Kripto Para

Bitcoin 12 Bin Dolara Koşuyor: Yükselişi Tetikleyen Nedenler, ABD-Çin Ticaret Savaşı ve Daha Fazlası

Yazar: Coin Bilgi

Bitcoin son birkaç günde yukarı yönlü ivme kazandı. Günün erken saatlerinde yaşadığı yükselişle değerini 11.800 dolara kadar çıkarmayı başaran Bitcoin gözünü 12 bin dolar seviyesine dikti. Bitcoin kararlı bir şekilde yükselişine devam ederken piyasanın geri kalanında ise dişe dokunur bir yükseliş yaşanmadı.

Ticaret Savaşı Bitcoin’i Yükselişe Geçirdi

Haziran ayının sonlarında 13.800 dolar seviyesinden keskin bir dönüş yaparak 10 bin doların altına gerileyen Bitcoin’in bu performansı ABD ile Çin ticaret savaşındaki kısa süreli ateşkesle ilişkilendirilmişti. Ancak Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’ın, 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 10 oranında “küçük bir” ek vergi getirileceğini açıklamasıyla ipler yeniden gerildi. 5 Temmuz sabahı piyasaların açılmasıyla Yuan son 11 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Çin ise Trump’ın ek vergi tarifesini açıklamasının Haziran ayında varılan uzlaşmanın açık bir ihlalı olduğunu vurguluyor.

BTC Son 3 Günde %12 Yükseldi

Trump’ın geleneksel piyasalar kapanışa geçmeden hemen önce yaptığı bu açıklama kripto para piyasasında haftasonu iyiden iyiye fiyatlandı. Öyle ki dün 10.700 dolar seviyesini kırmakta zorlanan Bitcoin yükselişe geçti ve 11 bin dolar bandının üzerinde hızlı bir yükseliş yaşadı.

Görünen o ki geleneksel piyasalardaki belirsizlik Bitcoin’in oldukça işine yaradı. Yuan’ın değer kaybetmesiyle birlikte Çin’den çıkan sermayenin bir kısmı yeniden Bitcoin’e akıyor. Eğer Bitcoin bu gibi makro meselelerden etkilenmeye devam ederse popüler kripto para biriminin yakın zamanda 12 bin dolar bandını yeniden görebilir.

Asya Piyasalarında Güvenli Liman Arayışı

ABD-Çin ticaret savaşının yeniden alevlenmesi Asya piyasalarındaki güvenli liman arayışını tetikledi. Görünen o ki Asya piyasalarında kan gövdeyi götürürken güvenli liman arayışında olanların tercihi altın ve dijital altın olarak kabul gören Bitcoin oldu. Ons altının fiyatı son 3 günde %2 değer kazanarak 1454 dolara ulaşırken Bitcoin ise bu süreçte %12 değer kazandı.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yorum Yap