Expanse (EXP) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Expanse Nedir


Expanse Nedir?

Expanse: Temel Bilgiler  

Expanse, Ethereum’un geliştiricilerin blockchain teknolojisine dayalı merkezi olmayan uygulamalar oluşturması ve kullanması için tasarlanmış bir platform olan ilk hard fork’udur.

Expanse, aynı zamanda merkezi olmayan organizasyonunun (DAO) temelini oluşturan çok sayıda olasılıkla akıllı sözleşmeler yürüten bir platformdur. Bu DAO, Expanse kripto para sahiplerinin platformdaki değişiklikleri oylamasına ve ayrıca topluluk dışındaki kişilerin oylamaya sunulacak fikirler önermelerine izin vererek onu gerçekten merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platform haline getiriyor.

Expanse Geliştirme

Expanse web sitesi, Baş Geliştirici ve Kurucu Ortak Christopher Franko’nun başkanlık ettiği 4 kişilik çekirdek ekibin ayrıntılarını listelemektedir. Christopher kariyerine yazılım mühendisi olarak başladı ve geniş bir uygulama yelpazesi, merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar) vb. geliştirdi. Christopher ayrıca, Blockchain teknolojisi hakkında derin bir bilgiye sahip ve en eski uygulayıcılarından biri. Aynı zamanda Borderless Corp. Inc.’in de CEO’sudur.

Yönetim Kurulu Başkanı Marcia Lewis, Bank of America ve JP Morgan gibi büyük fintech kuruluşları için pazarlama ve strateji liderliği konusunda birkaç yıllık deneyime sahiptir. Aynı zamanda blockchain teknolojisinde sertifikalı bir meslek ve başarılı bir yazar. Bu yönleri onu hem finans hem de blockchain sektörlerinde uzman yapıyor.

Expanse’nin Yaratıcı Direktörü Omar Alvarez, bu alanda yaklaşık 20 yıllık bir deneyime sahip. Expanse’den önce, Praga Web Studio’nun kurucu ortağıydı. Aynı zamanda Gameboard’un CEO’sudur.

Kıdemli Geliştirici ve Mimar Asim Ashfaq, merkezi olmayan uygulama geliştirme tutkusu olan deneyimli bir tam yığın geliştiricisi ve kripto para madencisidir. Expanse Explorer Gander, Expanse cüzdan (Mist App) ve ICO platformu Tokenlab üzerinde çalışıyor.

Expanse’nin Avantajları Nelerdir?

Expanse Teknolojisi

Expanse’nin temel birimi bir kullanıcı hesabıdır. Expanse blok zinciri her hesabı izler ve değerin yanı sıra bilgiler de blok zincirindeki hesaplar arasında aktarılır.

Expanse blok zincirinde iki tür hesap vardır:

  • Özel anahtarlar tarafından kontrol edilen ve daha sonra insan kullanıcılar tarafından kontrol edilen Harici Olarak Sahip Olunan Hesaplar (EOA).
  • Yalnızca bir EOA tarafından etkinleştirilebilen dahili kodları (bir sözleşme kodu) tarafından kontrol edilen Sözleşme Hesapları.

Bir sözleşme hesabındaki her sözleşme kodu, EOA’yı kontrol eden bir kullanıcı tarafından etkinleştirilen akıllı bir sözleşmedir.

Kullanıcılar, blockchain’i DDoS saldırılarından korumak için Expanse ağında işlem ücreti ödemelidir. Her işlemin göndericilerinin, hesaplama ve bellek depolama dahil, etkinleştirdikleri programın her adımı için nominal bir ücret ödemesi beklenir.

Bu işlem ücretleri, ağı doğrulayan “madenciler” veya düğümler tarafından toplanır. İşlemleri alır, yayarlar, doğrular ve yürütürler ve ardından bu işlemleri “bloklar” halinde gruplandırırlar. Madenciler daha sonra bloklarının blok zincirine eklenmesi için rekabet ederler ve başarılı bir şekilde çıkarılan her blok için Expanse coinleri (EXP) ile ödüllendirilirler.

Expanse, madencilerin hem bellek hem de CPU gerektiren bir bellek-sabit bilgisayar problemini çözmesini gerektirdiğinden, Bitcoin’e benzer. Ancak Expanse, ASIC’e dirençli bir Proof-of-Work fikir birliği algoritması kullanır ve ideal donanımı uzmanlaşmak yerine genel bir bilgisayar haline getirir.

Expanse Tokenları (EXP) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

Expanse coinler (EXP), çeşitli diğer kripto para birimleri için satın alabileceğiniz 6 borsada mevcuttur. Upbit, Bittrex, Poloniex, Cryptopia BiteBTC ve Yobit, EXP paraları karşılığında Bitcoin kabul ediyor. Cryptopia ve Yobit, Bitcoin’e ek olarak diğer kripto para birimlerini de kabul ediyor.

Yobit, Expanse paraları karşılığında herhangi bir itibari para birimini kabul eden tek borsadır. Platform tarafından ABD doları ve Rus Rublesi kabul edilmektedir. Bunlar sadece EXP tokenlarını satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz platformlardır, ancak hangisinden satın alacağınıza karar vermek için genellikle yardıma ihtiyaç vardır.

EXP Depolama

Mümkünse depolaması için bir kripto para biriminin yerel cüzdanını kullanmak her zaman en iyisidir ve Expanse, kripto paralarının depolanması için kendi yerel cüzdanına sahiptir. Expanse, Windows (32 ve 64 bit sürümler), Mac OS ve Linux PC’ler ile uyumlu bir masaüstü cüzdanına sahiptir. Expanse aynı zamanda daha güvenli donanım cüzdanları Ledger Nano S ve Trezor ile de uyumludur.

Expanse’yi Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

Ethereum tabanlı kripto para birimlerinin çoğunun aksine, Expanse kitle fonlaması modeli üzerinde çalışmaz. Bunun yerine, kendi kendini finanse eden bir model kullanır; burada DAO için küçük bir akıllı sözleşme rezervi platforma kaynak sağlar. Expanse ayrıca, Expanse coin sahiplerine ister büyük ister küçük yatırımcılar olsun, herkes için adil olmasını sağlayan sabit bir faiz oranı veren Expanse Bond System veya “Expanse Rewards” adlı benzersiz bir ödül sistemine sahiptir.

Neden EXP’ye Yatırım Yapmalısınız?

Expanse, küresel piyasa değeri sıralamasında düşük bir konumdadır ve bu da onu birçok yatırımcı için daha az çekici bir seçenek haline getirmektedir. Ancak Ethereum’un eski çatallarından hayatta kalan tek proje olduğu gerçeği, yatırım yapmayı düşünülmesi gereken bir kripto para birimi haline getiriyor.

Ayrıca, platformun web sitesi gayet nettir ve görünüşe göre iyi güncellenmiştir. Ayrıca deneyimli ve yetkin görünen üyeleri olan çekirdek ekip hakkında bilgi de gösterir. Tüm bunlar, Expanse’yi uzun vadeli yatırım için iyi bir seçenek haline getirir, özellikle de Expanse coin’lerinin (EXP) bireysel fiyatı, onlara yatırım yapmanın tasarruflarınızda büyük bir etki bırakmayacağı kadar düşük olduğu için bir avantaja sahiptir.