Bitcoin Tarihi ve Bitcoin’in Çok Eski Olduğu İddiaları

Bitcoin ile ilgili olarak bir yıldan bu yana sürekli olarak yeni iddialar ortaya atılıyor ve bu iddialar genellikle Türkiye’de ve dünyada kendisine geniş çaplı bir yer buluyor


Bitcoin ile ilgili olarak bir yıldan bu yana sürekli olarak yeni iddialar ortaya atılıyor ve bu iddialar genellikle Türkiye’de ve dünyada kendisine geniş çaplı bir yer buluyor. Yatırımcılar kripto paralar ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda sürekli önemli olan kazanç olduğuna değinmesine rağmen zaman zaman ise bazı yatırımcılar yatırım yaptıkları bir alan hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediklerini, bunun yolunun ise Bitcoin tarihini öğrenmekten geçtiğine değiniyor.

İlk önce Bitcoin’in oluşum evresi ve sürecine bakarsak daha net bir bilgi sahibi olmuş oluruz. Bitcoin, tahminlere göre 2007 yılında ortaya çıkmış olan ve hayatına o gün başlayan bir kripto para olarak tanınıyor. Henüz daha Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu ve nerede yaşadığı bilinmezken, bununla ilgili birçok iddia ve kişi ismi ortaya atılmış durumda.

Bununla birlikte 2007 yılı ila 2009 yılları arasında ortaya çıkan ve şimdilere oranla o yıllarda çok fazla tanınmayan Bitcoin, Dark Web isimli karanlık internet ağında kullanılır hale gelmişti. Bitcoin’in çıkış amacının zaten hala daha Dark Web üzerinde asıl kullanım amacı bulunuyor.

Dark Web kullanıcıları tarafından kiralık katiller ve diğer her alanda kullanılan ve ödeme alma yöntemi olarak bilinen Bitcoin, normal sıradan insanlar tarafından kullanılmadan önce Darb Web kullanıcıları adına çok daha fazla güven arz ediyordu ve Dark Web kullanıcıları bir işi almadan önce ödemenin bir kısmını, daha sonrasında bir kısmını almayı tercih ediyorlardı. Şimdi ise dolandırıcılıkların daha fazla artması dolayısı ile Dark WEB kullanıcılarının dahi güven sorunları yaşadıkları bir kripto para haline gelen Bitcoin’in daha fazla güvenlik adımı sonucunda kabul edildiği ve Dark Web kullanıcılarının tam olarak kripto paraların gizlilik ve güvenliğinden emin olmadıkları ifade ediliyor.

Bitcoin Ne Kadar Eski Olabilir?

Bitcoin ile ilgili bir diğer iddialar ise Bitcoin’in 1980’li yıllarda ortaya çıkarıldığı, ancak daha sonrasında o dönemde pek fazla teknoloji olmaması dolayısı ile kaderine terk edildiği, şimdilerde ise 2007 yılı itibari ile tekrar ortaya çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bir diğer iddia ise kripto paraların bir adam tarafından çıkarıldığı, ancak o yıllarda çok fazla teknoloji olmaması ve kullanım olmaması dolayısı ile şimdilerde kurucunun yerine çocuklarının kripto paraları  yönettiği iddia ediliyor. Bu konuda internet üzerinde dahi çok ama çok az bilgi bulunuyor ve bu bilgiler genellikle İspanyolca veya Almanca olarak yazılmış durumda, onun için pek fazla bilgi olmadığını ve gerçek dışı tahmin edildiğini düşünmek zor değil.

Bitcoin Kim ve Kimler Tarafından Yönetiliyor?

Bitcoin ile ilgili olarak kim ve kimler tarafından yönetildiği en büyük merak konusu olan konuların başında geliyor. Bu konuda Türkiye ve dünyada henüz daha hiçbir kimse sorunun yanıtını bulabilmiş değil ve bugüne kadar binlerce hatta daha bile fazla oranda ortaya atılmış iddia ve soru bulunuyor. Bu konuda henüz bugüne kadar kendisinin Bitcoin’in yöneticisi olduğunu kabul eden bir insan dahi ortaya çıkmış değil. Bununla birlikte kurucunun kim olduğunun bilinmesi durumunda Bitcoin dünyasında büyük şenliklerin yaşanacak olduğu ve büyük bir artışın kesinleşmesinin normal beklenti olduğu belirtiliyor.