Çin Merkez Bankası Başkanı Gang, Bitcoin Hakkında Olumlu Düşünüyor

Çin Merkez Bankası başkanı Yi Gang, dün atamasının yapılmasının ardından Bitcoin ile ilgili Çin yönetiminin yumuşama sinyalleri gösterebilecek olduğunu akıllara getirdi


Çin Merkez Bankası başkanı Yi Gang, dün atamasının yapılmasının ardından Bitcoin ile ilgili Çin yönetiminin yumuşama sinyalleri gösterebilecek olduğunu akıllara getirdi. 2013 yılında Bitcoin için ”inanılmaz” benzeri dikkat çeken ifadeler kullanan Gang, Bitcoin’e normal sıradan insanların yatırım yapmasının önünde engeller olmadığını geçmiş dönemde açıklamış ve Bitcoin yatırımcılarının istedikleri gibi davranabilecek olduklarını belirtmişti.

Çinli Bitcoin yatırımcıları ise Çin Merkez Bankası başkanı Yi Gang’ın göreve gelmesi ile birlikte biraz daha rahat nefes aldı. Rejime dayalı olan katı kuralları ile bilinen ve milyonlarca insanın ciddi baskılar altında kaldığı Çin’de Bitcoin’in yasaklanmasının bile gündeme gelebilecek olduğu iddia ediliyordu.

Çin, Bitcoin’e Yakınlaşıyor Mu?

Çin hükümetinin yeni dönemde Bitcoin’e yakın hale gelip gelmeyecek olduğu ile ilgili ise bilgi bulunmuyor. Birçok Çinli yatırımcının Bitcoin’e ilgi göstermesi son dönemde Asya bölgesi hükümetlerinin dikkatinden kaçmazken, Güney Kore hızlı davranarak memurlarına Bitcoin yasağı getirmişti. BTC’yi yasaklayan ilk ülke konumunda olan GÜNEY KORE‘yi takip edebilecek olan Çin’in ise ne yapacağı ile ilgili bilgi bulunmuyor.