CipherTrace: 2018 Sonunda 1.5 Milyar Dolar Aklanmış Olacak

CipherTrace isimli araştırma şirketinin yaptığı araştırmaların sonucunda kripto paralar ile kara para aklama ve para aklama konusunda yeni artışlar yaşanacak


CipherTrace isimli araştırma şirketinin yaptığı araştırmaların sonucunda kripto paralar ile kara para aklama ve para aklama konusunda yeni artışlar yaşanacak. Bugüne kadar milyonlarca dolarlık para aklamanın Bitcoin sayesinde gerçek olduğunu belirten CipherTrace araştırması, bu sene içerisinde ve geçtiğimiz senelerde kara para aklama işlemlerinde yaşanan artışların devam edecek olduğunun sinyallerini verdi.

Açıklamada ve araştırma sonuçlarında bu yıl içerisinde 761 milyon dolarlık para aklama işleminin kripto paralar sayesinde gerçek olduğu açıklanırken, bu yılın sonunda 1.5 milyar dolarlık para aklama yapılmış olacak olduğunun tahmin edildiği açıklaması paylaşıldı.

CipherTrace Açıkladı

CipherTrace açıklamasında kripto paralar ile kara para aklama işlemlerinde artışlar olacak olduğunu doğrularken, kara para aklama işlemleri için bugüne kadar harcanan 761 milyon dolarlık paranın tamamen yasal olmayan paralar olduğunu açıkladı.

Ciddi bir artış olması dolayısı  ile hükümetler tarafından önlemler alınmaya yönelik adımlar atılırken, bu konuda atılan adımların yeterli olmaması dolayısı ile kripto paralar konusunda ABD ve Güney Kore hükümetinin yeni önlemler alacak oldukları daha önceki tarihlerde açıklanmıştı. Açıklanan son rakamlar hükümetleri daha fazla harekete geçirir mi? Bilinmez ancak gelecekte kara para aklama işlemlerinde kripto paraların daha etkin rol oynayacak olduğu çok rahatlıkla söylenebilir.

  • Bitcoin kara para aklamada en fazla kullanılan kripto para olurken, Çin’de ve dünyanın belirli ülkelerinde kara para aklama işlemlerinde siyasilerin dahi tercih ettiği bir araç olarak yansıtılmakta.