CoinMarketCap yılın ilk yarısına ilişkin raporunu yayınladı

CoinMarketCap, yılın ilk yarısına yönelik verileri değerlendirdiği raporunu yayınlandı

kripto endeks fonu

CoinMarketCap, yılın ilk yarısına yönelik verileri değerlendirdiği raporunu yayınlandı. “According to CMC: Crypto Market Analysis H1 2023” başlıklı raporda yılın ilk çeyreğine dair önemli gelişmelere yer verildi.

CoinMarketCap, raporunda yılın ilk çeyreğine kıyasla piyasada güçlü bir anlatı olmaması da dahil olmak üzere çeşitli faktörler neticesinde 2023 yılının ikinci çeyreğini “kayıp çeyrek” olarak nitelendirdi. Bununla birlikte CoinMarketCap raporunda sektörde bazı alanlarda büyüme ve dayanıklılık sergilendiğine dikkat çekildi.

CoinMarketCap’in raporda yer verdiği verilere göre sanal ve artırılmış gerçeklik gibi sektörler yılbaşından bu yana yüzde 704 oranında büyüdü. Raporda öne çıkan detaylar arasında 2023’ün ilk çeyreğinde Bitcoin‘in fiyatının iki katına çıkması, Arbitrum gibi Layer-2 ölçeklendirme çözümleri ve zero-knowledge proof’un yükselişi gibi olumlu gelişmelere yer verildi.

Yılın ikinci çeyreğinde piyasanın çığır açıcı gelişmeler üretme konusunda yetersiz kaldığını belirten CoinMarketCap raporu, yılın ikinci çeyreğinin memecoin sezonu olacağını gösteren trendlere ve yeni BRC-20 token standardının popülaritesindeki artışa rağmen, 2. çeyrekte 1. çeyrekteki heyecanın oluşmadığını bildirdi.

Ancak raporda yer verilen veriler tamamen olumsuz değil. CoinMarketCap, kripto para yatırımcılarının piyasa duyarlılığını gösteren Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin “nötr” olarak kabul edilen 52 puan seviyesine yükselmesine dikkat çekti. Endeks, yılın ilk çeyreğinde 34 puan seviyesindeydi.