BlackCoin (BLK) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

BlackCoin (BLK) Nedir

blackCoin-BLK-nedir-temel rehber

BlackCoin (BLK) Nedir?

BlackCoin: Temel Bilgiler

Blackcoin kripto para birimi, tamamen Proof-of-Stake algoritması konseptine dayanmaktadır. BLK tokenları, “bahis yapan” veya tokenlarını ağda kilitleyen kullanıcılar tarafından oluşturulur. Tokenlar her basıldığında, sistemi güvende tutmak için yıllık %1’lik bir hisse oluştururlar.

Eşler arası ve merkezi olmayan bir kripto para birimi olarak işlev gördüğü için, diğer (ancak hepsi değil) kripto para birimleri gibi, yüksek şeffaflık söz konusudur.

BlackCoin (BLK) Geliştirme

  • BlackCoin, kurucusu Joshua Bouw tarafından Şubat 2014’te piyasaya sürüldü.
  • Yönetmen Sam Clare liderliğindeki aynı adlı bir kuruluş tarafından işletilmektedir.
  • BlackCoin ekibi kendisini ‘orijinal Proof-of-Stake coin’ olarak tanıtıyor.

BlackCoin’in Faydaları Nelerdir?

1.BlackCoin Teknolojisi

BlackCoin’in ilk amacı Proof-of-Stake mekanizmasının geçerliliğini kanıtlamaktı. Blackcoin, 15-20 milyon USD’lik bir piyasa değerinde faaliyet gösterirken bu hedefi gerçekleştirdikten sonra, PoS Protokolü v2.0 şeklinde yeni bir çerçeve sundu. Bu yeni protokol, güvenlik ve diğer özelliklere katkıda bulunur.

Teknik incelemesine göre BlackCoin, PoS tabanlı protokolü kullanan ilk kripto para birimidir. Bu protokol, Proof-of-Work mekanizmasında yaygın olan birçok sorunu çözer. Başlangıçta bu PoS protokolü, mümkün olduğunca çok sayıda düğümü çevrimiçi tutarak kripto para yaş sistemini ortadan kaldırır. Ayrıca yine bunu yaparak %51 saldırıları gibi güvenlik tehditlerini ortadan kaldırır. Blok zincirinin güvenliğini iyileştirmenin yanı sıra, işlem yapmak için ağ hızını da artırır.

Protokol ayrıca bir ön hesaplama saldırısı olasılığını azaltmak için her aralıkta pay değiştiriciyi değiştirir. Bu, herhangi bir bireyin bir sonraki aralık için zamanı hesaplamasına izin vermez, böylece ağa saldırı olasılığını ortadan kaldırır.

PoS protokolünü uyarladıktan sonra BlackCoin, algoritmasını blok sürüm 7 ile SHA256d olarak değiştirdi. Bu, önceki Scrypt protokolüne kıyasla daha fazla verimlilik sağlayacaktır. Ayrıca, stake etme mekanizması kullanıcılara %1 ila %8 yıllık ödül sunar.

Blackcoin blok zincirinde, işlemlerin yanı sıra BLK tokenlarının verilmesi ağdaki kullanıcıları tarafından gerçekleştirilir. Bir bakıma bu, kullanıcıları bankacı yapar. Ağ üzerinde kontrole sahipler. Bir kullanıcı ağı tarafından işletildiği için, stake etme adı verilen bir süreçle oluşturulan varlıklarından %1 faiz alırlar.

BlockCoin’in PoS mekanizmasının stake etme ödülleri, yatırdığınız token miktarına ve stake etmeye ayırdığınız süreye bağlıdır.

Kullanıcı hesapları özel ve genel anahtarlardan oluşur. Bu anahtarlar benzersizdir ve bu nedenle dijital imzayı taklit etmek imkansızdır. Bu özellik, blok zincirini sahteciliğe karşı güvenli hale getirir.

2. BlackCoin Özellikleri

Şeffaf Defter: BlackCoin, halkın bankası olarak çalışır. İşlemleri izleyen herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmayan halka açık bir blok zincirine sahiptir. Üçüncü bir tarafın olmaması, banka geçmişi kayıtlarının ve işlemlerinin tutulması açısından tamamen şeffaf hale getirir.

Çevre Dostu Platform: Platform bir Proof-of-Stake protokolü üzerinde çalıştığından, güç tüketen madencilik donanımına gerek yoktur. Kripto paralar, cüzdan miktarına göre stake edilir ve kullanıcıların madencilik blokları üzerinde zaman harcaması gerekmez.

Açık Kaynak Yazılım: BlackCoin Wallet açık kaynaklı bir yazılımdır. Dünyanın herhangi bir yerinden herkes kullanabilir. Güvenliği de kolaylıkla denetlenebilir.

Kullanıcı Gizliliği: Platform tam bir kullanıcı anonimliği sağlar. BlackCoin cüzdanı üzerinden yapılan işlemler kişisel bilgi gerektirmez. Bu nedenle sadece şeffaf değil, aynı zamanda gizlilik de sunuyor.

Iris: Bu özellik kripto para desteği sunan çok imzalı bir cüzdan özelliğidir. Kullanıcılar, Iris özelliğini kullanarak BlackCoin ağında varlıklarını oluşturabilirler.

Payblk: Payblk ise, BlackCoin’in sunduğu bir başka çok amaçlı cüzdandır. 7 farklı platformu destekleyen açık kaynaklı bir yazılımdır. Çoklu imza özelliğine sahiptir ve hem bireysel kullanıcılar hem de kuruluşlar için uygundur.

BlackHalo: Dünyanın ilk sözleşme yazılımı, bu BlackCoin’in aracıları ve tüm bu tür üçüncü tarafları kaldırmak için sunduğu çözümdür. BackHalo üçüncü taraf rolünü yerine getiren otomatik bir yazılıma sahip benzersiz bir çift para yatırma sistemi sunar.

3.BlackCoin Kullanımı

Blackcoin, kripto para birimi olarak oldukça standart kullanımlara sahiptir, ancak bazı önemli avantajları vardır.

Çok yüksek işlem takas hızlarına sahip olduğu için online havale yapmak için kullanılabilir. Diğer kripto para birimlerine benzer şekilde, çevrimiçi olarak sipariş ettiğiniz herhangi bir şeyin ödemesi için de kullanılabilir. Ek olarak, ağdaki düşük işlem ücretleri ve yüksek güvenlik, onu toplu olarak benimsemek üzere ayarlamak için birlikte çalışır.

BlackCoin Nasıl Alınır ve Saklanır?

BlackCoin kripto para birimi, herhangi bir kripto borsasında doğrudan alım satım için kullanılamaz. Bunun yerine, Bitcoin ile bir çift olarak mevcuttur.

Bitcoin satın almak için herhangi bir kripto para borsasını seçebilirsiniz. Cüzdanınızda Bitcoin bulunduğunda, bunlara karşı BLK token satın alabilirsiniz.

BLK tokenlarını, Blackcoin-qt cüzdanı adı verilen resmi cüzdanlarında güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Hem MacOS hem de Windows ile uyumludur. Ayrıca Ledger S Nano gibi Bitcoin’i destekleyen cüzdanlarda saklamayı da seçebilirsiniz.

BlackCoin’in Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Konsensüs Mekanizması

Proof-of-Stake protokolünü kullanması sayesinde, BLK ağını güvence altına almak için cüzdanlarını açık tutan kullanıcılar, cüzdanlarındaki miktara göre iadelerde yaklaşık %1 ila %8 kazanç elde ediyor. Bu sürece stake etme deniyor.

Açık Kaynak Yazılım

BLK cüzdanınızın güvenliği, herkesin görebileceği ve eleştirebileceği koduyla açık kaynaklı bir yazılım olduğu için hemen hemen sağlanmıştır.

Çevre Dostu

Proof-of-Stake algoritması, pahalı ve güç tüketen madencilik donanımı veya gerçekten herhangi bir donanım gerektirmeyen, güç açısından daha verimli bir protokoldür. Sonuç olarak, artık madencilik donanımına kesinlikle gerek yoktur, bu da kripto para birimini daha çevre dostu hale getirir.