İran Rejimi Vatandaşların Bitcoin Alımını Engelliyor!

Geçtiğimiz sene 550’den daha fazla insanı dini nedenler dolayısı ile idam eden İran rejimi, bölge ülkelerini ve tüm dünyayı nükleer silahları ile tehdit ediyor


Geçtiğimiz sene 550’den daha fazla insanı dini nedenler dolayısı ile idam eden İran rejimi, bölge ülkelerini ve tüm dünyayı nükleer silahları ile tehdit ediyor. Türkiye’ye sınırı olan ülkenin Türkiye ile petrol ticareti konusunda arası çok yakın iken ABD yönetiminin geçtiğimiz günlerde ”Türkiye gelecek aylarda devreye alınacak ağır yaptırımlar sonrasında İran’dan petrol alamaz!” açıklamasının ardından İran rejiminin daha fazla ekonomik sorunlar yaşaması bekleniyor.

Rejim şimdiden uygulanan ABD yaptırımları dolayısı ile tüm dünyadan yaptırımlara maruz kalırken, yaşanan bu sorunlu süreç sonucunda da vatandaşlarına acı çektirmeyi sürdürüyor. Ülkede döviz kuru rekor kırarken Ruhani yönetimi Bitcoin alımının da İran vatandaşları için yasaklanmasına yönelik adımlar atıyor ve Bitcoin alan vatandaşların olası durumlar ile karşı karşıya kalabilecek olduğu şeklinde vatandaşlarını tehdit ederek kripto paralardan uzak tutmaya çalışıyor.

ABD Destekliyor

Bitcoin alımı ile ilgili Reddit isimli platformda İran’da Bitcoin almanın zorluklarına değinen İranlılar, yönetimin VPN aracılığı ile dahi kripto para borsalarına erişim engeli koyduğunu, bazı borsalara hiçbir şekilde erişemediklerini belirtti.

Yine de Bitcoin almanın mümkün olduğunu belirten İranlılar, Ruhani yönetimi ve dini rejimin bunu istememesinin arkasında paranın değer kaybetmesinin önüne geçme, ABD’den ve diğer ülkelerden Bitcoin aracılığı ile yardım alma, para transferini izleyememe benzeri nedenler bulunduğunu doğruladı.

  • İran’da cinsellik, kumar, din karşıtı, bazı sosyal medya siteleri tamamen engellenmiş ve VPN’ler dahi engellenmiş durumda.