Binance CEO’su Changpeng Zhao Kimdir?

Şu anda en popüler ve en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’ın kurucu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, henüz 30 yaşında bile değilken elde ettiği büyük başarılar ile adından söz ettirmiştir

Binance CEO'su Changpeng Zhao Kimdir

Şu anda en popüler ve en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’ın kurucu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, henüz 30 yaşında bile değilken elde ettiği büyük başarılar ile adından söz ettirmiştir. Bu yazımızda Changpeng Zhao’nun ilk yılları, iş hayatı, Binance’in kuruluşu ve kendisi hakkındaki ilginç bilgileri okuyabilirsiniz. İyi okumalar!

İlk Yılları

Çin asıllı olduğu bilinen Changpeng Zhao, ya da daha bilinen kısaltmasıyla CZ, 1977 yılında doğdu. (Yazının bundan sonrasında CZ diye anılacaktır.) CZ doğduktan kısa bir süre sonra profesör olan babasının işi sebebiyle, siyasi baskılar sonucu ülkeyi terk etmek mecburiyetinde kalıyor. Olayın ardından 1980’li yılların sonuna gelindiğinde aile topluca Kanada’da bulunan Vancouver şehrine taşınıyor.

Çin’de yaşanan olayların ardından CZ küçük yaşlarda çalışmak zorunda kalıyor. Aile ekonomisine katkıda bulunmak istemesi sebebiyle birçok işi deniyor. Part time işlerin yanı sıra, eğitim hayatında da başarısını sürdürüyor. Üniversite yıllarına geldiğinde ise Kanada’daki en iyi üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi bölümünü okuyor.

İş Hayatı

CZ McGill Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümündeki eğitim hayatının ardından sonunda gerçek anlamda iş hayatına adım atıyor. Gerçek anlamda diyoruz çünkü bu sefer McDonalds gibi part-time bir işte değil, büyük kurumlarla ilgileniyor ve görüşmelere gidiyor ki Tokyo Menkul Kıymetler Borsasında da işe giriyor. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmasının ardından Bloomberg’de işe başlayan CZ, genç sayılacak bir yaşta teknik birimlerin baş müdürü olarak görev alıyor.

2005 yılında Şangay’a giden CZ, bir girişimcilik adımı olarak ‘Fusion Systems’ adını verdiği platformunu kuruyor. Ticari bir platform olan Fusion Systems, Çin hükümetinin baskı ve yaptırımlarına dayanamıyor ve bu girişim nihayetinde başarısız oluyor.

CZ’nin bu başarısızlıktan sonra bir sonraki hamlesi ise 2013 yılında Blockchain.info’ya katılmak oluyor. Burada birkaç ay çalışan CZ, OKCoin’de teknoloji sorumlusu olarak işe başlıyor. Ancak CZ’nin OKCoin’deki pozisyonunu da koruyamıyor  ve henüz daha bir yıl bile olmamışken işten çıkıyor.

Binance’in Kuruluşu

Takvimler 2017 yılını gösterdiğinde, CZ için tam anlamıyla bir dönüm noktası oluyor zira hepimizin kendisini bu sayede tanıdığımız girişimi olan, ünlü kripto para borsası Binance’ı kuruyor. Binance yaklaşık 6 ay içerisinde içerisinde adından bahsettirmeye başlarken; kısa bir süre sonra da dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri oluyor.

Binance’in başarısı gerçekten göz kamaştırıcı idi;  henüz 1 yılını bile doldurmamış bir borsanın kurucusu olan CZ, bu sayede Forbes Magazine’de yer alan “Kripto Para Dünyasındaki En Zengin İnsanlar” listesinin üçüncü sırasına giriyor. Eylül 2018’deki net serveti 1,4 milyar dolar civarı olarak bildiriliyor. Şimdi bu haberin yazıldığı yıl olan 2020 yılında ise CZ’nin serveti net olarak bilinmiyor.

CZ’yi şu ana kadar en büyük başarısına ulaştıran projesi, hiç şüphesiz ki Binance oldu. Bu borsa başarısı ile CZ, kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak yer edindi. Söylemleri ve iddialı çıkışları ile kripto para borsasına yön veren ve kimi zaman da tartışmalara yol açan CZ, Binance ile ilgili birçok spekülasyonla gündeme geldi.

Kendisi İle İlgili İlginç Bilgiler

Changpeng Zhao şu anda 43 yaşındadır ve kısa sürede elde ettiği önemli başarısına rağmen, hala tam anlamıyla tanınmamaktadır.

Zhao Çin’in Jiangsu şehrinde doğmuştur ve daha çocuk yaşta, birtakım siyasi sıkıntılar nedeni ile ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etmiştir. Başarılı bir öğrenci olan Zhao, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi bölümünde okumuş ve ilerleyen kariyerinde de Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Bloomberg’de çalışmıştır.

Zhao Bloomberg’in baş teknik müdürü olduğunda henüz 30 yaşında bile değildi.

2005 yılında Fusion Systems’i kurmak üzere Çin’de bulunan Şangay şehrine taşındı. Ancak burda da Çin hükümetinin, kurmuş olduğu yüksek frekanslı ticarete yaptığı baskıyla girişiminde tutunamamıştır.

2013 yılına gelindiğinde, sekiz aylığına Blockchain.info’ya katıldı. Blockchain.info’da kripto para cüzdan ekibinin içinde çalıştı. Buradaki görevinin ardından OKCoin’de yaklaşık bir yıl boyunca teknoloji sorumlusu olarak görev aldı.

2014 yılında Zhao, Şangay’da iken Binance’e girmek için evini sattı ve bu fikir kendisi için büyük bir çıkış yarattı.

2017 yılının Temmuz ayında kendi kripto para borsası Binance’i kurmaya karar verdi. Borsa, diğer rakiplerini hızla geride bırakarak; en büyük kripto para borsalarından biri oldu.

CZ’nin popüler kripto para borsası Binance’i kurması 2017 yılının Temmuz ayına dayanmaktadır. CZ borsa sayesinde servetini birkaç ayda 2 milyar dolara çıkardı ve böylece kripto para birimlerinden servet kazananlar arasında Çin’in en zengini unvanına erişti.

Binance borsasının günlük cirosu ile en çok kazanan borsalardan biri oldu.

Binance’in ayrıca kendi token’ı var ve BNB olarak borsada işlem görüyor. Zhao’nun serveti, temelde ticaret faaliyetlerinden sağlanıyor.