Altcoin Kripto Para

Binance’in Hack’lenmesi Bitcoin’i Olumlu Mu Etkiledi?

Hacker’lar, dünyanın en büyük şifreleme para birimi borsalarından birinden yaklaşık 42 milyon dolar (32.3 milyon £) değerinde bitcoin çaldı.

Kripto para birimlerinin alım satımını yapan Binance, salı günü öğleden sonra cüretkar bir çevrimiçi soygunda 7.000 bitcoin alan siber suçlular tarafından saldırıya uğradı.

CZ takma adını kullanan şirket CEO’su Changpeng Zhao, hackerların “en elverişli zamanda birden fazla bağımsız hesapla görünüşte bağımsız hesaplar aracılığıyla iyi yönetilen eylemleri beklemek ve yürütmek için sabrı” olduğunu söyledi.

“İşlem, mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde yapılandırıldı” dedi. “Bir kez yapıldığında, para çekme sistemimizde çeşitli alarmları tetikledi.”

BBC’nin raporuna göre, şirket muhtemelen gelecek haftaya kadar platformda para çekme işlemini askıya aldı.

Zhao ayrıca, diğer borsaların hackle bağlantılı bitcoinlerin farklı çevrimiçi cüzdanlara veya kripto para birimlerine aktarılmasını engelleyerek, çalınan Bitcoin’leri  “büyük ölçüde yararsız” hale getirdiğini söyledi.

Canlı video yayın uygulaması Periscope’ta  konuşan Zhao, Binance kullanıcılarını kullanıcı adlarını ve şifrelerini başka bir ihtiyati önlem olarak değiştirmeye teşvik etti.

Ne Olmuştu?

Zhao, Salı günü İngiltere saati ile 18: 15’te hackerların hem geniş miktarda bitcoin, hem de giriş ve iki faktörlü kimlik doğrulama şifresi detaylarını çalmak için “çeşitli teknikler” kullandığını söyledi.

Binance patronu, kullanılan yöntemlerin, saldırganların insanları veya sistemleri hassas bilgileri aktarmaya zorladıkları phishing’i, virüsleri ve diğer siber saldırı biçimlerini de içerdiğini belirtti.

Wired, 42 milyon dolar değerindeki kripto para biriminin değerli bir rakam olmasına rağmen, şirketin bitcoin’deki hisselerinin sadece %2’sini oluşturduğunu açıkladı. Binance, kullanıcı fonlarının güvende olduğunu duyurdu.

Bitcoin fiyatları etkilendi mi?

Binance’in hack’lenmesine rağmen bitcoin fiyatı Salı gününden bu yana yükselişte. Bitcoin bu sabah saatlerinde 6.100 dolar bandını görerek son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yorum Yap