Çin Merkez Bankası’nın Bu Kararı Sonrası 5 Kripto Para Borsasını Faaliyetlerini Sonlandırdı

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki kripto para işletmeleri için bir dizi uyarı ve bildirim yayımlamasının ardından ülkede şu ana kadar en az 5 borsa Çin’deki faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı

Bitcoin rehberleri

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki kripto para işletmeleri için bir dizi uyarı ve bildirim yayımlamasının ardından ülkede şu ana kadar en az 5 borsa Çin’deki faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

Yahoo Finance raporuna göre, en az beş yerel borsa Çin Halk Bankası’nın (PBoC) kripto para işletmelerine yönelik baskıyı arttırmasının ardından faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Çin kripto para birimlerini incelemeye devam ediyor

En son raporunda, Çin Halk Bankası, yatırımcıları Blockchain teknolojisini kripto paralarla karıştırmamaları konusunda uyardı. Yetkililere göre, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin bu alanda liderlik etmesini istediği Blockchain teknolojisine desteğinin açıkladığından bu yana ülkede kripto paralara yönelik spekülasyonlar artıyor.

Çok kısa bir süre önce Çinli borsa operatörleri Bitsoda ve Akdex operasyonlarını sonlandırdıklarını açıkladılar. Bir diğer borsa Btuex ise Çin hükümetinin bildirimine istinaden sadece denizaşırı kullanıcılara hizmet vermek üzere gelecekte yeniden operasyonlarına devam edeceklerini açıkladı.

Binance ve Tron’un Weibo hesapları askıya alındı

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’in Weibo hesabı 13 Kasım’da askıya alınmıştı. Weibo, Çinliler için twitter benzeri bir platform. Binance’ten bir gün sonra, 15 Kasım’da ise Tron’un Weibo hesabı dondurulmuştu.

DCEP Geliyor

Çin ayrıca merkez bankası destekli dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte, PBoC, dijital para biriminin ne zaman başlatılacağına ilişkin belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı, ancak DCEP’in yakında başlatılması bekleniyor.