Bitcoin Çalınabilir Mi?

Bitcoin ile ilgili olarak sık sık sorulan ve en fazla merak uyandıran sorulardan bir tanesi arasında genellikle Bitcoin çalınabilir mi


Bitcoin ile ilgili olarak sık sık sorulan ve en fazla merak uyandıran sorulardan bir tanesi arasında genellikle Bitcoin çalınabilir mi? Sorusu gelmektedir. Bu soru ile ilgili olarak henüz bugüne kadar binlerce farklı Bitcoin kullanıcısı ve yatırımcısı tarafından soru sorulmuş olmasına rağmen hiçbir zaman kesin ve net yanıtlar verilmemiş ve birçok kullanıcının ve yatırımcının da bundan dolayı merak ve endişe içerisinde kaldığı açık bir şekilde gözlemlenmiştir.

Bitcoin hesabınızın veya cüzdanınızın çalınması veya nakit olarak borsa sitesinde bulunan hesabınızdaki paraların Bitcoin alımı yapılarak çalınması elbette yaşanabilecek ve zor olmayan bir durumdur. Genellikle Bitcoin yatırımcılarının hesaplarının en üst düzeyde korunmasını sağlamak adına aldıkları önlemler ve yüksek güvenlikli borsa siteleri bu sorunları çözmek konusunda en fazla kullanıcıların güvenliğini sağlayacak olan adımları atmayı sağlayacaktır.

Bununla beraber eğer ki bir borsa sitesinde hesabınız var ise ve Bitcoin hesabınızın şifresinin olası bir kişi veya kimselerin eline geçmesi durumunda yaşanacak olan sorun hesabınızın boşaltılması konusunda olacaktır.

Bundan dolayı Bitcoin çalınmaz demek her zaman doğru bir tabir değildir ve olası güvenlik sorunlarında daha önce milyonlarca dolarlık ve Euro’luk vurgunların dahi yaşandığı piyasada yaşanması normal bir durumdur.

Bitcoin’lerimi Nasıl Korurum?

Bitcoin’lerinizi korumak için cüzdan bilgilerinizi ve borsa hesabınıza dair hiçbir bilgiyi asla başkaları ile paylaşmayın, bu konuda sizin en güvendiğiniz kimseler bile zaman zaman hesabınızda işlemler yapabilir ve hesabınızda bir takım hırsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bitcoin elinizde tutabilecek, evde herhangi bir köşede saklayabilecek gerçek bir para birimi olmadığından dolayı sadece sanal ortamda saklayabilirsiniz. Altın ve dolar gibi kendi kişisel gerçek cüzdanınızda saklama şansınız bulunmaz, veya evde bulunan kasanıza bugün gidip bir Bitcoin koyamazsınız çünkü gerçekte Bitcoin basılı olarak kullanılan bir kripto para birimi değil. Bu özelliğinden dolayı bazı yatırımcılar tarafından güvenilir olarak görülmemesine rağmen Bitcoin’in sanal ortamda saklanması da zor değil.

Zira her bir borsa sitesi üzerinden Bitcoin alabilmek mümkün olmasına rağmen asıl güvenlik ve saklama konusu burada devreye giriyor ve sizlerin burada yapması ve alması gereken güvenlik önlemleri başlıyor.

Bitcoin sahibi kişilerin eğer ki bir Bitcoin cüzdanına sahipler ise ki büyük yatırımcıların neredeyse tamamı Bitcoin cüzdanı kullanıyor, bu konuda şifrelerini çok ama çok güçlü belirlemeleri olası hırsızlıkların önüne geçilmesinde büyük etkendir. Mail adresinizin her zaman farklı olması Bitcoin cüzdanınızın çalınmasını engelleyebilecek en önemli etkenlerden bir tanesi iken, mail adresinizin isim ve soyisim olarak değil farklı ve akla pek fazla gelmeyecek şekilde sizden bağımsız ve uzak bir konuda olması daha iyi bir koruma sağlayacaktır.

Bitcoin kullanıcılarının cüzdanlarını korumak sadece bununla da sınır kalmaz ve yeterli gelmeyecektir.

Eğer ki bir Bitcoin cüzdanına sahip olmaya hazırlanıyorsanız bu konuda mutlaka resmi Bitcoin cüzdanı uygulamasını indirmeniz ve bu uygulamayı telefonunuzda diğer uygulamalardan ayırarak diğer uygulamalara bu uygulamada yaptıklarınızı görebilecek izinler vermemelisiniz. Android cihazlarda sistem yöneticisi olarak atanan tüm uygulamalar ki bu genellikle Root ve benzeri uygulamaların istediği bir durumdur, Bitcoin cüzdanınızın çalınmasına neden olabilecek en büyük açıklardan sadece bir tanesidir. Bununla beraber telefonunuzda eğer ki bir güvenli klasör uygulaması var ise (Samsung cihazlarda var) bu klasörü sadece Bitcoin cüzdanı uygulaması için açmanızı öneririz.

Samsung Android Cihazlar Güvenli Klasör Nedir?

Samsung, Android cihazlar için özel olarak sunulan ancak diğer bazı markaların cihazlarında da bulunan ana sisteme gömülü olarak gelen Güvenli Klasör uygulaması cihazın içerisinde yeni bir işletim sistemi yaratmamasına rağmen farklı bir Android telefon kullanıyormuş gibi ek uygulamaları indirebilecek olduğunuz, telefonunuzda istediğiniz zaman bu klasörü gizleyebilecek ve klasörü istediğiniz şekilde şifreleyerek dışarıdan erişilmesini tamamen imkansız hale getirebilecek olduğunuz bir klasördür. Reddit kullanıcılarının büyük kısmı bu özelliği sık kullanmakta olduklarını belirterek, Bitcoin cüzdanı uygulamalarına bu klasör içerisinde yer vermenin çok daha güvenilir ve daha fazla güvenlik sağladığını ifade etmektedir.

Bu klasörü etkinleştirmek için ise yapılması gereken Samsung Android cihazlardan üst menü çubuğunu indirmek ve burada karşınıza çıkan güvenli klasörün üzerine tıklamanız olacaktır. Eğer ki burada bu tür bir yazı veya klasör yok ise bu durumda cihazın ayarlar kısmından güvenli klasörü aktif edebilir, bu sayede Bitcoin cüzdanınızı çok daha iyi bir şekilde çalınma ve risklerden sanal dünyada korumuş olursunuz.

Borsa Sitesindeki Hesabım Hacklenebilir Mi?

Kullanıcıların aklında olan bir diğer merak uyandıran soru ise Güney Kore ve bazı ülkelerde geçmişte yaşanan, çok kısa süreler önce sürekli haberlerini paylaştığımız ” Bitcoin borsasında bulunan hesabım hacklenebilir mi?” bu konuda eğer ki borsa sitesi yöneticileri tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınmamış ise, gerekli olan önlemler uygulamaya koyulmamış ise her an hacklenmeniz mümkün olabilir.

Sadece borsa sitesine bağlı kalmak siber saldırılara uğramanızı engellemez, zira sizin yapacak olduğunuz ve atacak olduğunuz yanlış adımlarda borsa sitesinde bulunan hesabınızın siber saldırılar sonucunda ele geçirilmesinde etkin bir rol oynayabilir.

Bununla ilgili örneklendirecek olursak, eğer ki bir Bitcoin borsasında hesabınız var ve bu hesabınızın mail adresi ve şifresini sosyal medya hesabınızda veya sizi bilen bir kişinin tahmin edecek şekilde ayarlarsanız bu durumda yapabilecek olduğunuz pek fazla durum olmayacaktır, Bitcoin’lerinize veda etmeniz gerekecektir.

Zira şifrelerinizi son derece güçlü karakterlerden oluşturmak, bununla beraber mail adresinizi bilinmeyecek şekilde ayarlamak ve asla online ortamda ve offline ortamda paylaşmamak bu konuda sizin adınıza büyük önem taşımaktadır. Eğer ki Bitcoin borsasında bulunan hesabınız siber saldırıya uğrarsa ve site tarafında bir sorun yok, şifrenizi bilerek giriş yapıldı ise bu konuda zaten az olan yasal haklarınızı hiçbir şekilde kullanamaz belki de milyonlarca lira paranıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yabancı Borsaları Kullanmak Daha Mı Güvenli?

Dünyada şuan itibari ile kayıtlara geçen ve bilinen en az 3.000 kişinin Bitcoin borsası tercihlerinde kendi ülkelerinde değil diğer ülkelerde olan borsalarda hesapları olduğu biliniyor. Bununla ilgili olarak özellikle katı rejimler tarafından yönetilen ve bu rejimler tarafından uygulanan baskı ve benzeri nedenler dolayısı ile yabancı borsa sitelerini tercih etmek zorunda olan binlerce insan bulunuyor.

Hindistan bu konuda en fazla ilgiyi gören ülkelerden birisi konumunda olurken, bir diğer taraftan diğer birkaç İskandinav ülkesine de güvenin sonsuz olduğu düşünülüyor. Bu konuda yabancı borsaların daha güvenilir olduklarını söylemek pek doğru olmaz. Yabancı borsalar Türk kripto para borsası sitelerine oranla ne kadar güvenlidir? Sorusunu soracak olursanız, bu konuda dünyanın en tanınmış yabancı kripto para borsaları elbette ki Türk kripto para borsası sitelerine oranla çok daha fazla güvenlidir. Zira yatırım miktarları olsun, ellerinde bulunan nakit rezervler olsun Türk kripto para borsasi sitelerine oranla çok daha fazla kullanıcının kullandığı çok tanınmış yabancı borsaların siber saldırılara karşı aldıkları önlemlerde bir o kadar daha güçlüdür.

Haklarınızı Alamayabilirsiniz!

Yabancı bazı borsa siteleri Türkiye’ye oranla ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar daha fazla güvenilir olanları olursa olsun olası bir durumda Türkiye’de yasal haklarınızı kullanabilecek iken yabancı borsalarda yabancı ülkeden bir vatandaş olduğunuzdan dolayı Türkiye’den yasal haklarınızı kullanmanız çok daha zor, belki de tamamen imkansız olabilir.

Zira bunun transfer yöntemleri konusunda da sorunlar olabilir. Direkt karşı tarafın banka hesabına ödeme yapmanız şu aşamada çok zor olmasa da Türk borsa sitesi üzerinden karşı borsaya Bitcoin göndermeniz gerekebilir. 

Bundan dolayı Türk borsa sitelerini kullanmanız bu konuda oldukça büyük önem taşır ve bizimde önerimiz bu yöndedir. Türk kripto para borsası sitelerinin güvensiz olduğu iddiaları ve diğer asılsız iddialar birkaç tane başarılı ve ilk sırada olan kripto para borsası sitesi için geçerli değildir. Elbette bu konuda son kararı verecek olan sizlersiniz ve durumu farklı farklı internet sitelerinden araştırarak borsa sitesini seçmek güvenliğiniz adına büyük ve oldukça fazla yarar sağlayacak bir adımdır.

Türkiye’de en fazla güvenilir olan* kripto para borsasi siteleri sırasız şekilde Paribu, BTCTÜRK, Koinim olarak bilinmektedir. Bu 3 borsa sitesi üzerinden kripto para alım ve satım işlemleri en yüksek düzeyde olduğu düşünülmekte olup, 3 site kurumsal olarak merkezden hizmet vermektedir.