Çin Halk Bankası: Bitcoin Meşru Değil!

Çin Halk Bankası müdürü Zhou Xiaochua, basın mensupları ile buluşmasında Çin’de kripto paraların son durumu ve gelişmesi konuları hakkında açıklama yaptı


Çin Halk Bankası müdürü Zhou Xiaochua, basın mensupları ile buluşmasında Çin’de kripto paraların son durumu ve gelişmesi konuları hakkında açıklama yaptı. Asya bölgesinde son dönemde Güney Kore tarafından memurlara getirilen kripto para yasağının ardından Çin hükümeti tarafından da yeni adımlar ve yasaklar uygulanacak olduğu düşünülürken, yetkili birisi tarafından yapılan bu açıklamalar dikkat çekti.

Çin Halk Bankası müdürü Zhou Xiaochua, ”Bitcoin ile ödeme bankacılık sistemleri ile uyumlu değil, Bitcoin ile ödeme meşru değildir ve kullanılmasını önermiyorum” benzeri ifadelere yer verdi.

Potansiyel Tehditler Endişe Yarattı

Çin yeni dönemde kripto paralara daha fazla ilgi göstermek ve yasallaştırmak adına  adım atmak isterken, kripto paraların endişe verici olması ve güvenlik konularında yaşanan sorunlar dolayısı ile bu aşamalarda ilerleme kaydetmekten vazgeçildiğini açıkladı. Yapılan bu açıklama ile birlikte birçok Çinli kripto paralara olan algısını ve düşüncesini değiştirmezken, Çin hükümetinin geçtiğimiz haftalarda kripto para borsaları ve sitelerine erişimi engelleyerek vatandaşlarının kripto paralar almasını engellemeye çalışmış ve sitelerin Çin’den erişilemez hale geldiği ortaya çıkmıştı.