Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elektronik Para İle Ticareti Düşünüyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BRICS ziyareti kapsamında kendisine gazeteciler tarafından sorulan soruları yanıtladı


Türkiye Cumhuriyeti Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BRICS ziyareti kapsamında kendisine gazeteciler tarafından sorulan soruları yanıtladı. BRICS kapsamına üye olarak Türkiye’nin alınması önerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda örgütün adının da BRICST olarak güncellenmesi yönünde talebinin olduğunu ve bunu da açıkça ifade ettiğini açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasında elektronik para düşüncesinin mevcut olduğunu belirten Erdoğan, bu konuda iki ülke olarak ortak çalışmalar düzenlediklerini ve çalışmaların sürdüğüne değindi.

Türkiye’nin Rusya ile ortak elektronik para konusunda çalışmaları ile ilgili olarak “Güney Afrika Devlet Başkanı ile milli para konusunda mutabık kaldık diyebilirim. Hindistan Başbakanı da buna çok olumlu baktı. Zaten olumsuz yaklaşan yok. Hatta Rusya ile elektronik para düşüncemiz var. Aynı şeyi Hindistan da düşünüyor. Yani oralardan turistler Türkiye’ye geldiği zaman o ortak parayı kullanmak suretiyle harcama yapabilecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, bu elektronik paralar sayesinde daha fazla kar elde edilebilecek olduğunu ve dolara bağımlı olmaktan çıkılabilecek olduğunun mesajını verdi.

Rusya, Venezuela, İran ve Türkiye

Dolar yerine elektronik para ile ticaret yapmayı tercih etmek isteyen ve yaptırımlar tehdidi ile karşı karşıya kalan ülkeler arasında İran, Rusya, Türkiye, Venezuela bulunuyor. Bu 4 ülke ABD’nin ağır yaptırımları ile karşı karşıya iken, en az etkilenen ülke ise Türkiye. ABD’nin yaptırımlarının elektronik para ile delinmesi konusunda ABD’nin bugüne kadar attığı bir adım ise yok.