Coincheck, Çalınan NEM’leri Geri Ödemeye Başlıyor

Ocak ayında gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda 58 milyar yen, yani yaklaşık 543 milyon dolar civarında coini çalınan kripto para borsası Coincheck; zarara uğrayan 260 bin yatırımcıya önümüzdeki haftadan itibaren geri ödeme yapmaya başlayacak


Ocak ayında gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda 58 milyar yen, yani yaklaşık 543 milyon dolar civarında coini çalınan kripto para borsası Coincheck; zarara uğrayan 260 bin yatırımcıya önümüzdeki haftadan itibaren geri ödeme yapmaya başlayacak.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulan Coincheck şirketi, kendi kasasından ödeme yaparak yatırımları çalınan üyelerine 46 milyar yen miktarında ödeme gerçekleştirecek.

Al-sat işlemleri de başlıyor

Tarihin en büyük kripto para hırsızlığı olarak gösterilen siber saldırıdan sonra toparlanamayan, itibarı ciddi manada sarsılan Coincheck mecburen Bitcoin haricindeki tüm kripto para alım satım işlemlerini durdurmuştu. Öte yandan Coincheck’e para transfer edebilmek de mümkün değildi, yalnızca var olan tüm kripto para birimleri bozdurulabiliyordu.

Şirketin geri ödeme yapacağını açıklamasıyla birlikte kripto para borsasında işler tamamen normale dönecek. Al-sat işlemleri önceden olduğu gibi tam kapasite gerçekleştirilebilecek.

NEM coinleri çalınmıştı

58 milyar yen miktarındaki NEM para biriminin neden çalındığına ve siber saldırının gerçek boyutuna dair açıklama yapmaktan kaçınan Coincheck yöneticileri, düzenledikleri basın toplantısında yaşanan hırsızlık olayının nasıl meydana geldiğini ise şöyle anlattı:

Borsanın operasyon merkezinde kullanılan kişisel bir bilgisayar, şirket dışında e-posta yoluyla gönderilen bir virüsü açmış. Bunun ardından bilgisayar tamamen uzaktan erişilebilir hale gelmiş. İşin kötü tarafı şu ki, hacklenen bilgisayarda çalınan NEM’ler için gerekli kripto anahtar şifresi de yer alıyormuş ve kötü niyetli kişiler NEM’leri kolayca transfer edebilir hale gelmiş.