Kamboçya: Lisanssız Kripto Para Ticareti Yasalara Uygun Değil!

Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülke içerisinde kripto paraların izin almadan üretiminin ve satışının yapılmasının yasal olmadığını açıkladı


Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülke içerisinde kripto paraların izin almadan üretiminin ve satışının yapılmasının yasal olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada ülke içerisinde bu tür hareketler sergileyen vatandaşların gerekli cezalara çarptırılacak olduğu açıklandı. Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yönetimince açıklanan kararlarda ülkenin kripto para üretimi, izinsiz satış ve alıma olanak tanıma, madencilik alanında faaliyet göstermek benzeri girişimlere izin vermeyecek olduğu, lisans alınmadan yapılan bu işlemlerin yasal yaptırımlarının mevcut olduğu açıklandı.

Hali ile ülkede bugün yapılan bu açıklama sonrası birçok kişi korku panik yaşarken, Kamboçya yönetimi kripto paraların potansiyel bir tehdit oluşturduğunu düşündüklerini açıkladı. Potansiyel olarak yerli para birimine tehdit olarak görülen kripto paraların engellenmeye yönelik çalışmaları ise ne derece başarılı olacak meçhul.

Ülkede Çok Fazla Bilinmiyor

Kamboçya’da zaten hali hazırda kripto para kullanım oranları %1-2 oranlarında olduğu için ülkede pek fazla kripto paralar ile ilgili tam kesin bilgi sahibi olmayan milyonlarca insan yaşamakta. Gelecekte bir tehdit olması öngörülen kripto paralara karşı en fazla ağır yaptırımları alan ülkelerden birisi olması beklenen Kamboçya’nın alacak olduğu önlem, yaptırım ve kısıtlamaların boyutunun hayli yüksek olması muhtemel.

  • Türkiye ve diğer birçok AB üyesi kripto paraların gelecekte tehdit oluşturmasına izin vermeyecek olduklarını, gerekirse yeni yasaları devreye alabilecek olduklarının mesajını vererek vatandaşlarının endişe etmemesi uyarısında bulunmuştu.