Kripto Para

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti Son 2,5 Yılın Zirvesinde: Şimdi Ne Olacak?

Bitcoin yorumu 2021
Yazar: Coin Bilgi

Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin rekora koşuyor. Yaklaşık 1 aylık düzeltmenin ardından yeniden yükselişe geçen Bitcoin, 11 bin ve 12 bin dolar psikolojik dirençlerinde tutunmayı başardı. Fakat Bitcoin yükselirlen altcoin’lerin de tam tersi bir şekilde değer kaybetmesi nedeniyle Bitcoin’in piyasadaki hakimiyeti giderek artıyor.

Öyle ki Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 2017 yılındaki boğa sezonundan sonra bir daha görülmeyen seviyelere yükseldi. Şu anda kripto para piyasasının %69,3’lük hakimiyetine sahip olan Bitcoin en son bu seviyelerdeyken takvimler 2017 yılının Mart ayını gösteriyordu.

Sponsorlu Makale: Airdrop: Türk Kripto Para Borsası Cryptosa Kullanıcılarına 3.000.000 DENT Dağıtıyor

Bitcoin’in ortalama piyasa hakimiyeti Haziran ayında %61, Temmuz ayında ise %64’tü.  Ağustos ayıyla birlikte yeni bir yükseliş rallisi başlatan Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de son 2,5 yılın zirvesine yani %69 bandına yükseldi.

Her ne kadar altcoin’ler yükselmese de Bitcoin bu yılın başından bu yana dolar karşısında %200’den fazla değer kazandı. Binance Research araştırmacıları, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin sürekli devam etmeyeceğini, doyum noktasına ulaştıktan sonra normal seviyelerine tekrar geri döneceğini açıkladı. Bu da demek oluyor ki altcoin’ler değer kaybına bir noktada sürekli devam etmeyecek.

İlgili Haber: Binance’in iOS Uygulaması Neden Hala Yayınlanmadı: İşte Detaylar

Her ne kadar %69’luk piyasa hakimiyeti son 2,5 yılın zirvesi olarak görülse de tüm zamanların en yüksek seviyesi de değil. Öyle ki Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 2015 yılında %92’ye kadar yükseliş yaşamıştı. Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki en son zirve ise 2017 yıllarının başlarında yaşanmıştı ve o tarihlerde lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti %86’lara kadar dayanmıştı.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap