Kripto Para

Colorado Valisi Kripto Para Yasasını Onayladı

Colorado Valisi ve sözde bitcoin hayranı Jared Polis, 8 Mart’ta Dijital Token Yasası’nı imzalayarak kripto para birimlerini belirli şartlar altında devlet menkul kıymet yasalarından muaf tuttu.

Colorado’nun baş bilgilendirme memuru Theresa Szczurek, Dijital Token Yasasını imzalarken Vali Polis’in fotoğrafını tweetledi. Polis, yasayı imzalarken etrafı bazı kabine üyeleri ve devlet başsavcısı tarafından kuşatıldı. Szczurek, “Blockchain teknolojisi için heyecan verici bir gün” dedi.

Colorado Blockchain Merkezi Olmaya İstekli

Dijital Token Yasası, 2 Ağustos’ta yürürlüğe giriyor. Pro-Bitcoin yasası, girişimcilerin blockchain ve kripto merkezli işletmeler kurmasını kolaylaştırarak, merkezi olmayan “Web 3.0” platformları için Colorado’yu bir teknoloji merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Milletvekilleri bunun yeni işler yaratarak ve girişimci kapitalistleri, geliştiricileri ve yatırımcıları devlete kiralayarak Colorado’nun ekonomisini destekleyeceğini umuyorlar.

Tüketicileri korumak için sınırlamaları olan bir Colorado Dijital Token Yasası oluşturmak, işletmelerinin büyümesine yardımcı olacak ve Colorado işlerin büyümesini sağlayacak.

Dijital Token Yasası’na göre, “dijital token tüketim amaçlı kullanılıyor  ise kripto para birimleri devlet menkul kıymet yasalarından muaf tutulur.

Bununla birlikte, kripto paralar “spekülatif veya yatırım amaçlı” bir amaç için kullanılıyorsa, bu sefer de  menkul kıymet yasalarından muaf tutulmaz.

Bu Bitcoin yanlısı yasa, Colorado’nun sahte ICO’lar üzerindeki kapsamlı baskılarının bir sonucu olarak çıkarıldı. Çünkü Kasım 2018’de, Colorado Menkul Kıymetler Komiseri ICO’lara karşı 20 dava açmıştı.

Colorado’nun aldatmaca ICO’ların üzerine çöküşü, büyük olasılıkla  bir operasyonun parçasıydı. Mayıs 2018’de, ABD ve Kanada’daki düzenleyiciler, geniş kapsamlı, koordine bir operasyonun parçası olarak kripto para birimi dolandırıcılığına ve sahte ICO’lara yönelik 70’ten fazla soruşturma başlattı.

Rapor: ICO’ların% 81’i Dolandırıcılıktır

O zamanlar, Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Yöneticileri Birliği (NASAA), Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 40’tan fazla yargı bölgesindeki çarpık kripto şirketlerinin operatörlerine faaliyet durdurmaları konusunda bir uyarı mesajı gönderdi. ICO danışmanlık şirketi Satis Group, 2017’den beri başlatılan ICO’ların yüzde 81’inin aldatmaca olduğunu ortaya koydu.

Yorum Yap