Charles Hoskinson’dan Stellar Lumens (XLM) Açıklaması: Tamamen Delilik!

Cardano’nun (ADA) geliştiricisi Charles Hoskinson, Stellar Development Foundation’ın (SDF) 55 milyar XLM yakma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu


Cardano’nun (ADA) geliştiricisi Charles Hoskinson, Stellar Development Foundation’ın (SDF) 55 milyar XLM yakma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Stellar Development Foundation’ın hamlesinin Stellar için bir değer yaratmadığını belirten Hoskinson söz konusu fonların ağın kalkındırılması için harcanması gerektiğini belirtti.

SDF’nin hamlesi

Bu hafta başlarında YouTube kanalındaki canlı Ask Me Anything (AMA) yayınında Hoskinson’a SDF’nin kararının bir hata olduğunu düşünüp düşünmediği soruldu. Hoskinson ise soruya şu yanıtı verdi:

Yakılan token’lar Stellar için nasıl bir değer yarattı? Piyasaların geri aldığı kısa vadeli bir fiyat yükselişi yaşandı. Üstelik, ağın kalkınması için harcanabilecek bu değerleri kalıcı olarak kaybettiler.

Hoskinson, Stellar Development Foundation’ın, protokolün bütünlüğü pahasına kısa vadeli kazanımlara öncelik verdiğini iddia etti. Ayrıca, token yakmanın başlı başına kötü bir fikir olduğunu belirtti.

Token yakmak delilik

    “Basitçe söylemek gerekirse, SDF’in yaptığı “Bu kadar büyük parayla ne yapacağımı çözemiyorum, bu yüzden para kazanmasını sağlamak için herkese küçük bir hediye vererek onları yakacağım.” Bu delilik. Token yakmak asla işe yaramaz. SDF, protokolün geleceği pahasına spekülatörler için kısa vadede piyasa manipülasyonu yapıyor.”

 

55 milyar token’ın yakıldığının duyurulmasının ardından XLM fiyatı %19’luk kısa süreli bir yükseliş yaşadı. Ancak piyasadaki son yıkıcı düşüş trendiyle birlikte XLM, tıpkı Bitcoin ve diğer popüler kripto paralarda olduğu gibi ciddi bir düşüş yaşadı.

Haberimizin hazırlandığı sırada Stellar Lumens (XLM) 0.58 dolardan işlem görüyordu. Şu an dolaşımda 20 milyar XLM bulunuyor, toplamda piyasaya sürülebilecek XLM arzı ise 50 milyar token’la sınırlı.