Takip Edin

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 16 Eylül 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Teknik analiz serimize kripto para piyasasının lideri, Bitcoin ile başlıyoruz. Umarız ki teknik analiz yazılarımız, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki fiyat hareketlerini farklı bir bakış açısı ile incelemenizi sağlayacaktır. Keyifli okumalar dileriz.

Bitcoin’in uzun vade fiyat hareketlerini haftalık grafik üzerinden incelemenin uygun olacağını düşünüyorum. Sizlerin de tahmin edeceği üzere bu grafikteki her bir bar bir haftayı göstermektedir. Bu grafikte pembe renkli düşen trendin Nisan ayı başında güçlü bir barla kırılmasıyla boğa koşusunun start’ı verildi. Fiyat hareketiyle birlikte RSI değeri de yatayda önemli destek/direnç olarak çalışan 55 değerini yukarı kırdı. Benzer kırılımın 2015 Ekim ayında da gerçekleştiğini görüyoruz. Bu boğa koşusunda EMA21’in (21 haftalık üstel hareketli ortalama) önemli destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Daha yakın zamana bakacak olursak; 3 hafta önce EMA21’in ve RSI 55 değerinin destek olarak test edildiğini görüyoruz. Mevcut durumda ise fiyat, EMA21’den aldığı destekle yatay hareketini sürdürüyor. Haftalık grafiğe göre Bitcoin fiyatı EMA21’in, RSI değeri 55’in üzerinde olduğu sürece boğa koşullarının devam edeceğini düşünüyorum.

Bitcoin fiyatını orta vadede incelersek; yaklaşık 3 aydır üçgen içerisinde sıkışma olduğunu görüyoruz. Üçgen içerisindeki sıkışma ile birlikte EMA21 ve EMA50 birbiri ile yakın temas haline geçmiş durumda. Bu sıkışmanın ardından üçgenin kırılacağı yön orta vade için epey önemli olacak. Üçgenin aşağı kırılması durumunda takip edilecek önemli destek bölgesinin 9300$ yatay seviyesi olduğunu düşünüyorum. 9300$ seviyesinin altında satış baskısının artacağını değerlendiriyorum. Üçgenin yukarı kırılması halinde ise öncelikle yeşil tepe bölgeleri olmak üzere orta vade için güzel seviyeleri konuşuyor olacağız. İlgili güncellemeleri ilerleyen haftalarda sizlerle beraber takip edeceğiz. Şimdi kısa vade görünümüne bakalım.

Bitcoin’in son bir aydaki fiyat hareketlerine baktığımızda tanıdık bir formasyon gözümüze çarpıyor. Bu formasyon düşüş trendinden yükseliş trendine geçiş olacağını öngören TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) formasyonudur. Bu formasyona göre, boyun çizgisinin yukarı kırılımı ile yukarı hareketin devamı beklenir. TOBO oluşumu ile birlikte grafiğimizde özel bir durum daha mevcut. O da orta vadedeki üçgen formasyonunun üst bandının direnç olarak çalışmasıdır. TOBO formasyonun tamamlanması ve üçgen formasyonunun yukarı kırılmasının piyasaya hareketlilik getireceğini düşünüyorum.  Tüm bunlarla birlikte başarısız bir TOBO ve direnç olarak çalışan üçgen formasyonu bandı fiyatı üçgen alt bandı seviyelerine kadar baskılayacaktır. Üçgen alt bandı altında ise yukarıda da belirttiğim üzere 9300$ seviyesi gündeme gelecektir.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 14 Ekim 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin, yataylıktan kurtularak yönü yukarı çevirdi. 7780$ seviyesinden başladığı haftayı 8200$ seviyesinden kapattı. Hafta içerisinde 8800$ seviyelerini test etse de bu seviyede çok fazla tutunamadı. Haftalık bazda %5 değer kazanan Bitcoin’in piyasada olumlu etki yarattığını söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki hafta yayınladığım analizimde Bitcoin haftalık grafiğinde EMA21’in direnç olarak test edilme ihtimalinden bahsetmiştim. Bu hafta tam anlamıyla EMA21’in test edildiğini söyleyemeyiz.  Ancak fiyatın 8800$ seviyesine kadar yükselmesi haftalık olarak Mornin Doji Star mum formasyonunun olması, yeşil barın gelmesi, RSI’nin yönü yukarı çevirmesi bize EMA21’e doğru hareket edildiğini gösteriyor. Tabi bunun bir süreç olduğunu ve birkaç hafta sürebileceğini de unutmamak gerek. Bununla birlikte EMA21 testi ihtimalin hiç gerçekleşmemesi de olası. Hali hazırda fiyatın 7700$ seviyesinin altına inmesi haftalık bu oluşumu sekteye uğratacaktır. Yine önümüzdeki birkaç hafta yakın takip etmek uygun olacaktır. Bu hafta için EMA21 direncimiz 8994$ olarak grafiğe yansıyor. Bu seviyenin üzerinde boğa piyasasına kaldımız yerden devam edeceğimizi değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde; pazartesi günü yatay kanalın dibinden yukarı yönlü hareketin başladığını görüyoruz. Hareketin ivmesi ile çarşamba günü yatay kanal yukarı kırılmış. Ancak perşembe günü satış baskısı oluşmuş ve fiyat yatay kanala geri dönerek 8300$ seviyesinde destek bulmuş. Grafiğin hacim tarafında baktığımızda, hafta başında hacmin ortalamanın üzerine çıktığını görüyoruz. Bu da bizlere gerçekleşen hareketin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Mevcut durumda, fiyatın yeniden kanal içine girmesi ve 8300$ seviyesinin altında kalınması, yatay kanalın dip bölgesine kadar düşüş olma riskini beraberinde getiriyor.

4 saatlik grafik üzerinden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanaldan ve yatay kanal dibinden destek alarak yukarı yönlü hareketine başladığını görüyoruz. Bu grafikte yatay direnç ve destek bölgelerinin nasıl çalıştığını çok daha net görüyoruz. Eğer sizlerde bu şekilde çalışmaları grafiklerinize işliyorsanız kısa vade için 4 saatlik dilimlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Mevcut durum için yukarıda belirttiğim üzere kanal alt bandı riski bulunuyor. Yatay kanal üzerinde ise 8800$ ve 9300$ seviyelerini takip alacağız.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 7 Ekim 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin, önceki hafta gösterdiği kötü performansın ardından, bu hafta yavaşlayarak yatay hareket etti. Haftaya 8040$ seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 7900$ seviyesinden yaparak %2 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’in bu performansına altcoin cephesinin kısmen de olsa olumlu tepki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki haftaya yayınladığım analizimde, haftalık grafikte, fiyatın EMA21’i aşağı kestiğini belirtmiştim. Bu haftaki yatay hareket ile birlikte fiyat EMA21’in altında, RSI değeri de 55’in altında seyretmeye devam ediyor. Bu koşullarda satış baskısının devam edeceği düşüncem halen devam ediyor. Çünkü kuvvetli bir boğa piyasasında, fiyatın EMA21 üzerinde olup EMA21’den uzunca bir süre destek alması gerektiğini düşünüyorum. Tıpkı 2017 boğa koşusunda olduğu gibi. Tabi, fiyatın EMA21 altında olması yükseliş olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu bağlamda önümüzdeki birkaç hafta için fiyatın yükselişe geçerek EMA21’i test etmek istemesi takip edilmelidir. EMA21 yukarı kırılışa uzun vade için yeni senaryoyu analiz etmek gerekir. Ancak fiyat EMA21 direncini aşamazsa satış baskısı yeniden etkisini gösterecektir.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde yatay bir kanal içerisinde hareket ettiğini görüyoruz. 7800$-8500$ seviyeleri arasındaki bu kanalı yakın takip etmek uygun olacaktır. Zira bu kanalın kırılım yönü, önümüzdeki süreç için oldukça önem arz edecektir. Günlük barlara baktığımızda, son 4 günde satış baskısının artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da kanal alt bandı olan 7800$ seviyesi için maalesef olumsuz bir tablo çiziyor. 7800$ seviyesinin altında, 7400$ ve 6800$ seviyeleri takibimizde olmalıdır.

4 saatlik grafik üzerinden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanal içerisinde hareketine devam ettiğini görüyoruz. Bu kanal, yukarıdaki günlük grafikte, son 4 günde oluşan satış baskısını, daha küçük parçalara bölünmüş olarak bizlere gösteriyor. 7800$ desteği önümüzdeki hafta boyunca devam ederse, kanalın yukarı kırılım bölgesi hafta sonuna gelecek gibi görünüyor. Tabi bu, yukarı veya aşağı sert kırılımın herhangi bir günde olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sadece o tarihlere kadar böyle bir kırılım olmazsa, o tarihlerde daha da dikkat etmek gerektiğini ifade etmektedir. Kırılım yönüne göre destek ve direnç bölgelerini grafik üzerinde belirttim. Haftalık grafik üzerinde EMA21’in test edilmesi ile yukarı yönlü bir beklenti içerisine girmiş olsam da piyasa çok kararlı olmadığı için yatay bölgede izlemeye devam etmenin uygun hareket tarzı olacağını değerlendiriyorum.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 30 Eylül 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin, kripto para piyasasına tabiri caizse kâbus gibi bir hafta yaşattı. Tam da Bitcoin’in stabil devam ettiği, altcoin piyasası toparlamaya başladığı bir süreçte, Bitcoin’e gelen sert satış tüm dengeleri bozdu. Endişe etmelimiyiz? Düşüş devam edecek mi? Analizin devamında bu sorulara cevap arayalım.

Uzun Vade Görünüm

Bitcoin’e gelen sert satış ve Ekim ayının başlangıcı olması nedeniyle bu haftaki analizime uzun vade grafiği üzerinden yapacağım değerlendirmelerle başlamak istiyorum. Haftalık grafik üzerinde görüleceği üzere, EMA21 uzun kırmızı bir bar ile aşağı yönlü olarak kırıldı. Fiyat ile birlikte RSI değerinin de 55 yatay desteğini aşağı kırdığını görüyoruz. Bu koşulların en son ne zaman oluştuğuna bakarsak 2017 boğa piyasasının bitiminde olduğunu görüyoruz. Yani, yaklaşık 1,5 yıl devam eden büyük ayı piyasasının başlangıcı bu parametrelerle gerçekleşti. Dolayısı ile önümüzdeki 3-4 hafta, piyasanın yönünün belirlenmesi adına önemli olacaktır. Mevcut duruma göre kısa vadede yukarı ataklar görülse bile EMA21 ve RSI 55 değeri altında kalındığı sürece satış baskısı görüleceğini değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümü de maalesef olumlu değil. Geçtiğimiz haftalarda belirttiğim TOBO formasyonu oluşma ihtimali, 9800$ seviyesi aşağı kırıldıktan sonra ortadan kalktı. Orta vade de devam eden üçgen formasyonu da gelen sert satış ile aşağı kırıldı. Yatayda önemli olduğunu düşündüğüm 9300$ seviyesi de tek barla aşağı yönlü olarak geçildi. Mevcut durumda ise 7800$ seviyesinde destek bulan Bitcoin, 8300$ direnç bölgesini geçemeyerek 8000$ seviyesinden hareketini sürdürüyor.

Tüm bu gelişmeler orta vadede satış baskısının göreceğimize işaret eden veriler olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim Kasım 2018’de 6200$ seviyesinin aşağı kırılması ile sert satış dalgası etkisini 5 ay sürdürmüştü. Birçok parametre farklı olduğu için bu haftaki durumu, 2018 Kasım ayındakiyle birebir örtüştürmek tabi ki de doğru olmaz. Ancak bu tür kırılımların sonrasındaki en kötü senaryoları gözden geçirmek adına fikir vereceğini düşünüyorum. Orta vade için 7400$ seviyesinin önemli destek olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin’i kısa vadede inceleyecek olursak; hacim desteği ile gelen satış baskısının devam ettiğini söyleyebiliriz. 8300$ seviyesi geçilemediği sürece orta vade desteği olan 7400$ seviyesine doğru satış baskısının devam edeceğini düşünüyorum. 7400$ seviyesi yukarı tepki için uygun bir destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.  7400$ altında ise çok daha zor koşullara hazırlıklı olmak gerekecek. Kısa vade hareketlerini takip ederken uzun ve orta vade de satış baskı içerisinde olduğumuzu unutmamak tekrarda hatırlatmak istiyorum. Uzun vade için haftalık EMA21 üzerine, orta vade için 9300$ seviyesinin üzerine geçilmediği sürece, ayılar direnç bölgelerinde satış baskısı oluşturma fırsatını kollayacaklardır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku