Kripto Para

Dikkat: Ripple İçin Kıyamet Yaklaşıyor, Kritik Karar Önümüzdeki Hafta Açıklanacak

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Önümüzdeki hafta Ripple’ın XRP’si için kritik karar verilecek. Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi popüler kripto paraların menkul kıymet olup olmadığına ilişkin tartışmalar sürerken önümüzdeki hafta mahkeme XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin kararını açıklayacak. Dava, 15 Ocak Çarşamba günü, ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nin baş bölge hakimi Phyllis J. Hamilton tarafından görülecek.

Ripple 2020’ye Kötü Başladı

San Francisco merkezli bir blockchain devi Ripple Labs, Aralık ayının başında XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin argümanlara bir son vermek için ciddi bir çaba gösterdi. Ripple Labs, kripto para XRP’nin bir menkul kıymet token’ı olarak kabul edilemeyeceği konusunda ısrarını sürdürdü ve davanın zaman aşımına uğradığını savundu.

Daha Önce Ne Olmuştu?

Bradley Sostack, Ripple’ı 2013’ten 2015’e süren “hiç bitmeyen bir ICO” düzenlemekle ve yatırımcılarına kayıtlı olmayan menkul kıymetler satmakla suçlamış ve bunu mahkemeye taşımıştı.

Çok kısa bir süre önce, Ripple CTO’su David Schwartz, Ripple’ın bir ICO yürüttüğü iddialarını reddetmiş ve şirketin girişim kapitalistleri ve melek yatırımcılar tarafından finanse edildiğini ve XRP alıcılarının hiçbirinin şirkete para vermek istemediğini belirtmişti. Bütün bunlarla birlikte Çarşamba günü yapılacak duruşmada, XRP’nin bir menkul kıymet token’ı olup olmadığı konusundaki sonsuz tartışmalara kesin bir şekilde

son vermeyecek. Ripple için en iyi senaryo, hakimin itirazı onaylaması ve böylece yasal savaşı sonlandırmasıdır.

Ripple’ın (XRP) Sonu Gelebilir Mi?

Yine de, bu konuda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) karar vermesi gerektiği için XRP’nin durumu kesin  bir şekilde netleştirmeyecek.  Hakimin davacı lehine karar verirse büyük ihtimalle XRP çok büyük bir satış baskısına maruz kalacak ve değerini önemli ölçüde yitirecek. Böyle bir olasılıkta Ripple’ın da yüklü miktarlarda cezalarla karşılaşması beklenebilir.


Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap