Coincheck’in çalınan NEM’leri Kanada’ya transfer edilmiş!

Geçtiğimiz ay Japonya menşeli Coincheck isimli kripto para borsasına gerçekleştirilen siber saldırı sonucu borsadan 523 milyon dolar değerinde NEM para biriminin çalındığı öğrenilmişti


Geçtiğimiz ay Japonya menşeli Coincheck isimli kripto para borsasına gerçekleştirilen siber saldırı sonucu borsadan 523 milyon dolar değerinde NEM para biriminin çalındığı öğrenilmişti. Bugün ise BIG Blockchain Intelligence Group adındaki araştırma şirketi, Coincheck’in çalınan paralarının Kanada’daki bir kripto para borsasına transfer edildiğini ortaya çıkardı.

Çalınan NEM’leri bozdurmuşlar

Buna göre hackerlar, Kanada‘nın Vancouver şehrinde kurulan kripto para borsasının cüzdanına Coincheck’ten çaldıkları NEM coinlerini göndermiş. Sonrasında ise NEM’ler bozdurulmuş ve diğer kripto para birimlerine dönüştürülmüş. En azından BIG şirketinin yöneticisi ve kurucu ortağı Shone Anstey‘in iddiası bu yönde.

Ancak Anstey, Japonya’dan Kanada’ya taşınan kripto paraların miktarını veya bahsi geçen kripto para borsasının ismini açıklamaktan kaçındı. Elde ettiği bulguları yalnızca yetkili makamlarla paylaşabileceğini söyleyen Anstey “Transfer edilen paranın miktarını görünce bunun Coincheck’ten çalınan miktarla aynı olabileceğini düşündük” dedi.

Hırsızlığın yapıldığı cüzdanlar ortaya çıkmıştı

Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleriyle ilgili gerçekleştirilen transferler, çevrimiçi olarak halka açık bir şekilde yayınlanıyor. Hal böyle olunca Coincheck‘in çalınan NEM’lerin hangi cüzdanlara transfer edildiğini bulması da çok fazla vakit almadı.

Ancak buna rağmen cüzdanlar anonimliğini koruduğu için 523 milyon dolar değerindeki soygunu gerçekleştiren kişilerin gerçek bilgilerine ulaşabilmek ne yazık ki mümkün değil. Coincheck’in şu aşamada tek yapabildiği, çalınan NEM’lerin atıldığı 11 adet cüzdan adresini yayınlamak ve borsaları bu hesaplarla ilgili bilgilendirmek.

[fat_coincap id=”5″]