Kripto Para

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 16 Eylül 2019

Ethereum teknik analizi
Avatar
Yazar: Barış B.

Ethereum’un uzun vade fiyat hareketlerine haftalık grafikler üzerinden göz atalım.

Ethereum/Dolar paritesinin haftalık grafiğinde fiyatın T1-T2 kanalı içerisinde hareketini sürdürdüğünü görüyoruz. Aslında bakarsanız, T1 trendini son iki haftanın mumları yukarı yönlü olduğundan dolayı çizdim. Bu barların boyu daha uzun olsaydı yukarı dönüş için çok daha güzel bir veri olurdu. Ancak yukarı yönlü bu barlara, yataydaki 183$ direncinin yukarı kırılmasını da ekleyince yukarı hareket için koşulların yavaş yavaş oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında fiyatın, T1 trendinin altına inmemesi halinde orta/uzun vadede T2 trendini hedefleyeceğini düşünüyorum.

Ethereum/Bitcoin paritesinde durum biraz daha farklı görünüyor. Ethereum, 2018 yılının başından itibaren Bitcoin karşısında değer kaybetmiş. D1 düşen trendinde bunu net olarak görüyoruz. Yaklaşık 20 aydır devam eden bu düşen trend ETH/USD paritesinin de ciddi değer kaybetmesine neden oldu. Grafiğin mevcut durumuna göre geçtiğimiz hafta uzun fitilli haftalık barın ardından yukarı yönlü bir bar daha gelmiş. Bu da ETH/BTC fiyatının D1 trendine doğru hareket edeceğini gösteren bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Tabi grafik haftalık olduğundan bunu orta/uzun vade için değerlendirmek gerekecektir. Şimdi günlük grafik üzerinde daha yakın plandaki durumu inceleyelim.

Günlük grafiğe göre fiyatın D1 düşen trendini yukarı yönlü kırdığını görüyoruz. Bununla birlikte yataydaki 183$ seviyesi de yukarı kırılmış. Bu iki durum, Ethereum/Dolar’ın görünümünü orta/kısa vade için gayet olumlu hale getiriyor. Mevcut durum için 224$ seviyesinin yataydaki önemli direnç bölgesini oluşturduğunu söyleyebiliriz. 224$ seviyesinin üzerinde ise T2 trendine doğru ivmenin artacağını değerlendiriyorum. Piyasada baskı ortamı oluşur ve fiyat düşüşe geçerse öncelikli olarak 183$ seviyesini ardından da T1 trendini destek olarak takip etmek uygun olacaktır. T1 trendinin altında yapılacak günlük kapanışlar satış baskısının artmasına neden olacaktır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap