahil) yararlanıyor.

Uluslararası İşlemlerin Güncel Sorunları

 • Uluslararası işlemler genellikle SWIFT aracılığıyla gerçekleşir. SWIFT, paranın bir dizi aracı banka aracılığıyla A Bankasından B Bankasına transfer edildiği bir yöntemdir. Bu bankaların her biri kendi ücretlerini alıyor ve bu da genel işlem ücretlerini artırıyor.
 • Para çok fazla aracıdan geçtiği için genel işlem süresini de artırıyor. Uluslararası işlemlerin tamamlanması beş iş günü kadar sürebilir.
 • Ciddi bir şeffaflık eksikliği var ve bu da işlemlerin izlenmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

IBM World Wire’ın Avantajları

 • Aracılar olmayacağından, işlemler önemli ölçüde daha hızlı olacak ve minimum ücrete tabi olacaktır. Sınır ötesi ödemeler, kurumlar arasında sadece saniyeler içinde halledilebilecek.
 • İki kurum, ilgili itibari para birimleri arasında köprü varlık olarak bir stablecoin, bir merkez bankası dijital para birimi veya başka herhangi bir dijital varlık kullanmayı kabul edecek.
 • Dijital varlık, işlemi tamamlamak için anında hedef fiat para birimine dönüştürülecek.
 • Sistem bir blok zincirine dayandığından, yapılan işlemler tam şeffaflığa sahip olacaktır. Bu, izleme ve denetimde yardımcı olacaktır.
 • Sistem güvenlidir ve her boyuttaki işlemi destekler.

SeSocio

SeSocio , küçük ve orta ölçekli yatırımcıların daha önce erişemeyecekleri yatırım fırsatlarına erişmelerine olanak tanıyan lider Latin Amerika yatırım piyasasıdır. Aylık pasif gelir elde etmek için bir dolar değerinde bir Manhattan dairesi veya bir kamyonun 1/8’ini satın almak gibi daha önce imkansız olduğu düşünülen yatırımlar artık SeSocio ile mümkün olabilir.

Çözülecek Sorun

Yüksek değerli varlıklar, uzun süredir zenginlerin yatırım tercihi olmuştur. Giriş engelleri o kadar yüksekti ki sıradan bir kiş pastanın dilimini alamıyordu.

Bu Neden Önemli?

 • SeSocio, yatırım alanını demokratikleştirir ve herkesin katılımına izin verir.
 • Yatırım arayan projeler , sadece geleneksel finans kurumlarına bağlı olmaktan ziyade, onlara yatırım yapacak çok farklı kaynaklardan önemli ölçüde faydalanacaktır .

3. Blockchain Kullanım Örneği: Lojistik

Blockchain teknolojisi, lojistik endüstrisi için gerçekten yıkıcı oldu. Burada odaklanmak istediğimiz iki proje var:

 • IBM-Walmart food chain
 • Carnes Validadas

IBM-Walmart Food Chain

Mevcut gıda izlenebilirlik sistemi tam bir lojistik kabustur.

 • Sistemde yiyeceklerin izlenmesini imkansız kılan ciddi bir şeffaflık eksikliği vardır.
 •  Tedarik zincirindeki her düğüm, herhangi biri tarafından kolayca hacklenebilen merkezi bir varlıktır.
 • Sistemdeki tek tek çarkların tüm sistemin yararına hareket edip etmediğini bilmek imkansızdır .

Walmart ve IBM

Walmart şu anda IBM’in Hyperledger Fabric üzerine inşa edilen blok zinciri Food Trust’ı kullanıyor. Walmart, biri Çin domuz eti ve diğeri Meksika mangolarıyla olmak üzere iki test çalışması yaptı. Walmart’ın gıda güvenliği başkan yardımcısı Frank Yiannas, denemelerin sonuçları hakkında şunları söyledi:

“O kadar cesaretlendik ki, diğer tedarikçilere ve perakendecilere de hızla ulaşmaya başladık.”

Şeffaf Bir Gıda Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 • Sistemin tamamı şeffaf olacağından, tedarikçilerin hiçbiri alt düzey gıda gönderme riskini almayacaktır.
 • Her bir kalem hesaba katıldığı için, daha az genel israf vardır.
 • Tedarik görevlileri ve sistemin ayrı ayrı bileşenleri, sistem şeffaf olduğu için el altından yapılan işlemlerden ve yolsuzluklardan kurtulamaz.
 • Tüketiciler yedikleri gıdanın kalitesi konusunda tamamen emin olacaklar, çünkü kökenlerine kadar izleyebilecekler.

Carnes Validadas 

Carnes Validadas, Arjantin et tedarik zincirini iyileştirmeyi amaçlayan RSK’nın üzerine Koibanx  tarafından geliştirilen bir çözümdür. Zincir, etin verimli bir şekilde tedarik edilmesi ve taşınması için farklı şirketlerin birbirine bağlanmasına olanak tanır. Bunu, et üretim sürecine şeffaflık, netlik ve güven kazandırmak için blok zinciri teknolojisini kullanarak başarırlar.

Çözülecek Problem

Eti kaynağına kadar takip eden teknoloji, hayvanların bireysel tanımlanmasına ve Blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Bu neden önemli?

 • Et izlenebilirlik sisteminin genel şeffaflığını ve verimliliğini artırır.
 • İyileştirme araçlarının ve piyasa bilgilerinin entegrasyonu ile et zincirini sürekli iyileştirir.
 • Gıda üretiminde daha fazla netlik sağlar.

Son Kullanıcılar için Blockchain Teknolojisi ile İzlenebilirlik , birçok farklı sektördeki birçok şirketin araştırdığı ve kullandığı bir şeydir.

4. Blockchain Kullanım Örneği: Devlet

Aşağıdaki projelere bakalım:

 • Follow My Vote
 • OS City

Follow My Vote

Follow My Vote, oylamayı 21. yüzyıla taşımak için blockchain teknolojisini ve Eliptik Eğri Kriptografisini (ECC) kullanıyor. Amaçları basit, seçim sürecini olabildiğince şeffaf hale getirmek.

Mevcut Sistemle İlgili Sorunlar

Mevcut kağıt oylama sisteminin bir dizi sorunu vardır:

 • Sistem oldukça yoğun emek gerektirir.
 • Oyları saymak için geçen süre çok fazladır.
 • Oyların sayılmasında manuel hatalardan kaçınılamaz ve oyların sayımını doğrulayan sistem sistematik veya şeffaf değildir.
 • Sahte oy pusulalarının eklenmesiyle seçim kaçırılabilir.
 • Hileye uğrayan birçok seçim örneği oldu. Güçlü taraflar, sonuçları değiştirmek için etkilerini kullanabilir.
 • Kağıt oy pusulalarına yapılan harcamaların maliyeti çok yüksektir.
 • Oyunuzu takip etmek imkansızdır.

Follow My Vote Ne İşe Yarar?

 • Seçmenlerin iki ECC anahtar çifti oluşturarak kendilerini kaydetmelerine olanak tanır.
 • Seçmen, kimliğini ilk anahtar çiftini onaylayan bir doğrulayıcıya açıklar.
 • Seçmen daha sonra ikinci anahtar çiftini anonim olarak birinci çifte ait olarak kaydeder.
 • İlk anahtar çifti “kimlik anahtar çifti”, ikincisi ise “oylama anahtar çifti” olarak adlandırılır.
 • Seçmen, bir işlem oluşturarak oy kullanabilir ve kendi özel anahtarıyla imzalayabilir.
 • Oylama blok zincirine kaydedilir.

OS City

Hükümetin mevcut yapısı son derece parçalı ve ayrı ayrı silolardan oluşuyor. OS City , yazılım teknolojisinin oluşturulması ve iyileştirilmesi yoluyla daha sürdürülebilir ve kentsel bir geleceğin yaratılmasına izin verecektir.

Çözülecek Problem

 • Devlet teknolojisi veya “GovTech” genellikle gecikmiştir.
 • Kamu çalışanlarının üretkenliğini artırmak ve gelir sızıntısını tıkamak için genel hükümet verimliliğini ve güvenini geliştirir.
 • Daha önce mümkün olmayan sorunları çözmek için Bulut Bilişim, Yapay Zeka ve Blok Zinciri kullanılır.
 • Kurucu memnuniyetini ve hükümet gelirini iyileştirmek için hem işçiler hem de kurucu unsurlar için daha iyi iş deneyimi sağlar.

OS City Neden Kullanılır?

 • OS City, en güvenli ağın faydalarını güçlü bir organizasyonun erdemleriyle birleştirdiği için RSK ile ortaklık kurmuştur.
 • Yazılımları, maliyetlerin düşürülmesine, satıcı bağımlılığının önlenmesine ve ölçeklenebilir ve sürdürülebilir BT ortamlarının oluşturulmasına olanak tanıyacaktır.

5. Blockchain Kullanım Örneği: Eğlence

Bu alanda inceleyeceğimiz iki proje:

 • Cryptokitties
 • Watafan

Cryptokitties

Oyun, kripto alanındaki en aktif sektörlerden biridir. Cryptokitties, bir zamanlar Ethereum blok zincirini tıkayacak kadar popüler hale gelen eğlenceli küçük bir koleksiyon oyunudur. Cryptokitties, oyuncuların sanal kedileri benimsemelerine, yükseltmelerine ve takas etmelerine olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal oyundur. Oyun, Vancouver merkezli blockchain şirketi Axiom Zen tarafından yapıldı.

Sanal kediler, değiştirilebilir olmayan ERC-721 belirteçleridir. Kullanıcılar kedilerini besleyebilir ve başkalarıyla takas edebilirler.

Watafan

Watafan, ünlülerin kendi dijital ticaret kartlarını, yani watacard’larını oluşturmalarına izin verecek.

 • Ünlüler kartpostalları hayranlarına hediye veya imza olarak verebilirler.
 • Bu kartları kriptografik olarak imzalamak için kişisel cüzdanlarını kullanabilirler.
 • Akıllı sözleşmeler, idollerin fikri mülkiyetini korur.
 • Taraftarlar, ikincil piyasada birbirleri arasında kart değiş tokuşu yaptığında ilgili ünlü, hisselerin bir kısmını alacaktır.

Çözülecek Problem

Ünlüler telif hakkı ihlalleri nedeniyle genellikle gelirlerini kaybederler. Kriptografik olarak güvenli kartlar, benzerliklerinden yararlanmalarına izin verecektir.

Bu neden önemli?

Kullanıcıların kartların gerçekliğini doğrulayabilecekleri ve hızlı ve şeffaf bir şekilde takas edebilecekleri açık, küresel bir pazarın oluşturulmasına izin verir.

Devamını oku

Bitcoin

Facebook Libra Coin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

facebook-libra-coin-nedir

Facebook Libra Nedir?

Teknik incelemeye göre, “Libra, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapıdır.” Libra’nın beş temel bileşeni / özelliği vardır:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.
 • Bir varlık rezervi ile desteklenen bir stabilcoindir.
 • Bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.
 • LibraBFT konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Akıllı sözleşme kodlaması “Move” programlama dili ile yapılır.

Facebook, 2020’nin ilk yarısında lansmandan önce Libra Derneği’nde 100 üyeye sahip olmayı hedeflemekte idi. Nihai karar verme yetkisi dernekte yatıyor. Birliğin tüm üyeleri diğer Kurucu Üyelerle aynı taahhütlere, ayrıcalıklara ve mali yükümlülüklere sahip olacaktır. Tüm akranlar eşit yönetişim gücüne sahip olacak. Facebook, Libra ile etkileşime girmek için kullanılacak “Calibra” adlı bir dijital cüzdan oluşturdu. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak akıllı telefonlarından Libra gönderebilecekler. Calibra cüzdanınıza para göndermek için Facebook, MasterCard, Visa, PayPal ve Stripe gibi ortak ödeme sağlayıcıları listesinden seçim yapmanıza izin verecektir.

Libra Blok Zinciri

Libra blok zinciri, geleneksel anlamda gerçekten bir blok zinciri değildir. Facebook ekibi, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması için zincirlerini sıfırdan kodlamaya karar verdi:

 • Milyarlarca hesaba ölçekleme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektirir.
 • Fonların ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için son derece güvenli olmalıdır.
 • Libra ekosisteminin yönetişimine ve finansal hizmetlerde gelecekteki yeniliklere güç verebilmesi için esnek olmalıdır.

Blockchain, aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • İzinsiz
 • İzinli (özel)

Bitcoin ve Ethereum, izinsiz bir zincir örneğidir. Herkes bazı ASIC’ler satın alabilir ve bu ekosistemlerin herhangi birinde madenci olabilir. Bununla birlikte, Ripple izinli bir ağdır, çünkü herkes ağlarının bir parçası olamaz. Yalnızca incelenen bankalar veya finans kuruluşları ağın bir parçası olabilir.

İzinsiz blok zincirleri oldukça merkezsizdir. Aancak çok sayıda düğüme sahip oldukları için çok daha yavaştırlar. İzin verilen blok zincirleri daha hızlıdır, ancak izinsiz muadilleri kadar merkeziyetsiz değildir.

Libra, Libra Derneği’nin ilgilenmesiyle, izinli bir blok zinciri olarak başlayacak. Amaçları, sonunda izinsiz bir zincir haline gelmektir. Ancak, bunu yapmadan önce aşılması gereken birkaç engel olduğunu kabul ediyorlar. Şu an itibariyle, “izinsiz bir ağ aracılığıyla dünya genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği” kaldırabilecek kanıtlanmış bir çözüm yok. Libra Derneği, izinli durumdan izinsiz duruma geçişi uygulama yollarını araştırmak için Libra topluluğu ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Bu araştırma, Libra’nın piyasaya sürülmesinden sonraki beş yıl içinde başlayacak.

Libra’nın Blok Zinciri Teknik Olarak Bir Blok Zinciri Mi?

Bir blok zinciri, zaman damgalı veriler içeren bir dizi bloktur ve her blok kriptografik olarak diğerine bağlanır. Blok içindeki veriler kriptografik olarak güvende tutulur. Bitcoin ve Ethereum’daki madenciler işlem verilerini toplar ve bunları bloklara koyar ve Proof of work fikir birliği mekanizması aracılığıyla bunları blok zincirine ekler .

Libra, mimarisinde çekirdek veri yapısı olarak bloklara sahip olmayarak bunu tamamen değiştirir. Bunun yerine, sistemleri “merkezi olmayan, programlanabilir bir veritabanı” olarak tanımlandı. Libra’daki işlemler, Merkle Trees’te saklanacak bir dizi (sürekli artan tam sayılarla numaralandırılmış) oluşturacaktır.

Libra’da, Merkle Trees’nin kökü, normal bir blok zincirindeki blok karmasına benzer bir kimlik doğrulayıcı değerine sahip olacaktır . İşlemin doğrulayıcısı, önceki işlemin doğrulayıcısına bağlı olacaktır. 

İşlem Yapısı ve Ücretler

Tipik bir Libra işlemi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • İşlem gönderenin hesap adresi.
 • İşlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara karşılık gelen genel anahtar. 
 • İşlemi bağımsız değişkenlerle birlikte yürütmek için Move’da kodlanmış bir komut dosyası (gerekirse).
 • İşlemle ilgili gaz fiyatı veya ücretler.
 • İşlemin gaz limiti. Bu, işlemin durmadan önce tüketebileceği maksimum gaz miktarıdır.
 • Gönderenin LibraAccount.T kaynağındaki sıra numarasına eşit olması gereken işaretsiz bir tamsayı. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra sıra numarası bir artırılır. 

Libra, Ethereum gibi , bir gaz modeli üzerinde çalışır. Yukarıda açıklandığı gibi, her bir işlem ve akıllı sözleşme işlemi gaza mal olur. Akıllı sözleşme ne kadar karmaşıksa, o kadar fazla gaz tüketecektir. Tüketilen gaz miktarı, daha sonra gönderen tarafından ödenmesi gereken gaz fiyatına bağlı olarak Libra’ya dönüştürülecektir. Her akıllı sözleşmenin kendisiyle ilgili bir gaz limiti vardır. Sözleşme, ilişkili tüm gaz tüketilene kadar devam edecek, ardından duracak ve önceki aşamasına geri dönecektir.

Model, benimsenmeyi artırmak için muhtemelen Ethereum’a benzer hale getirildi . Ethereum dünyadaki en popüler akıllı sözleşme olduğundan, geliştiriciler benzerlik nedeniyle Libra’nın sistemini görece kolaylıkla kullanabilecekler. Libra ayrıca “düşük ücretler” vaat ediyor.

Stablecoin Özellikleri

Libra, gerçek varlıkların rezervi olan Libra Rezervi tarafından desteklenen bir stabilcoindir. Varlıklar, “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından alınan para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük dalgalanmalı varlıkların bir koleksiyonu” olacaktır. Öyleyse, Facebook’un neden bir stablecoin yapısı seçtiğini ve nasıl çalıştığını anlayalım.

Sağlam bir para birimi aşağıdaki üç rolü yerine getirmelidir:

 • Değişim ortamı
 • Hesap birimi
 • Değer deposu 

Kriptolar bir değişim aracı olarak harika bir iş çıkarırken, ani bir şekilde düştüğünde bir hesap birimi ve değer deposu gibidir. Sebep? Yeterince kararlı olmamasıdır. Son derece değişken bir şeye sahipseniz, ona bir değer deposu olarak güvenebilir misiniz?

Zor kazandığınız paranızı, 24 saat içinde mevcut değerinin yarısı kadar değerde olabilecek bir varlığa güvenle yatırmak ister misiniz?

Kripto para birimlerinin oynaklığından dolayı karşılaştığımız sorunlar nelerdir ve stabilcoinlerin temel avantajları nelerdir?

 • Traderlar kârlarını elde etmek için bu oynaklıktan yararlanırken, gerçek şu ki, gözlerini ekrandan ayırdıklarında tüm paralarını hızla kaybedebilirler. Bu kripto-kripto borsalarının çoğu fiat fonlarını desteklemiyor, bu yüzden yatırımcıların kârlarını el değmeden tutabilecekleri bir stablecoin’e sahip olmak gerekiyor.
 • Kripto para birimleri, zamana dayalı sözleşmeler için ideal değildir. Birisi bir yıl içinde meydana gelen bir olaya 1 BTC bahse girerse, kendilerini iki büyük riske maruz bırakıyor demektir. Birincisi, olay hiç gerçekleşmeyebilir ve ikinci olarak, BTC’nin değeri o zaman düşebilir. Bu dalgalanma, uygun bir risk değerlendirmesi yapmayı son derece zorlaştırır.
 • Son olarak, yaygın ana akım benimsemeye sahip olmak için, stabilcoinler bu rolü üstlenecek en iyi para birimi biçimi olabilir. Facebook’un Libra’nın bir stabilcoin olmasını istemesinin en önemli nedeni tartışmasız budur. Benimsemeyi artırmak ve “küresel bir para birimi” haline gelmek için Libra bir stabilcoin haline geldi.

Devamını oku

Bitcoin

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanları

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, kripto para biriminizi saklamak için en uygun ve en güvenli seçeneklerden biridir .

Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı tutulur, yani hacklenemezler. Bununla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda, depolanan dijital paralar kolaylıkla temin edilebilir. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur .

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanlarına gitmeden önce, farklı kripto para birimi cüzdan türlerine daha derinlemesine bakalım .

Kripto Para Cüzdanları Nedir?

“Cüzdan” kelimesini duyduğumuzda, genellikle fiziksel parayı saklayabileceğimiz bir kese aklımıza gelir. Kripto para birimlerinin dijital bir formu yoktur ve bu paraların akışını kontrol etme şeklimiz özel anahtarlarımız ve genel adreslerimizdir. 

Standart bir cüzdanda iki işlevi gerçekleştirebiliriz:

 • Parayı saklamak için cüzdanın içine koyabilirsiniz.
 • Başkasına vermek için içindeki parayı alabilirsiniz.

Kripto para birimlerinde:

 • Genel adresiniz, insanların size kripto paranızı gönderebileceği yerdir.
 • Gizli anahtarınız ile kripto paranızın kilidini açabilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kripto para cüzdanı, genel adresinizi ve özel anahtarınızı saklayan bir program veya cihazdır. Kripto paranızı almak ve harcamak için de kullanılabilir. Cüzdanlar genel olarak aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • Sıcak cüzdanlar
 • Soğuk cüzdanlar

Sıcak Cüzdanlar

Bunlar aktif olarak internete bağlı olan kripto cüzdanlardır. Bu cüzdanları kullanarak işlem yapmak kolay olsa da, saldırılara karşı savunmasızdırlar. Değişim cüzdanları, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdan örnekleridir.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmayan ve dolayısıyla hack girişimlerine karşı güvenli kripto cüzdanlardır. Kağıt cüzdanlar, soğuk cüzdanlara bir örnektir. Buradaki fikir, kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve elinizde tutmak istiyorsanız, onları güvende tutmak için soğuk bir cüzdan kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, soğuk cüzdanların güvenliğini sıcak cüzdanların işlem kolaylığı ile birleştirir.

Bitcoin Donanım Cüzdanı Ayrıntıları

Donanım cüzdanları, flash sürücü görevi gören ve özel anahtarlarınızı saklayan fiziksel cihazlardır. Cihaz, güvenmediğiniz bir cihazla bile kullanabileceğiniz kadar güvenlidir. Donanım cüzdanlarını kullanmanın en iyi yanları:

 • Cüzdanı her zaman cebinizde veya çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu, cüzdanın soğuk olduğundan emin olmanızı sağlar.
 • Ne zaman kripto göndermeniz gerekiyorsa, cüzdanı bir bilgisayara veya bir cihaza bağlamanız, PIN kodunuzu girmeniz ve parayı göndermeniz yeterlidir. İşlem tamamlandığı anda bağlantısını keser ve güvenli bir yerde saklarsınız.

Donanım Cüzdanları Özel Anahtarlarınızı Nasıl Korur?

Hatırlamanız gereken en önemli şey, özel anahtarın asla donanım cüzdanından çıkmamasıdır. İşlem doğrulama sürecinin tamamı, bilgisayarda değil donanım cüzdanının içinde yapılır. Geleneksel çevrimdışı cüzdan istemcileri yalnızca normal sabit sürücünüzdeki veya cihaz depolama alanınızdaki özel anahtarları kullanır. Ne yazık ki, bunun anlamı, kolayca erişilebilir olmaları ve saldırılara karşı savunmasız olmalarıdır. Özel anahtarları her zaman şifrelenmiş bir sabit sürücüde saklayabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak için şifresini çözmeniz gerekir, bu da anahtarlarınızı anında savunmasız hale getirir.

Öte yandan donanım cüzdanları, işlemler sırasında bile özel anahtarları açığa çıkarmaz. İşte nasıl çalıştığına dair kısa bir açıklama:

 • Donanım cüzdanı, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çalışan cüzdan yazılımından istenen miktar ve hedef adres gibi ödeme ayrıntılarını sağlamasını isteyecektir.
 • Donanım cüzdanı bu ayrıntıları aldığı anda, kullanıcı onayını bekleyecek, işlemi imzalayacak ve sonunda yazılıma dijital bir imza gönderecektir. Bu işlemi tamamlayacaktır.

Donanım Cüzdanı Ne Kadar Güvenlidir?

Kriptoda algılanan en büyük saldırılar söz konusu olduğunda,% 66,30 gibi muazzam bir oranla uzaktan saldırılar pastayı alır. Bir donanım cüzdanının birincil amacı her zaman kullanıcıları ve fonları kötü amaçlı yazılım saldırılarına, bilgisayar virüslerine ve diğer çeşitli uzak tehlikelere karşı korumak olmuştur. 

Ancak tüm bunlara rağmen, donanım cüzdanlarının %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu yazımızda, size piyasadaki en iyi ve en güvenilir donanım cüzdanlarından bazılarının bir özetini vereceğiz. 

Ledger

ledger

Paris merkezli Ledger, donanım cüzdanı alanındaki en saygın ve güvenilir şirketlerden biridir. Güvenlik ve altyapı çözümleri geliştirmek için kendi özel teknolojilerinden yararlanırlar. Vierzon’da (Fransa) bir üretim tesisleri ve San Francisco’da ofisleri vardır. Firma 2014 yılında faaliyete geçmiştir ve cüzdanları 165’ten fazla ülkede 1.000.000 adet satmıştır.

İnovasyonlarının merkezinde, cüzdanları için güvenli bir yongaya entegre ettikleri BOLOS adlı farklı bir işletim sistemi ve çeşitli kurumsal çözümler için bir Donanım Güvenlik Modülü (HSM) yatıyor .

Şirket ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen bankalar ve hedge fonları için bir güvenlik çözümü olan Ledger Vault’u başlatmayı planlıyor . Vault hakkında konuşan kurucu ortak ve CEO Eric Larchevêque şunları söyledi:

“Cüzdanlar için, işletim sistemimizi güvenli bir çipe entegre ettik ve Vault için onu bir donanım güvenlik modülüne entegre ediyoruz. Bunun arkasındaki fikir, çoklu hesaplar, çoklu imza veya zaman kilitleri gibi ek özellikler ve hizmetler sağlamaktır. “

Artık Ledger hakkında bir fikriniz olduğuna göre, iki amiral gemisi cüzdanına bir göz atalım: Ledger Nano S ve Ledger Nano X.

Ledger Nano S

Ledger Nano S , Fransız şirket defteri tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

Ledger Nano S, aşağıdakileri içeren küçük bir pakette gelir:

 • Ledger Nano S
 • 1 mikro USB kablosu
 • Cihazı boyuna takmak için kordon
 • Bir anahtarlık ve bir anahtarlık
 • Tohum anahtar kelimesini yazmak için kurtarma sayfası

Nano S’yi etkinleştirmek için, USB kablosuyla bilgisayara bağlamanız gerekir. Yeni bir cüzdan oluşturma seçeneğini seçtiğinizde, PIN kodunu onaylamanız gerekecektir. Nano S’nize her erişmek istediğinizde ihtiyacınız olacağı için PIN kodunu hatırlamalısınız.

Ledger Nano S Desteklenen Paralar

Ledger Nano S aşağıdaki gibi büyük kripto paraların çoğunu içerir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Binance Coin (BNB)
 • Cardano (ADA)
 • Dash Coin (DASH)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Eos (EOS)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Litecoin (LTC)
 • Monero (XMR)
 • Ripple (XRP)
 • Stellar (XLM)
 • Tether (USDT)
 • Tron (TRX)
 • Zcash (ZEC)

Ledger Nano S Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Ledger Nano S, üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilir ve şu anda siteye göre 18 yüklenebilir uygulama bulunmaktadır.
 • Ledger Nano S, çok çeşitli kripto paraları destekler.
 • Çok sayıda yazılım cüzdanı ile bütünleşir.
 • Çok uygun fiyatlı bir donanım cüzdanıdır ve çok yüksek değerli bir teklif sunuyor.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.

Eksileri

 • Açık kaynaklı bir donanım değil.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.

Ledger Nano X

Nano X , şu anda piyasadaki en iyi donanım cüzdanı olma konusunda bir iddiaya sahip. Gerçekten iyi görünüyor ve çok güvenli. Nano X, iki çip kullanımı sayesinde üstün güvenliğe sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların Nano X’i telefonlarıyla veya dizüstü bilgisayarlarıyla kabloya ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak tanıyan bir Bluetooth özelliğine de sahiptir. 

Nano X ve Nano S arasındaki en önemli fark, birincisinin aynı anda birden fazla kripto para birimini tutabilmesidir. Nano S’de, kullanıcıların belirli bir cüzdanı kullanmak için uygulamaları manuel olarak yüklemesi ve kaldırması gerekiyordu. Ancak kullanıcılar aynı anda Nano X’te birden fazla kripto cüzdanı kurabilirler. Ledger Nano X, Nano S ile aynı coinleri destekler. Kurulum çoğunlukla Nano S’ye benzemektedir.

Ledger Nano X Özellikleri

 • Boyut: 72mm x 18.6mm x 11.75mm Ağırlık: 34g.
 • Paslanmaz çelik ve plastikten imal edilmiştir.
 • 100mAh pil ile güçlendirilmiştir.
 • Aynı anda birden fazla kripto para birimini depolar.
 • Binance gibi DEX’e giriş yapılmasına izin verir.

Ledger Nano X’in Artıları ve Eksileri

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Hareket halindeyken kullanımı kolaylaştıran Bluetooth işlevine sahiptir.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Basit bir kalem sürücüye benzediği için oldukça göze çarpmayan bir görünüm. Artı, oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.
 • Cüzdanda aynı anda birden fazla uygulamanın ve dijital paranın çalışmasına izin verir .

Eksileri

 • Açık kaynaklı donanım değildir.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.
 • Yeni gelenler için kullanıcı arayüzünü anlamak biraz zor olabilir.

Trezor

trezor

Trezor , ilk yasal ve güvenli Bitcoin donanım cüzdanıydı . Cüzdan SatoshiLabs tarafından yapıldı ve kelimenin tam anlamıyla gerçekten öncü oldu. OLED ekranlı küçük bir hesap makinesi gibi bir görüntüye sahiptir Trezor cüzdanını Android cihazlarla ve Trezor Wallet, Mycelium ve Multibit HD gibi uygulamalarla kullanabilirsiniz. Trezor, çevrimdışı işlem imzalama için yalıtılmış bir ortam oluşturur. Trezor, bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile özel anahtar keşfi riskini en aza indirir.

Her bir Trezor cüzdanında, cüzdanınızdan asla ayrılmayan bir PIN kodu vardır. Bu basit özellik, cüzdanın kullandığı bilgisayar ele geçirilse bile PIN’inizin çalınmamasını sağlar. Trezor’daki PIN sistemi ayrıca herhangi bir kaba kuvvet girişimini önleyen dahili bir sisteme sahiptir.  Trezor cüzdanınızı kaybederseniz, 24 kelimelik tohum ve parola ile kolayca kurtarabilirsiniz. 

Trezor One

Trezor One , piyasadaki en popüler donanım cüzdanlarından biridir.

Trezor One Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.

Eksileri:

 • Trezor One, Ripple (XRP), Cardano (ADA), Monero (XMR) ve Tezos’u (XTZ) desteklemez . 

Trezor T

Trezor T, Trezor One’ın daha iyi ekrana sahip geliştirilmiş bir sürümüdür. Cüzdan ayrıca herhangi bir düğmeden yoksundur ve tamamen dokunmatik ekrandır. Ripple, Cardano , Monero ve Tezos ile birlikte Trezor One’ın desteklediği tüm paraları destekler.

Trezor T Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.
 • Trezor One’dan daha fazla coin vardır.
 • Düğmeler yerine dokunmatik ekrana sahiptir.

Eksileri:

 • Daha fazla ücrete mal olur ve bu da onu benzerlerinden daha pahalı yapar.

KeepKey

KeepKey

KeepKey, 2015 yılında Darin Stanchfield tarafından kuruldu ve merkezi ABD’de bulunuyor. 2016 yılında, Bitcoin cüzdanı Multibit’i satın aldılar. Cüzdan, Ağustos 2017’de Erik Voorhees tarafından kurulan İsviçre merkezli borsa Shapeshift tarafından satın alındı. Stanchfield şirketin CEO’su ve Ken Hodler’ın CTO’su olarak yönetiyor. KeepKey, piyasadaki en iyi inşa edilmiş cüzdanlardan biridir.

KeepKey Desteklenen Paralar

KeepKey, aşağıdaki paraların gönderilmesini ve alınmasını destekler:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Gold
 • DASH
 • Dogecoin
 • Ethereum
 • Litecoin

KeepKey ayrıca ERC-20 belirteçlerine destek sağlar.

Cüzdanın kendisi oldukça büyük ama zarif görünüyor. 38 x 93,5 x 12,2 mm boyutlarındadır. Önde, polikarbonat bir kasa ile korunan geniş 256 × 64 3.12 ″ OLED ekrana sahiptir. Arka tarafta cüzdan alüminyumdan yapılmıştır.

Cüzdanın üst kısmında işlemleri onaylamak veya iptal etmek için kullanılan tek bir düğme vardır. Bir powerbank veya şarj cihazı ile çalıştırılabilmesine rağmen, çalışması için KeepKey Chrome Uygulamasına bağlanması gerekir.

KeepKey’in Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Geniş LCD, kullanıcı etkileşimini basitleştirir.
 • ShapeShift ile entegre edilmiştir.
 • Aşınmaya ve yıpranmaya dayanacak şekilde üretilmiştir.
 • Tasarımı çok kullanıcı dostudur
 • Birinci sınıf güvenliğe sahiptir.
 • Kurtarma şifresi, cüzdanı güvende tutar.

Eksileri

 • Kurtarma tohumu yalnızca bir kez gösterilir.
 • Cüzdan boyutu çok büyük, bu da kolay erişilebilir olmadığı anlamına geliyor.
 • Kilitleme özelliği yoktur. Bu nedenle cihazınızın kilidinin açılıp takıldığını unutursanız, PIN’inizi kullanmadan da herkes ona erişebilir.
 • Geliştirme, Ledger ve Trezor’a göre daha yavaştır.

 

Devamını oku