Kripto Para

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 16 Eylül 2019

Yazar: Barış B.

Teknik analiz serimize kripto para piyasasının lideri, Bitcoin ile başlıyoruz. Umarız ki teknik analiz yazılarımız, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki fiyat hareketlerini farklı bir bakış açısı ile incelemenizi sağlayacaktır. Keyifli okumalar dileriz.

Bitcoin’in uzun vade fiyat hareketlerini haftalık grafik üzerinden incelemenin uygun olacağını düşünüyorum. Sizlerin de tahmin edeceği üzere bu grafikteki her bir bar bir haftayı göstermektedir. Bu grafikte pembe renkli düşen trendin Nisan ayı başında güçlü bir barla kırılmasıyla boğa koşusunun start’ı verildi. Fiyat hareketiyle birlikte RSI değeri de yatayda önemli destek/direnç olarak çalışan 55 değerini yukarı kırdı. Benzer kırılımın 2015 Ekim ayında da gerçekleştiğini görüyoruz. Bu boğa koşusunda EMA21’in (21 haftalık üstel hareketli ortalama) önemli destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Daha yakın zamana bakacak olursak; 3 hafta önce EMA21’in ve RSI 55 değerinin destek olarak test edildiğini görüyoruz. Mevcut durumda ise fiyat, EMA21’den aldığı destekle yatay hareketini sürdürüyor. Haftalık grafiğe göre Bitcoin fiyatı EMA21’in, RSI değeri 55’in üzerinde olduğu sürece boğa koşullarının devam edeceğini düşünüyorum.

Bitcoin fiyatını orta vadede incelersek; yaklaşık 3 aydır üçgen içerisinde sıkışma olduğunu görüyoruz. Üçgen içerisindeki sıkışma ile birlikte EMA21 ve EMA50 birbiri ile yakın temas haline geçmiş durumda. Bu sıkışmanın ardından üçgenin kırılacağı yön orta vade için epey önemli olacak. Üçgenin aşağı kırılması durumunda takip edilecek önemli destek bölgesinin 9300$ yatay seviyesi olduğunu düşünüyorum. 9300$ seviyesinin altında satış baskısının artacağını değerlendiriyorum. Üçgenin yukarı kırılması halinde ise öncelikle yeşil tepe bölgeleri olmak üzere orta vade için güzel seviyeleri konuşuyor olacağız. İlgili güncellemeleri ilerleyen haftalarda sizlerle beraber takip edeceğiz. Şimdi kısa vade görünümüne bakalım.

Bitcoin’in son bir aydaki fiyat hareketlerine baktığımızda tanıdık bir formasyon gözümüze çarpıyor. Bu formasyon düşüş trendinden yükseliş trendine geçiş olacağını öngören TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) formasyonudur. Bu formasyona göre, boyun çizgisinin yukarı kırılımı ile yukarı hareketin devamı beklenir. TOBO oluşumu ile birlikte grafiğimizde özel bir durum daha mevcut. O da orta vadedeki üçgen formasyonunun üst bandının direnç olarak çalışmasıdır. TOBO formasyonun tamamlanması ve üçgen formasyonunun yukarı kırılmasının piyasaya hareketlilik getireceğini düşünüyorum.  Tüm bunlarla birlikte başarısız bir TOBO ve direnç olarak çalışan üçgen formasyonu bandı fiyatı üçgen alt bandı seviyelerine kadar baskılayacaktır. Üçgen alt bandı altında ise yukarıda da belirttiğim üzere 9300$ seviyesi gündeme gelecektir.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap