Bithumb Siber Saldırıya Uğradı, Tüm İşlemler Donduruldu!

Güney Kore merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb siber saldırıya maruz kaldı

Bithumb nedir

Güney Kore merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb siber saldırıya maruz kaldı. Güney Kore Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından acil olarak gözlem altına alınan Bithumb yönetimi ise durumu kontrol altına almaya çalıştıklarını doğruladı. Tüm alım ve satım işlemlerinin belirli bir süre için dondurulduğunu açıklayan Bithumb yönetimi, yaşanan saldırının verdiği zararı da açıkladı.

Saldırı Türkiye saati ile gece 02.00 ila 04.00 sularında yaşandı. 24 saat boyunca aktif olarak yönetilen Bithumb borsası siber saldırının ardından 30 milyon dolarlık kayıp olduğunu ve yatırımcıların tüm zararlarını en kısa süre içerisinde telafi edecek olduklarını açıkladı. 30 milyon dolarlık siber saldırının boyutunun bu kadar büyük olması sonrası siber saldırganların zengin olduğu ve bu paraları rahatlıkla harcayabilecek oldukları, zira bulunmalarının neredeyse imkansız olduğu iddia edildi.

Cold Cüzdanlara Aktarıldı

Bithumb yönetimi gece Türkiye saati ile tüm varlıkların 30 milyon dolarlık hırsızlık sonrasında daha fazla hırsızlık yaşanmaması için varlıkların tamamını internete bağlı bulunmayan cüzdanlara aktardıklarını açıkladı. Bu nedenle yatırımcılar saatlerce varlıklarına erişemedi, müdahale edemediler. Saldırılar sonrasında Bithumb üst yönetim ekibinden yapılan açıklamada hasarın telafi edilecek olduğu ancak bir süreliğine borsadan para çekilmesine imkan verilmeyecek olduğu açıklandı. Bu açıklama sonrasında birçok yatırımcı ise güvenlik endişesi yaşamaya başladıklarını belirterek sorunun çözümü için Bithumb yönetimine sosyal medya ve mail yolu ile iletişime geçmeye çalıştı, çabalar ise boş kaldı.