Kripto Para

Yakın Zamanda Uzaya Fırlaması Muhtemel 5 Altcoin

Geçtiğimiz ay çoğu kripto para biriminin, özellikle de Bitcoin’in hem piyasa değeri bakımından hem de fiyat olarak büyüdüğünü gördük. Öyleyse ne bekliyoruz? Yakın gelecekte aya vuracak olan kripto paralar hangileri? Hem Bitcoin’i hem de Ethereum’u bu yazımızda tartışmayacağız, Direkt olarak altcoin’lere odaklanacağız.

Ripple (XRP)

XRP, Bitcoin ve Ethereum’dan sonra piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi. Fakat çok farklı bir çalışma prensibi olduğu için XRP’yi ikisiyle de kıyaslayamıyoruz.

Bu kripto para, sadece bireysel yatırımcıları değil, büyük finansal kurumları çekmek ve onlarla çalışmak için yaratılmıştır. Ödemeleri kolaylaştırmak ve onları şaşırtıcı derecede hızlı ve ucuz hale getirmek için geliştirilmiştir, büyük hacimlerde bile sadece bir kaç cent’e işlem yapmak gibi.

XRP aynı zamanda Google’dan ve diğer büyük kurumsal yatırımcılardan destek alan bir kripto para birimidir; ayrıca Tayland, Kore ve Tayvan gibi ülkelerden Asya bankaları’nın ilgisini gösterdiğini ve dijital para birimlerini finansal kurumlarına tanıttığını görüyoruz.

Binance Coin (BNB)

Grafiğine baktığımızda, hiç şüphesiz 2019’daki en iyi performans gösteren kripto paralardan biri olduğunu görüyoruz. 2019 yılının başından bu yana %500’den fazla yükselerek ilk 10 kripto para arasında en iyi performansı gösteren para birimi oldu. Şaşırtıcı bir şekilde BNB 2017 yılında ulaşılan ATH değerine ulaşmış ve bu rekoru 2018 yılından sonra kırmayı başarabilen ilk kripto bara birimi olmuştur.

Binance Coin’in bu denli iyi performans göstermesinin ana nedeni token’ın dünyanın en popüler borsası tarafından geliştirilmiş olmasından kaynaklanıyor.

EOS (EOS)

Tüm ETH rakiplerinin teknolojik olarak en gelişmiş platformu olduğu için Ethereum için büyük bir rakip olarak bilinir. Çoğunlukla, geliştiricilerin herhangi bir programlama dili hakkında yoğun bilgi sahibi olmalarını gerektirmez. (Ethereum’dayken, Solidity dilinde nasıl kod yazılacağını bilmek gerekir).

Buna ek olarak, bu altcoinde madencilik yapılmıyor, bunun yerine topluluk tarafından seçilen belirli kullanıcılar tarafından EOS üretiliyor.

2019’un başından bu yana değerini iki katına çıkaran bir kripto para birimidir. Bu, yükseliş döneminde ona güvenmekle hata etmeyeceğimizi gösteriyor. Haberimizin hazırlandığı sırada EOS’un geliştiricisi Block.one büyük duyurusunu henüz yapmamıştı. Block.one’ın büyük olasılıkla Voice adlı merkezsiz bir sosyal medya platformu başlatması bekleniyor.

Stellar Lumens (XLM)

Stellar, işlemleri ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlandı, ancak hiçbir zaman büyük finansal kurumlara odaklanmadı, bu avantajları bireysel kullanıcılara vermeye odaklandı. Özel, takip edilemez, hızlı ve ucuz işlemler gerçekleştirmek için birebir.

Bu karşılaştırma için bir dakikanızı ayırın, PayPal kullanarak yapılan bir işlem genellikle %5 oranında komisyon alırken, Stellar (XLM) ile yapacağınız 600.000 işlemin maaliyeti ise sadece ve sadece 0,01 ABD Doları . Ayrıca işlemler 5 saniyede tamamlanır.

Stellar’ın IBM gibi teknoloji devleriyle çalıştığı biliniyor.

Litecoin (LTC)

Bitcoin’in ana alternatifi. Kripto para birimleri arasında uzun süredir ilk 10’da bulunuyor. Bitcoin’e çok benzer bir şekilde geliştirildi, ancak elbette amacı daha verimli olmak ve Bitcoin’in başarısız olduğu yerlere çözümler sunmak. Litecoin için ortalama blok madencilik süresi 2 buçuk dakikadır, Bitcoin’de ise 10 dakika civarında.

Bitcoin, aktivasyon için madencilerin %95’inden SegWit destek sinyalini gerektirirken, Litecoin ise sadece %75’ini gerektirir. Litecoin’in değeri, 2019’un başından bu yana %300’ün üzerinde bir artış gösterdi. Bu yükselişte Mimblewimble’ı protokolüne geçişin ve blok ödülü yarılanmasının payı büyük.

 

Yorum Yap