Kripto Para

Bitcoin Hayatımıza Neden Girdi: Satoshi’nin Gerçek Amacı Neydi?

Muhtemelen Bitcoin hakkında çok şey bildiğinizi düşünüyorsunuz. Bitcoin’in ne olduğunun, nasıl çalıştığının, neden değerli olduğunun farkındasınızdır. Fakat Bitcoin fikrinin nasıl ortaya atıldığına dair herhangi bir fikriniz var mı?

Cyberpunk

Bitcoin’in kim veya kimler tarafından geliştirildiği geride bıraktığımız 10 yıllık dönemde sıkça tartışıldı. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmesek de geldiği fikir akımı çok iyi biliyoruz:

1980’lü yıllarla birlikte Cyberpunk topluluğu etrafında Blockchain ve Bitcoin’in çıkış felsefesi yavaş yavaş oluşmaya başladı. 1998 yılında ise Wei Dai tarafından yayınlanan e-posta listesiyle Bitcoin’in başlatacağı kripto para devrimine ilham kaynağı olacak olan b-money projesini duyuruldu. Bundan yaklaşık 21 yıl sonra yani 2009 yılında ise Satoshi dünyayı Bitcoin’le tanıştırdı. Ancak 2010 yılının sonlarına doğru aceleci bir şekilde Bitcoin projesinden çekildiğini açıkladı ve bir daha ondan haber alınamadı. 

Satoshi Nakamoto’nun merkezsizlik ve açık kaynak kullanımı fikri yeni bir sektörün ortaya çıkmasına neden oldu. Bitcoin’le birlikte yeni bir kültürün inşası beraberinde binlerce yeni iş alanını getirdi. 

Finansal Özgürlüğü Yeniden Kazanmak

Peki Bitcoin neden hayatımızda? Satoshi Nakamoto neden Bitcoin’i geliştirdi? Bitcoin, küresel ekonomik kriz dönemlerinde paramızı kendi paralarıymış gibi kontrol eden bankalara karşı savunmasız kalmama tutkusununun, arzusunun bir sonucu olarak hayatımıza girdi. Satoshi Nakamoto’nun amacı paranın, aracılara ihtiyaç duyulmadan bizzat kişinin kendisi tarafından kontrol edilmesini sağlamaktı. Yani kısaca Bitcoin’in amacı gücü, bankalardan alarak ait olduğu yere yani topluma geri vermek. Bitcoin, böylesine bir özgürlükçü, devrimci bir düşüncenin sonucunda hayatımıza girdi. Teşekkürler Cyberpunk, Teşekkürler Satoshi Nakamoto

Yorum Yap