Altcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

district0x Nedir? DNT Nedir?

DistrictOx-nedir-DNT

District0x: Temel Bilgiler

District0x ağı, mahalleler olarak da bilinen merkezi olmayan ve özerk pazar yerleri ve topluluklardan oluşan kollektif bir topluluktur. Bu bölgeler, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir açık kaynaklı çerçeve, Ethereum akıllı sözleşmeleriyle desteklenen d0xINFRA ağı üzerine inşa edilmiştir.

District0x ağı, kullanıcıların alım ve satım kararlarını verebilecekleri, işlemleri tamamlayabilecekleri ve hatta tek bir tıklamayla alışveriş yapabilecekleri ve sorunsuz bir sanal ekonomi oluşturmayı amaçlamaktadır. District0x, gelişmiş girişimcilik konseptleriyle esnek ve serbest bir pazar geliştirmeyi hedeflemektedir.

District0x Geliştirme

“Aragon” yönetişimi ve dağıtılmış dosya sistemi “IPFS” ile desteklenen ağ, her bölgenin temel bir işlevi çözdüğüne inanır:

Ethlance – 2017 yılının Ocak ayında Ethlance başlatıldı. Serbest çalışan bir iş piyasası ve district0x ağının ilk bölgesidir. Yalnızca d0xINFRA çerçevesini oluşturmak ve yenilemek için deneysel bir sanal alan olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda arama, filtreleme, gönderme, sıralama ve listeleme işlevlerinden de sorumludur. Bu ilk bölge sürekli olarak çalışacaktır

Name Bazaar – “Ethereum Name Service” aracılığıyla kaydedilen isimlerin değişimi için eşler arası bir pazar yeri, d0xINFRA ağı için çekirdek çerçeveye veya sözleşmelere bakar.  Bu bölge, ENS isimlerini bulmayı ve satın almayı daha basit hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Meme Factory – Simon de la Rouviere’nin çalışmasından ve onun Kürasyon Piyasaları tasarımından esinlenen üçüncü bölgedir. Çeşitli kürasyon ve topluluk işlevlerini araştırır. Meme Factory bölgesi konuşlandırılmış üçüncü bölge olacak ve kullanıcılar Ethereum blockchain yoluyla nadir dijital varlıkları oluşturmak için izin verecektir.

District0x tokenı, district ağının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Platformda her yeni bölge oluşturulduğunda yeni bir kriptocoin birimi oluşturulur. District0x Coin’ler açık pazarda da satın alınabilir.

District0x ağı, çeşitli coğrafyalardan farklı geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından yürütülmektedir. District0x ekibi dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricilerden oluşuyor ve gerçek anlamda küresel bir topluluk yaratmaktadır. Matus Lestan tarafından Ağustos 2017’de kurulmuştur. Matus Lestan aynı zamanda ağın baş geliştiricisidir. Protokollerin merkeziyetsizliğine büyük ilgi duyan Matus Lestan, ayrıca Clojure-Ethereum ekosistemini geliştirmek ve yaymak için de uzun süre çalışmıştır.

District0x’in kurucu ortağı ve operasyonlarının büyümesi göreviyle ilgilenen Joe Urgo, aynı zamanda Sourcerers.io’nun kurucusu ve CEO’sudur.

District0x’in Faydaları Nelerdir?

District0x altyapısı, bazı iyi özetlenmiş özelliklerle çok temiz bir konsepte sahiptir:

 1. Staking Arayüzü: DNT sahiplerinin çevrimiçi olarak gelen tüm pazarlar için bir Aragon yönetişim katmanı aracılığıyla bölgeler üzerinde açık kontrole sahip olmalarını sağlayan bir stake etme arayüzü yerleştirilmiştir. Bir bölgenin oluşturulmasından sonra, insanların bu stake etme mekanizmasıyla etkileşimde bulunmak için kullanabilecekleri bir Aragon varlığı da oluşturulacak. Bir kullanıcı, stake ettikten sonra o bölgede oy haklarını alacaktır.
 2. Bölge Oluşturma Arayüzü: Bölge oluşturma arayüzünü kullanarak, herhangi bir pazardan merkezi güç yapıları, geliştirme veya programlama becerilerine ek ihtiyaç duyulmadan kaldırılabilir. Başlatılan bölgelerin wordpress şablonları gibi olduğu ve yardımcı modüllerin genişletilmiş işlevsellik için WordPress eklentileri olduğu dApp’lerin WordPress’i olarak tanımlanabilir.
 3. Yönetişim: Aragon, d0xINFRA ağı için bir yönetim katmanı olarak kullanılır. Bölgelerin DNT’ye pay almasını sağlar. Ayrıca, insanların DNT tokenlarını paylaşacağı bölgeye özgü yönetişim işlevleri ve modelleri oluşturmaya başlamayı kolaylaştırır. Bu yönetişim modellerinden bazıları şunlardır:
 •  Zamana dayalı stake etme
 • Bahis ağırlıklı
 • Meritokrasi
 • Liquid demokrasi veya delege tarzı yönetişim

Bir kullanıcı bir bölgeye DNT yatırdıktan sonra, kendisine Aragon varlığının oy haklarına erişim hakkı verilecektir. Aragon’un modüler yapısı nedeniyle, stake etmenin faydası bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

District0x Teknolojisi

 • D0xINFRA ağı, District0x kripto coin’i destekleyen, Ethereum akıllı sözleşmelerine dayalı açık kaynaklı bir altyapıdır. Bunlar toplu olarak yeni bölgelerin ağa konuşlandırılmasını yönetir ve ardından temel işlevlerini kolaylaştırır.
 • Her bölgenin arka uç mantığı, bir d0xINFRA kombinasyonu ile kontrol edilir. Ağa katılan tüm bölgeler tarafından paylaşılan sözleşmeler ve bölgeye özgü bir dizi sözleşme aynı zamanda coinin arka uç teknolojisini de yönetir. Ön uç, aynı şekilde yeniden kullanılabilir modülleri kullanır. Ve ayrıca geniş bir kullanıcı arayüzü görsel çeşitliliği sağlar.
 • Esasen, ağ, bölgelerin benzersiz özellikleri uygulamasına ve çeşitli yardımcı işlevsel birimlerin eklenti yeteneklerini kullanarak gelişmiş bir işlevsellik deneyimlemesine olanak tanıyan genişletilebilir bir modüler sistem olarak tasarlanmıştır.
 • Örneğin, kullanıcıların listelerinin prim yerleşimi için teklif vermeleri için bir mekanizma sağlamak üzere bir yardımcı modül tasarlanabilir. Böylece bölgeler için gelir elde edilebilir. Farklı bir yöntem, istenmeyen postaların, açık içeriğin veya kötü amaçlı bağlantıların tanımlanmasına ve kaldırılmasına izin veren bir denetim mekanizması kullanarak bir bölgenin kullanıcı deneyimini geliştirebilir.
 • Ayrıca, merkezi olmayan kuruluşlar için temelde yatan yenilikçi işletim sistemi olan Aragon, oylama hakkı dağıtımı, rol atamaları ve diğerlerinin yanı sıra muhasebe gibi temel işlevlerin kullanıcı dostu yönetimine izin veren bir çerçeve sağlar.
 • Bölge kayıt defteri, ağa erişim izni verilen bölgelerin kimlik bilgileri için bir depolama alanı görevi gören, merkezi olmayan bir bölge beyaz listesidir.Bölge kayıt defterinde bir bölgenin varlığı, bölgenin kötü niyetli olmadığı ve ağa katma değer sağladığını gösterir.
 • Gelişmiş teknolojik altyapının yanı sıra, district0x’i kullanmanın avantajı, kullanıcı arayüzünde yatmaktadır. Kullanıcılar, bölge önerileri için oylama ve belirli bölgeler içinde karar alma hakkına sahiptir. District0x platformu kullanıcıları, ağdaki her bölge tarafından sağlanan yetenek ve hizmetlerle etkileşim kolaylığına da sahiptir.
 • Dahası, kendi bölgelerini özgürce yaratma özgürlüğüne de sahipler. Örneğin Ethlance kullanıcıları iş teklifleri gönderebilir veya topluluk içinde yeni işler arayabilir. District0x ağı, merkezi olmayan otonom organizasyonlar veya DAO’lar olarak işlev görebilen bölgelerin oluşturulması ve yönetilmesi için yol açar.

District0x Destekleyicileri Kimlerden Oluşmaktadır?

Daha önce bahsedildiği gibi, District0x;  Aragon, IPFS ve Ethereum tarafından desteklenmektedir . IPFS dosya depolamadan sorumludur. Bir diğer görevi her bölgede güvenlik ve kolay erişim sağlamasıdır. Her bölge için temel sağlayan d0xINFRA çerçevesi, daha önce açıklanan şekilde Ethereum kaynaklarını kullanır. Son olarak ise, tüm sistem Aragon tarafından yönetilmektedir.

District0x (DNT) Kripto Paraları Nereden Satın Alınabilir?

Doğrudan kripto borsalarından fiat para birimleri (dolar, euro) kullanarak diğerlerine kıyasla az bilinen kripto para birimlerini satın almak çok zor olsa da, district0x (DNT), temel kriptocoin olarak Ethereum veya Bitcoin kullanılarak çeşitli borsalardan kolayca satın alınabilir.

Binance, District0x için Bitcoin veya Ethereum ticaretine yardımcı olabilecek popüler değişim platformlarından biridir. Diğer borsalar arasında OKEx ve HitBTC bulunur.

En büyük kripto para birimi dönüştürme platformu olan CoinSwitch, 300’den fazla kripto para birimi için işlem seçenekleri sunar. Tüm büyük borsalardaki oranları karşılaştırarak en iyi oranları sağlar.

DNT Kripto Paraları Nerede Saklanabilir?

Merkezsiz bir piyasa ve topluluk oluşturmayı hedefleyen district0x platformunun kripto para birimi District0x (DNT) coinlerini saklamak için myetherwallet.com gibi çeşitli cüzdanlar kullanılabilir. Coinbase, Blockchain, Exodus, Ledger Wallet da district0x kripto coin’i destekleyen diğer cüzdanlardır.

District0x’in Diğer Kriptolardan Farkı Nedir?

Bir kripto coin olan district0x, temel konseptinde ve üzerine inşa edildiği mimaride çoğu dijital paradan farklıdır. Birbirine bağlı bölgeler ve pazar yerleri kavramı, modern ekonomilere yeni bir yapı vaat ediyor. Pek çok kullanıcının kaçırdığı şey, bunun sadece bir oylama tokenı değil, bir stake etme mekanizması olduğu gerçeğidir. Stake, temelde PoS (proof of stake) kripto paralarının madenciliği sürecidir. Erken yatırımcılar, tokenlerini ağdaki belirli bir bölgeye kilitleyebilecek ve böylece daha sonra yönetimine katılabilecek.

DNT tokenleri bölgelere yatırılabilir. Bu nedenle sadece o bölgede oylama gücü ve ayrıcalıklar vermekle kalmaz, aynı zamanda yatırımcının ticarete ne zaman başladığına bağlı olarak bölgeye özgü tokenlar da sağlar. Örneğin, PoS tokenının erken yatırımcıları, kârın paydaşlar arasında dağılımı, iş modelinin incelikleri vb. hakkında kararlar alabilme hakkına sahiptir. DNT temelde, gelecekteki district0x ekosisteminde dinamik bir hisse senedi olarak düşünülebilir.

Dahası, DNT coinleri, bir kullanıcıya district0x ağındaki değişiklikler ve eklemeler üzerinde oylama hakkı verir, böylece onlara ağı belirli şekillerde yönetme yetkisi de vermiş olur. Yeni bölgelere oy verebilme özelliği, geliştirme ekibi tarafından yapılmalıdır. Gelecekte, DNT sahiplerine daha fazla güç verilecek gibi görünüyor. district0x ekibi, tüm district0x ağının yönetiminin sonunda tamamen token sahiplerinin elinde olacağını belirtti. Bu özellikler district0x coin’i diğer kripto paralardan ayırırken, nispeten yeni ortaya çıkan bu dijital para birimine yatırım yapmanın başka birçok avantajı da olabilir.

District0x Proje Ekibinin Yol Haritası

District0x Proje Ekibi nasıl ilerlemeyi planladığını açıklayan ayrıntılı bir yol haritası yayınladı. İlk adım, teknik incelemesinin son taslağını yayınlamayı ve bölge0x Sözleşmesinin üç dış denetimini gerçekleştirmeyi içerir. Whitepaper v0.2, 17 Temmuz 2017’de yayınlandı ve bu adımdaki ilerlemeyi gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde, district0x d0xINFRA’yı konuşlandıracak ve Ethlance’ı ona taşıyacak. Daha sonra, her ikisi de yapım aşamasında olan hem Name Bazaar hem de Meme Factory’yi konuşlandıracak. Katkı döneminden önceki son adım, ilave beş bölgenin yanı sıra yönetişim ve stake etme modüllerinin konuşlandırılmasını içerecektir. Bu aşama aynı zamanda yardımcı modüllerin bölgeyi genişletmesine izin vermeyi de içerecektir.

Katkı süresinin ardından, ekip yardımcı modül kaydını, bölge oluşturma platformunu ve district0x Ağı kaydını dağıtacaktır. Bu noktada, district0x Projesi, district0x Ağ Jetonuna sahip olanlar tarafından yönetilecektir.

District0x’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

District0x coin’in Binance, Coinbase Pro, Bitrue ve Bittrex gibi borsalarda listeleniyor olması da bir yandan güveni arttıran bir faktör olarak yorumlanıyor. District0x coin, temiz bir web sitesi ve anlaşılır bir beyaz kağıt ile nispeten yeni bir dijital para olması nedeniyle, iyi bir yatırım seçeneği olabilir.
Dijital para biriminin sunduğu teknolojik tasarım ve kullanıcı deneyimi nedeniyle, bazıları DNT’nin gelecek için satın alınması gerektiğini iddia edebilir. Elbette burada kendi araştırmanızı da yapmanızı öneririz. Piyasayı yakından takip etmeniz ve araştırmalar sonucu district0x’e yatırım yapmanız mantıklı olacaktır.
Dahası, DNT geçmişte zaten 0,10$ ‘ın üzerinde fiyatlar gördüğünden, kriptocoinin yakın gelecekte trendi yakalaması muhtemel olabilir. Ancak, teknolojiye yatırım yapmadan önce arka uç algoritmalarının çeşitli anahtar terimleri ve nüansları okunmalı ve gözden geçirilmelidir.

Yorum Yap