Bitcoin Private (BTCP) Nedir?

Bitcoin çıktığı günden bu yana büyük bir değişim yaşamadı

bitcoin-private-nedir

Bitcoin çıktığı günden bu yana büyük bir değişim yaşamadı. Böyle olması Bitcoin’i güvenli değil tam aksine güvenilmez bir birim yapıyor. Bitcoin Private (BTCP) adında, Bitcoin’e gizlilik getirecek olan yeni bir kripto para birimi inşa edildi.  Artık yeni bir kripto para daha olacak. Şuanda aktif olarak 1500’e yakın kripto para bulunuyor.

Bitcoin Private Nedir?

Bitcoin Private, Bitcoin Blockchain’inden fork’lanmış gizlilik odaklı bir kripto paradır. Bitcoin Private (BTCP) piyasa lideri Bitcoin’in Blockchain’inden fork’lanmış kripto paralar arasında yer alıyor. BTCP’nin sahip olduğu belirli özellikler onu BCH ya da BTG gibi diğer BTC fork’larından ayırıyor. Bitcoin Private “birleşik-fork” yönteminin ilk örneği diyebiliriz.

Bitcoin Private Fork Nedir?

Bitcoin ile ZClassic’ten (ZCL) aynı anda fork’lanarak meydana getirilen Bitcoin Private (BTCP) adından da anlaşılacağı üzere gizlilik odaklı kripto paralardan. İki kaliteli kripto paranın özelliklerini bir Blockchain’de birleştirme arzusu duyan BTCP ekibi bu amacını gerçekleştirmek için Şubat 2018’de bir adım atarak söz konusu fork’u gerçekleştirdi. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren değer kazanmaya devam eden kripto para, topluluk tarafından yönetiliyor.

Bitcoin Private’i Anlamak

Bitcoin Private iki farklı işlem sisteminin karışımı olarak görülüyor: Şeffaf ve korunmuş işlemler. Şeffaf işlemler Bitcoin ağındakilerle aynı prensipleri paylaşıyor. Bu prensiplere göre ağdaki işlemlerin miktarı, rotasyonu, imzası gibi veriler herkesin ulaşabileceği şekilde Blockchain üzerinde depolanıyor. Öte yandan korunmuş işlemler tüm bu detayları JoinSplit adı verilen bir blokta şifreliyor. Korunmuş işlemler doğrulanabiliyor ancak üçüncü kişiler tarafından görüntülenemiyor.

Bitcoin Private gizli kripto para işlemlerinin daha yaygın hale gelmesini ve ekosistemde merkezsizliğin sağlanmasını amaçlıyor. Genellikle bir kripto paranın Blockchain‘i üzerinde hard fork gerçekleştirildiğinde iki ayrı para meydana gelir. Başka bir ifadeyle hard fork işlemi bir kripto paranın mevcut kodunu değiştirir. Ancak BTCP, BTC ve ZCL zincirlerinin eş zamanlı bir şekilde fork’lanmasıyla oluştu. Bu nedenle BTCP kaynağının çoğu BTC ve ZCL sahiplerinde bulunuyor.

Gizlilik odaklı kripto paralar tarafından kullanılan zk-SNARKs protokolünü kullanan BTCP ekosistemde yeni bir çığır açtı diyebiliriz. Açık kaynak kodlu Bitcoin Private’a her kullanıcının katkıda bulunması mümkün. BTCP madencilik çalışmaları için geliştiriciler tarafından bir havuz oluşturulmuş.

Bitcoin Private’e Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Sizlere resmi siteden yapılan açıklamayı aktarmak istiyorum;

“Çatallanma gerçekleştiğinde, mevcut olan bütün BTC ve ZCL cüzdanlarında bulunan bakiyenin görüntüsü alınacak. Cüzdanda ve/veya desteklenen borsalarda tutulan ZCL veya BTC leriniz 1:1 oranla Bitcoin Private ile ödüllendirilecek. Örneğin, eğer 15.4 ZCL’niz ve 0.1 BTC’niz varsa, 15.5 BTCP alacaksınız.”

Bitcoin Private’dan yararlanmak için, birkaç tür cüzdandan birini seçebilirsiniz . Windows, Mac ve Linux için tam düğümlü masaüstü cüzdanlar ve her biri için Electrum cüzdanı vardır. Ayrıca bir kağıt cüzdanı da oluşturabilir ve yakında Coinomi cüzdanının bir iOS versiyonu olacaktır.

BTCP’nizi talep etmek kullandığınız cüzdanın türüne bağlı olacaktır. Bitcoin Private, güvenlik nedenlerinden dolayı çatal sırasında işgal ettiği adres için özel anahtarı kullanmadan önce BTC ve / veya ZCL’nizi yeni bir adrese taşımanızı önerir.

Çatallanmayı Destekleyen Borsalar Nelerdir?

Bittrex (yalnızca Zclassic için)
Kucoin (yalnızca Bitcoin için)
TradeSatoshi
HitBTC (yalnızca Bitcoin için)

Çatallanma anından önce (yaklaşık olarak 28 Şubat 2018 – TSİ 20.00) bu borsalarda Bitcoin, Zclassic veya her ikisini de tutanlar 1:1 oranla Bitcoin Private sahibi olacaklar.

Öte yandan Coinomi Wallet da çatallanmayı destekleyeceğini doğruladı. Bunun yanı sıra ekip, Bitcoin Private’in listelenmesi için Binance’e başvuruda bulundu. Ayrıca Zclassic sahipleri, Zclassic Electrum Wallet‘ı kullanabilirler.

Bitcoin Private’ın Bazı Avantajları Nelerdir?

BTCP, genel olarak diğer kripto para birimleri ve para birimleri üzerinde uzun bir avantajlar listesine sahiptir. En büyük avantajlardan biri de ZClassic, zk-snarks için kullanılan teknolojiyi de içeren gizliliğidir. Bu teknoloji ile ödemeler, şeffaflık için kamu blok zincirinde yayınlanmaktadır. Ancak, alıcı ve gönderen gibi işlem meta verileri tamamen tanımlanamayabilir.

Diğer para birimlerine kıyasla, Bitcoin Private’ın merkezi olmayan yapısı, Bitcoin’de olduğu gibi başka bir avantaj sağlar. Bitcoin Private, bir aracı içermeye gerek olmadan eşler arası bir doğanın işlemlerini destekler. Ağ düğümleri işlemleri kriptografi yoluyla doğrular ve daha sonra bunları kamu muhasebesine kaydeder.

Bitcoin’i geliştirmek ve geliştirmek için Bitcoin Private hızlıdır. Biraz daha büyük blok boyutu nedeniyle, diğer Bitcoin tabanlı para birimlerine göre daha fazla güvenlik ve anonimlik sunarken daha hızlı olabilir.

Kalabalıktan daha da uzaklaşmak için, Bitcoin Private topluluk güdümlüdür. Tam kod kaynağı halk tarafından görüntülenebilir ve doğrulanabilir ve her zaman açık kaynaklıdır. Topluluk, dünya çapında takım üyelerini içerir ve bunların her biri, yetenek setlerine göre belirli bir rol üstlenir. Son olarak, Bitcoin Private, kurucunun ödülü ya da ön-mayın olmadan, adil olmaya başlar. Bunun yerine, paralar ZCL ve BTC’ye sahip olanlar için 1: 1 oranında adil bir şekilde dağıtılır.

Bitcoin Private Madenciliği

Katılabileceğiniz resmi bir BTCP madenciliği havuzu var. BTCP geliştiricileri tarafından oluşturulmakta ve çalıştırılmaktadır. BTCP’yi kurabileceğiniz çok sayıda başka havuz da var ve Bitcoin Private web sitesinde bir koşu listesi tutuyor. Eğer mayın havuzu seçmek yardımcı olmak için, topluluk, BTCP ekibi doğrulamış olanlar ve henüz doğrulamak için şansı olmadığını olanların sponsor olanlar içine listeyi ayrıldı. Doğrulanmamış maden havuzlarından birine katılmadan önce her zaman dikkatli olmalısınız.