Takip Edin

Kripto Para

district0x Nedir? DNT Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

District0x: Temel Bilgiler

District0x ağı, mahalleler olarak da bilinen merkezi olmayan ve özerk pazar yerleri ve topluluklardan oluşan kollektif bir topluluktur. Bu bölgeler, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir açık kaynaklı çerçeve, Ethereum akıllı sözleşmeleriyle desteklenen d0xINFRA ağı üzerine inşa edilmiştir.

District0x ağı, kullanıcıların alım ve satım kararlarını verebilecekleri, işlemleri tamamlayabilecekleri ve hatta tek bir tıklamayla alışveriş yapabilecekleri ve sorunsuz bir sanal ekonomi oluşturmayı amaçlamaktadır. District0x, gelişmiş girişimcilik konseptleriyle esnek ve serbest bir pazar geliştirmeyi hedeflemektedir.

District0x Geliştirme

“Aragon” yönetişimi ve dağıtılmış dosya sistemi “IPFS” ile desteklenen ağ, her bölgenin temel bir işlevi çözdüğüne inanır:

Ethlance – 2017 yılının Ocak ayında Ethlance başlatıldı. Serbest çalışan bir iş piyasası ve district0x ağının ilk bölgesidir. Yalnızca d0xINFRA çerçevesini oluşturmak ve yenilemek için deneysel bir sanal alan olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda arama, filtreleme, gönderme, sıralama ve listeleme işlevlerinden de sorumludur. Bu ilk bölge sürekli olarak çalışacaktır

Name Bazaar – “Ethereum Name Service” aracılığıyla kaydedilen isimlerin değişimi için eşler arası bir pazar yeri, d0xINFRA ağı için çekirdek çerçeveye veya sözleşmelere bakar.  Bu bölge, ENS isimlerini bulmayı ve satın almayı daha basit hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Meme Factory – Simon de la Rouviere’nin çalışmasından ve onun Kürasyon Piyasaları tasarımından esinlenen üçüncü bölgedir. Çeşitli kürasyon ve topluluk işlevlerini araştırır. Meme Factory bölgesi konuşlandırılmış üçüncü bölge olacak ve kullanıcılar Ethereum blockchain yoluyla nadir dijital varlıkları oluşturmak için izin verecektir.

District0x tokenı, district ağının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Platformda her yeni bölge oluşturulduğunda yeni bir kriptocoin birimi oluşturulur. District0x Coin’ler açık pazarda da satın alınabilir.

District0x ağı, çeşitli coğrafyalardan farklı geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından yürütülmektedir. District0x ekibi dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricilerden oluşuyor ve gerçek anlamda küresel bir topluluk yaratmaktadır. Matus Lestan tarafından Ağustos 2017’de kurulmuştur. Matus Lestan aynı zamanda ağın baş geliştiricisidir. Protokollerin merkeziyetsizliğine büyük ilgi duyan Matus Lestan, ayrıca Clojure-Ethereum ekosistemini geliştirmek ve yaymak için de uzun süre çalışmıştır.

District0x’in kurucu ortağı ve operasyonlarının büyümesi göreviyle ilgilenen Joe Urgo, aynı zamanda Sourcerers.io’nun kurucusu ve CEO’sudur.

District0x’in Faydaları Nelerdir?

District0x altyapısı, bazı iyi özetlenmiş özelliklerle çok temiz bir konsepte sahiptir:

 1. Staking Arayüzü: DNT sahiplerinin çevrimiçi olarak gelen tüm pazarlar için bir Aragon yönetişim katmanı aracılığıyla bölgeler üzerinde açık kontrole sahip olmalarını sağlayan bir stake etme arayüzü yerleştirilmiştir. Bir bölgenin oluşturulmasından sonra, insanların bu stake etme mekanizmasıyla etkileşimde bulunmak için kullanabilecekleri bir Aragon varlığı da oluşturulacak. Bir kullanıcı, stake ettikten sonra o bölgede oy haklarını alacaktır.
 2. Bölge Oluşturma Arayüzü: Bölge oluşturma arayüzünü kullanarak, herhangi bir pazardan merkezi güç yapıları, geliştirme veya programlama becerilerine ek ihtiyaç duyulmadan kaldırılabilir. Başlatılan bölgelerin wordpress şablonları gibi olduğu ve yardımcı modüllerin genişletilmiş işlevsellik için WordPress eklentileri olduğu dApp’lerin WordPress’i olarak tanımlanabilir.
 3. Yönetişim: Aragon, d0xINFRA ağı için bir yönetim katmanı olarak kullanılır. Bölgelerin DNT’ye pay almasını sağlar. Ayrıca, insanların DNT tokenlarını paylaşacağı bölgeye özgü yönetişim işlevleri ve modelleri oluşturmaya başlamayı kolaylaştırır. Bu yönetişim modellerinden bazıları şunlardır:
 •  Zamana dayalı stake etme
 • Bahis ağırlıklı
 • Meritokrasi
 • Liquid demokrasi veya delege tarzı yönetişim

Bir kullanıcı bir bölgeye DNT yatırdıktan sonra, kendisine Aragon varlığının oy haklarına erişim hakkı verilecektir. Aragon’un modüler yapısı nedeniyle, stake etmenin faydası bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

District0x Teknolojisi

 • D0xINFRA ağı, District0x kripto coin’i destekleyen, Ethereum akıllı sözleşmelerine dayalı açık kaynaklı bir altyapıdır. Bunlar toplu olarak yeni bölgelerin ağa konuşlandırılmasını yönetir ve ardından temel işlevlerini kolaylaştırır.
 • Her bölgenin arka uç mantığı, bir d0xINFRA kombinasyonu ile kontrol edilir. Ağa katılan tüm bölgeler tarafından paylaşılan sözleşmeler ve bölgeye özgü bir dizi sözleşme aynı zamanda coinin arka uç teknolojisini de yönetir. Ön uç, aynı şekilde yeniden kullanılabilir modülleri kullanır. Ve ayrıca geniş bir kullanıcı arayüzü görsel çeşitliliği sağlar.
 • Esasen, ağ, bölgelerin benzersiz özellikleri uygulamasına ve çeşitli yardımcı işlevsel birimlerin eklenti yeteneklerini kullanarak gelişmiş bir işlevsellik deneyimlemesine olanak tanıyan genişletilebilir bir modüler sistem olarak tasarlanmıştır.
 • Örneğin, kullanıcıların listelerinin prim yerleşimi için teklif vermeleri için bir mekanizma sağlamak üzere bir yardımcı modül tasarlanabilir. Böylece bölgeler için gelir elde edilebilir. Farklı bir yöntem, istenmeyen postaların, açık içeriğin veya kötü amaçlı bağlantıların tanımlanmasına ve kaldırılmasına izin veren bir denetim mekanizması kullanarak bir bölgenin kullanıcı deneyimini geliştirebilir.
 • Ayrıca, merkezi olmayan kuruluşlar için temelde yatan yenilikçi işletim sistemi olan Aragon, oylama hakkı dağıtımı, rol atamaları ve diğerlerinin yanı sıra muhasebe gibi temel işlevlerin kullanıcı dostu yönetimine izin veren bir çerçeve sağlar.
 • Bölge kayıt defteri, ağa erişim izni verilen bölgelerin kimlik bilgileri için bir depolama alanı görevi gören, merkezi olmayan bir bölge beyaz listesidir.Bölge kayıt defterinde bir bölgenin varlığı, bölgenin kötü niyetli olmadığı ve ağa katma değer sağladığını gösterir.
 • Gelişmiş teknolojik altyapının yanı sıra, district0x’i kullanmanın avantajı, kullanıcı arayüzünde yatmaktadır. Kullanıcılar, bölge önerileri için oylama ve belirli bölgeler içinde karar alma hakkına sahiptir. District0x platformu kullanıcıları, ağdaki her bölge tarafından sağlanan yetenek ve hizmetlerle etkileşim kolaylığına da sahiptir.
 • Dahası, kendi bölgelerini özgürce yaratma özgürlüğüne de sahipler. Örneğin Ethlance kullanıcıları iş teklifleri gönderebilir veya topluluk içinde yeni işler arayabilir. District0x ağı, merkezi olmayan otonom organizasyonlar veya DAO’lar olarak işlev görebilen bölgelerin oluşturulması ve yönetilmesi için yol açar.

District0x Destekleyicileri Kimlerden Oluşmaktadır?

Daha önce bahsedildiği gibi, District0x;  Aragon, IPFS ve Ethereum tarafından desteklenmektedir . IPFS dosya depolamadan sorumludur. Bir diğer görevi her bölgede güvenlik ve kolay erişim sağlamasıdır. Her bölge için temel sağlayan d0xINFRA çerçevesi, daha önce açıklanan şekilde Ethereum kaynaklarını kullanır. Son olarak ise, tüm sistem Aragon tarafından yönetilmektedir.

District0x (DNT) Kripto Paraları Nereden Satın Alınabilir?

Doğrudan kripto borsalarından fiat para birimleri (dolar, euro) kullanarak diğerlerine kıyasla az bilinen kripto para birimlerini satın almak çok zor olsa da, district0x (DNT), temel kriptocoin olarak Ethereum veya Bitcoin kullanılarak çeşitli borsalardan kolayca satın alınabilir.

Binance, District0x için Bitcoin veya Ethereum ticaretine yardımcı olabilecek popüler değişim platformlarından biridir. Diğer borsalar arasında OKEx ve HitBTC bulunur.

En büyük kripto para birimi dönüştürme platformu olan CoinSwitch, 300’den fazla kripto para birimi için işlem seçenekleri sunar. Tüm büyük borsalardaki oranları karşılaştırarak en iyi oranları sağlar.

DNT Kripto Paraları Nerede Saklanabilir?

Merkezsiz bir piyasa ve topluluk oluşturmayı hedefleyen district0x platformunun kripto para birimi District0x (DNT) coinlerini saklamak için myetherwallet.com gibi çeşitli cüzdanlar kullanılabilir. Coinbase, Blockchain, Exodus, Ledger Wallet da district0x kripto coin’i destekleyen diğer cüzdanlardır.

District0x’in Diğer Kriptolardan Farkı Nedir?

Bir kripto coin olan district0x, temel konseptinde ve üzerine inşa edildiği mimaride çoğu dijital paradan farklıdır. Birbirine bağlı bölgeler ve pazar yerleri kavramı, modern ekonomilere yeni bir yapı vaat ediyor. Pek çok kullanıcının kaçırdığı şey, bunun sadece bir oylama tokenı değil, bir stake etme mekanizması olduğu gerçeğidir. Stake, temelde PoS (proof of stake) kripto paralarının madenciliği sürecidir. Erken yatırımcılar, tokenlerini ağdaki belirli bir bölgeye kilitleyebilecek ve böylece daha sonra yönetimine katılabilecek.

DNT tokenleri bölgelere yatırılabilir. Bu nedenle sadece o bölgede oylama gücü ve ayrıcalıklar vermekle kalmaz, aynı zamanda yatırımcının ticarete ne zaman başladığına bağlı olarak bölgeye özgü tokenlar da sağlar. Örneğin, PoS tokenının erken yatırımcıları, kârın paydaşlar arasında dağılımı, iş modelinin incelikleri vb. hakkında kararlar alabilme hakkına sahiptir. DNT temelde, gelecekteki district0x ekosisteminde dinamik bir hisse senedi olarak düşünülebilir.

Dahası, DNT coinleri, bir kullanıcıya district0x ağındaki değişiklikler ve eklemeler üzerinde oylama hakkı verir, böylece onlara ağı belirli şekillerde yönetme yetkisi de vermiş olur. Yeni bölgelere oy verebilme özelliği, geliştirme ekibi tarafından yapılmalıdır. Gelecekte, DNT sahiplerine daha fazla güç verilecek gibi görünüyor. district0x ekibi, tüm district0x ağının yönetiminin sonunda tamamen token sahiplerinin elinde olacağını belirtti. Bu özellikler district0x coin’i diğer kripto paralardan ayırırken, nispeten yeni ortaya çıkan bu dijital para birimine yatırım yapmanın başka birçok avantajı da olabilir.

District0x Proje Ekibinin Yol Haritası

District0x Proje Ekibi nasıl ilerlemeyi planladığını açıklayan ayrıntılı bir yol haritası yayınladı. İlk adım, teknik incelemesinin son taslağını yayınlamayı ve bölge0x Sözleşmesinin üç dış denetimini gerçekleştirmeyi içerir. Whitepaper v0.2, 17 Temmuz 2017’de yayınlandı ve bu adımdaki ilerlemeyi gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde, district0x d0xINFRA’yı konuşlandıracak ve Ethlance’ı ona taşıyacak. Daha sonra, her ikisi de yapım aşamasında olan hem Name Bazaar hem de Meme Factory’yi konuşlandıracak. Katkı döneminden önceki son adım, ilave beş bölgenin yanı sıra yönetişim ve stake etme modüllerinin konuşlandırılmasını içerecektir. Bu aşama aynı zamanda yardımcı modüllerin bölgeyi genişletmesine izin vermeyi de içerecektir.

Katkı süresinin ardından, ekip yardımcı modül kaydını, bölge oluşturma platformunu ve district0x Ağı kaydını dağıtacaktır. Bu noktada, district0x Projesi, district0x Ağ Jetonuna sahip olanlar tarafından yönetilecektir.

District0x’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

District0x coin’in Binance, Coinbase Pro, Bitrue ve Bittrex gibi borsalarda listeleniyor olması da bir yandan güveni arttıran bir faktör olarak yorumlanıyor. District0x coin, temiz bir web sitesi ve anlaşılır bir beyaz kağıt ile nispeten yeni bir dijital para olması nedeniyle, iyi bir yatırım seçeneği olabilir.
Dijital para biriminin sunduğu teknolojik tasarım ve kullanıcı deneyimi nedeniyle, bazıları DNT’nin gelecek için satın alınması gerektiğini iddia edebilir. Elbette burada kendi araştırmanızı da yapmanızı öneririz. Piyasayı yakından takip etmeniz ve araştırmalar sonucu district0x’e yatırım yapmanız mantıklı olacaktır.
Dahası, DNT geçmişte zaten 0,10$ ‘ın üzerinde fiyatlar gördüğünden, kriptocoinin yakın gelecekte trendi yakalaması muhtemel olabilir. Ancak, teknolojiye yatırım yapmadan önce arka uç algoritmalarının çeşitli anahtar terimleri ve nüansları okunmalı ve gözden geçirilmelidir.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

En İyi 7 Bitcoin Cüzdanı

Yayınlanma tarihi

-

Bir Bitcoin Cüzdanı arıyorsanız, bu sizin için güzel bir rehber olabilir.

Bitcoin dünyayı kasıp kavurdu. Anonim programcı Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin, bize hükümet tarafından kontrol edilen fiat para birimine çok uygun bir alternatif gösterdi. Yaratılışının arkasındaki temel felsefe, kendi paranızın tam kontrolünün sizde olmasıdır. 

Genel ve özel anahtarlar aracılığıyla kendi kendinizin bankası haline gelmiş oluyorsunuz ve kendi Bitcoin adresleri olması koşuluyla paranızı istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Kendi paranızın kontrolü sizde olduğundan, onları da güvenli bir şekilde saklamanız gerekir. Bir kripto para cüzdanı dijital para birimini saklamak ve onların dengesini izlemek için bir yazılım programıdır. Bitcoin veya başka bir kripto para birimi kullanmak istiyorsanız, dijital bir cüzdanınız olması gerekecek.

Bu yazıda, 2020’nin en iyi yedi Bitcoin cüzdanını inceleyeceğiz. Bu listede donanım, masaüstü, mobil ve kağıt cüzdanların bir karışımını ele alacağız. 

1. Bitcoin Cüzdanı: Ledger Nano S

Ledger Nano S, Fransız bir şirket tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı olarak saklanır, bu nedenle saldırıya uğramazlar. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur.

Donanım açısından, Ledger Wallet Nano, akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

2. Bitcoin Cüzdanı: Trezor One

Trezor, Prag merkezli bir şirkettir ve şimdiye kadarki en erişilebilir ve kullanışlı donanım cüzdanlarından birini inşa etmişlerdir. Kullanımı oldukça basittir ve şık tasarımı, onu çok rahat bir şekilde taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Trezor, Windows, Mac OS X ve Linux ile uyumludur. Kullanmak için USB sürücüsünü dizüstü bilgisayarınıza takabilir ve seçtiğiniz arayüze bağlanabilirsiniz.

3. Bitcoin Cüzdanı: Guarda Wallet

Guarda cüzdanı neredeyse üç yıldır piyasada bulunuyor. Pazarın ihtiyaçları olduğu zamanlarda açık kaynaklı tek para birimi cüzdanları olarak başlayan kripto para birimi depolaması, artık gelişen bir ürün ve kripto yönetim hizmetleri ekosistemine dönüştü. Bu üretkenlik dönemlerinde birçok yenilik uygulandı, ancak ana fikir her zamanki gibi temiz tutuldu. Ekip, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için uygun, tamamen merkezi olmayan ve çok yönlü bir kripto cüzdanı yapmaya çalışıyor.

Pazarın kendisi ve kripto topluluğu tarafından sunulan görevleri yerine getirmek bazen zor olsa da, Guarda hem kullanıcı dostu kalmak hem de cüzdanı öne çıkarmak için birinci sınıf çözümler uygulamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Web, Masaüstü, Mobil (iOS ve Android) ve Chrome Extension’da sunulan cüzdanların tümü, kripto para birimini kolayca takas etmenin, para birimine özgü özellikleri kullanmanın (stake etme, delegasyon, TRON için bant genişliği noktaları, Zcash için korumalı işlemler, airdrop ve daha fazlası), Çoklu İmza cüzdanları oluşturmanın yanı sıra Gelişmiş sekmesinde ayrıntılı işlem ayarlarını yönetir. Web ve Masaüstü sürümleri, bir Ledger donanım cüzdanını bağlamak ve soğuk depoda tutulan varlıkları yönetmek için Guarda’nın arayüzünü kullanmak için de uygundur.

4. Bitcoin Cüzdanı: Electrum Wallet

Electrum, piyasadaki en eski Bitcoin cüzdanlarından biridir. Thomas Voegtlin onu Kasım 2011’de yarattı ve o zamandan beri çeşitli geliştiriciler onu değiştirdi. Electrum istemci tabanlı bir cüzdan olduğundan, yazılımı indirebilir ve bilgisayarınızdan çalıştırabilirsiniz. Diğer çoğu masaüstü bitcoin cüzdanının aksine, tüm blok zincirinizi çalıştırmanıza gerek yoktur. Electrum, Windows, Linux veya MacOS’ta çalıştırılabilir.

Electrum temelde bir masaüstü istemcisi olsa da, Mart 2016’da bir Android cüzdan yayınladı. Android istemcisi Google Play mağazasında 3.3 puana sahip ve derecelendirmelerin çoğu ya 5 yıldız. Bunu söyledikten sonra, Electrum hala masaüstü kullanıcıları için en popüler cüzdan çözümlerinden biridir.

5. Bitcoin Cüzdanı: Exodus Wallet

Exodus nispeten yeni bir masaüstü cüzdanıdır ve gelişmiş özelliklerine ek olarak, onu diğer cüzdanlardan ayıran şey, kullanımı çok kolay ve son derece sezgisel olmasıdır. Yeni başlayanlar, bir işlemi tamamlayabilir veya adım adım anlaşılması kolay bir şekilde çalışabilir. Saf bir masaüstü cüzdanı olarak Windows, Mac OS ve Linux platformlarını destekler ve mevcut mobil sürümü yoktur. Cüzdanı doğrudan bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir.

Exodus cüzdan, kullanıcıların cüzdanın içinde Bitcoin ve altcoinler arasında ticaret yapmasını sağlayan yerleşik bir değişime sahiptir. Masaüstü cüzdan, hem kripto hem de fiat değerlerinde alım satımda alacağınız paraları ve işlemin mevcut yayılımını açıkça gösterir. Ek olarak, sadece Shapeshift değil, aynı zamanda birden fazla değişim ortağına sahiptir. Bu da artık daha fazla değiştirilebilir varlıklar sunabilecekleri anlamına gelir ve çeşitli ortaklardan kaynak sağlama yeteneği, Exodus’ta daha hızlı ve çok daha güvenilir alışveriş yapılmasını sağlar.

Başlangıçta yaklaşık 40 kripto para birimini desteklese de, sayı şu anda 100’e yaklaştı ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ethereum Classic, FunFair, Gnosis, Golem, OmiseGo, Qtum vb.

6. Bitcoin Cüzdanı: Samourai Wallet

Nispeten yeni bir isim olmasına rağmen, Samourai Wallet, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine büyük önem veren mobil bir Bitcoin cüzdanıdır. Samourai hakkında dikkat edilmesi gereken ilginç şey, Bitcoin’in başlangıçta yaratıldığı ideallerle mükemmel bir şekilde uyumlu bir cüzdan olmasıdır: Merkeziyetsiz, gizlilik, şeffaflık, güvenlik ve değiştirilebilirlik.

7. Bitcoin Cüzdanı: Bitamp Interface Wallet

Mayıs 2020’de bir grup yetenekli geliştirici tarafından kurulan Bitamp, en güvenilir açık kaynaklı Bitcoin web cüzdanlarından biri olarak hızla ün kazanıyor. 

Bitamp web sitesini herhangi bir cihazdan, VPN’den veya tarayıcıdan açtığınızda, saniyeler içinde yeni bir Bitcoin cüzdanı oluşturma veya özel anahtarla giriş yapma veya başka bir gözetim dışı cüzdanda oluşturulan mevcut bir cüzdandan çekirdek alma fırsatına sahip olacaksınız.

Bitamp, kullanıcıların Bitcoin alması için QR kodlu çok basit bir kullanıcı arayüzüne ve ana açılış sayfasında bir işlem geçmişi bölümüne sahiptir. Sayfa ayrıca kullanıcılara, Bitcoin tutarlarını fiat değerlerinde görmek istedikleri yabancı para birimini belirtme ve ayrıca İngilizce ve diğer diller arasında geçiş yapma seçeneği sunar.

“Hesap” sekmesine bastığınızda, kullanıcılar aynı zamanda tohum ifadelerine hemen erişebilirler. Bu, kullanıcıların paralarına kullanıcı adlarına, şifrelere veya 2FA’ya ihtiyaç duymadan farklı cihazlar ve coğrafyalar üzerinden erişebilmelerini sağlayan önemli bir özelliktir. 

Devamını oku

Kripto Para

2020 Ethereum (ETH) Yorumları

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan bir açık kaynaklı blok zinciridir. Ether (ETH), Ethereum madencileri tarafından blok zincirine blokları güvence altına almak ve eklemek için yapılan hesaplamalar amacıyla bir ödül olarak üretilen kripto para birimidir. Ethereum, piyasa değerine göre ilk 100 kripto para biriminin içinden birçok kripto para birimi ve token için platform görevi görmektedir. Son zamanlarda Ethereum özellikle DeFi ile beraber daha çok ön plana çıkmaya başlamıştır.

Ethereum, merkezi olmayan çoğaltılmış bir sanal makine olarak ifade edebileceğimiz Ethereum Sanal Makine (EVM) sağlar. Sanal makinenin komut seti, Bitcoin gibi diğerlerinin aksine, Turing-complete’tir. ETH’de ödenecek “Gas”, dahili işlem fiyatlandırma mekanizmasıdır ve işlem spam’ını azaltmak ve ağdaki kaynakları tahsis etmek için kullanılır.

Ethereum, bir kripto para birimi araştırmacısı ve programcısı olan Vitalik Buterin tarafından 2013’ün sonlarında ortaya çıkarıldı. Geliştirme, Temmuz ve Ağustos 2014 arasında gerçekleşen çevrimiçi bir kitle satışı tarafından finanse edildi. Sistem daha sonra 30 Temmuz 2015’te 72 milyon token olarak basıldı. Bu, Nisan 2020’deki toplam dolaşımdaki arzın yaklaşık yüzde 65’ini oluşturuyordu.

Ethereum’un Avantajları ve Sundukları Nedir?

Ethereum günümüzde dünyaya ve finans sistemine birçok avantaj sunmaktadır. Gelin bunlara birlikte bakalım:

Herkes için bankacılık

Herkesin finansal hizmetlere erişimi yoktur. Ancak Ethereum’a ve onun borç verme, ödünç alma ve tasarruf ürünlerine erişmek için ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısıdır.

Daha özel bir internet

Bir Ethereum uygulamasını kullanmak için tüm kişisel bilgilerinizi vermenize gerek yoktur. Ethereum, gözetime değil değere dayalı bir ekonomi inşa etmektedir.

Eşler arası bir ağ

Ethereum, doğrudan başka biriyle para transferi veya anlaşma yapmanıza izin verir. Aracı şirketlerden geçmenize gerek yoktur.

Sansüre dayanıklı

Hiçbir hükümet veya şirketin Ethereum üzerinde kontrolü yoktur. Bu merkeziyetsizlik, herhangi birinin Ethereum’da ödeme almanızı veya hizmetleri kullanmanızı engellemesini neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Ticaret garantileri

Ethereum daha seviyeli bir oyun alanı yaratır. Müşteriler, fonların yalnızca kararlaştırılanları sağlarsanız el değiştireceğine dair güvenli ve yerleşik bir garantiye sahiptir. İş yapmak için büyük bir şirket nüfuzuna ihtiyacınız yoktur.

Uyumluluk

Ethereum ürünleri varsayılan olarak uyumlu olduğu için her zaman daha iyi ürünler ve deneyimler oluşturulmaktadır. Bu sayede Şirketler birbirlerinin başarısını artırabilir.

Ethereum, küçük bir ücret karşılığında herkese kripto para göndermenizi sağlayan bir teknolojidir. Ayrıca, herkesin kullanabileceği ve kimsenin kaldıramayacağı uygulamalara güç verir. Dünyanın programlanabilir blok zinciri olarak tanımlanabilir.

Bitcoin ve Ethereum’un her ikisi de dijital parayı ödeme sağlayıcıları veya bankalar olmadan kripto para kullanmanıza izin verir. Ancak Ethereum programlanabilir, bu nedenle onu birçok farklı dijital varlık için de kullanabilirsiniz. Bitcoin bile! Bu aynı zamanda Ethereum’un ödemelerden daha fazlası olduğu anlamına gelir. Ethereum, verilerin çalınmasına izin vermeyen ve sansürlenemeyen bir ağdır.

2020 Ethereum Yorumları

2020 Ethereum için birçok farklı yorumun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle merkeziyetsiz finans uygulamalarının (DeFi) artmasıyla beraber ETH’nin adı daha sık anılır olmuştur. Peki kripto para topluluğunun önemli isimleri ve analistler 2020 Ethereum için ne gibi yorumlar yapmaktadır?

2020 LongForecast.com Ethereum Yorumu

LongForecast.com, kripto para birimlerinin fiyatını tahmin etme konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Şirket, Şubat 2021’de Ethereum’un 300 dolar olacağını tahmin etmektedir. Şirket bu tahmini yaptığı zaman ETH 280 dolar değerine sahipti. Daha sonra ETH fiyat değiştirdi. Şirket daha sonra ETH için istikrarsız olan çeşitli fiyat aralıklarını belirtmeye devam etti. Ama temelde 2021 yılı için 300 dolarlık bir tahmin yapılmaktadır.

2020 WalletInvestor.com Ethereum Yorumu

Şirketin, ETH’nin performansına ilişkin oldukça düşük bir tahmini vardı. Şirket, kripto para biriminde geçici bir artış ve kademeli fiyat düşüşü öngörmüştü. Bununla birlikte, fiyatın bir yıl içinde 207 dolar aralığında olacağını tahmin ediyorlar. ETH fiyat tahminlerini açıkladıktan tam olarak bir ay sonra şirket, kripto para birimi tahminini revize etti ve fiyatı 376,86 dolar olarak güncelledi.

2020 Crypto Research Report Ethereum Yorumu

Crypto Research Report’a göre ETH, 2020’de 331 dolarda işlem görecek. Fakat kripto para birimi daha sonra 2025’te 3 bin 500 dolara yükselecek. Bu şirket, blok zincirinde olası ETH kullanım senaryolarını simüle etmek için Irving Fisher tarafından geliştirilen “değişim denklemi” olarak bilinen modeli uyguladı. Şirket, kripto para biriminin gelecekteki kullanım durumlarını analiz ederek ETH’nin gelecekteki değerini değerlendirebildi. Kesin olarak, model ETH’nin 2020’nin sonlarında 331 dolara ulaşacağını tahmin etmişti. Ancak, kripto para birimi bu tahmini hızla aştı. Bu özel model, 2020’ye kadar bitcoin için 19 bin dolar öngörmüştü. Fakat şirket, 2025 yılına kadar ETH’nin 3 bin 500 dolar olacağını düşünüyor.

2020 Crypto Ratings Ethereum Yorumu

Şirket, tahminlerini Temmuz ayı civarında güncelledi. Ancak şirket, Ethereum kripto para biriminin 880 dolara ulaşana kadar fiyat artışını ikiye katlamasını bekliyor. Ayrıca şirket, ETH’nin daha uzun vadeli bir yükseliş fiyatının 11 bin 264 dolar olacağını tahmin etti. Önümüzdeki beş yıl içinde kripto para biriminde artışlar yaşanacak.

2020 Skew Analytics Ethereum Yorumu

Kripto para birimlerini analiz etmede uzmanlaşan bir şirket olan Skew Analytics, ETH’yi 2020’de 480 dolarda görebileceklerini açıkladı.

2020 Simon Dedic Ethereum Yorumu

Simon Dedic, ETH fiyatı konusunda iyimser olsa da, öngörülebilir gelecekte ETH için 9.000 dolarlık bir piyasa fiyatı tahmininde bulunuyor.

2020 Nigel Green Ethereum Yorumu

Kripto uzmanı ETH’nin 2020’nin kapanışında 2 bin 500 dolara ulaşacağını tahmin etmişti. Fiyat artışının üç nedenini ise şöyle sıraladı:

 • Ek ETH ticareti destekleyen platformlar,
 • Dijital para birimlerinde artan talep
 • Akıllı sözleşme teknolojisi ve bulut bilişimin ademi merkeziyetçiliğinin giderek daha fazla benimsenmesi.

Devamını oku

Kripto Para

2020 Bitcoin (BTC) Yorumları

Yayınlanma tarihi

-

2020 yılında Bitcoin (BTC) için birçok farklı beklenti vardı. Bu yıl Bitcoin madenciliği ödüllerinin yarıya indirilmesiyle, farklı analizler ve yorumlar yapılmıştı. Bitcoin halving ile birlikte gerçekleşeceği beklenen fiyat tahminlerinden çoğunu görmesek de yine de 2020 yılı sonuna kadar hala farklı Bitcoin yorumları bulunuyor.

2020 BTC Yorumları

Bilindiği gibi, tarihsel olarak, Bitcoin’e yönelik piyasa duyarlılığı her yarılanmadan sonra çarpıcı biçimde değişiyor. Ancak, piyasanın bazen beklenmedik şekilde tepki vermesi gibi durumlarda yükseliş duygusu kendi kendine anlaşılmaz. Yine de, Bitcoin yarılanması genelde en çok beklenen olaylardan biri olduğu için, 2020 yılında gündemde uzun süre kaldı.

O zaman öncelikle 2020 Bitcoin (BTC) yorumları için halving nedir ona bakalım, daha sonra da yorumlara ve tahminlere geçelim.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin halving, Bitcoin ağından geçen her 210.000 blokta meydana gelen olaydır. Bu önceden programlanmış durum ortaya çıktığında, BTC madencilerinin blok madenciliği, işlemleri doğrulayarak ve böylece ağı güvenli hale getirme karşılığında aldıkları ödüller yarı yarıya azaltılır. Bu kod piyasadaki yeni kripto paraların akışını azaltacak ve böylece varlığı daha kıt hale getirecek şekilde programlandığı için Bitcoin’in enflasyona cevabı olarak görülebilir. Bu 210.000 blok önemlidir çünkü bu sayıya göre bir sonraki yarılanmanın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edebiliriz. 2020 yarılanması Mayıs ayının ortalarında gerçekleşmişti.

2020 yılı halving’den önce madencilik ödülü 12,5 BTC olarak belirlenmişti. Bu nedenle, halving sonrasında yeni Bitcoin blok ödülü 6,25’e düştü. Bu tempoyu takiben, son BTC blok ödülünün 2140 yılına kadar dağıtılacağı hesaplanmıştır. Bitcoin oluşum bloğu 3 Ocak 2009’da çıkarıldığından, ilk yarılanma 2012’de gerçekleşti ve ikincisi 2016’da gerçekleşti.

Öyleyse, bu olayların pazarı nasıl etkilediğini görelim.

Bitcoin Halving Olayı Fiyatı Neden Etkiliyor?

Tüm bu fiyat tahminlerinde görebileceğiniz gibi, madencilik ödülünün yarıya inmesi gibi bir olay Bitcoin’in fiyatını oldukça etkiliyor. Yarılanma, daha fazla kıtlık yaratmak için tasarlanmış önceden programlanmış enflasyon kontrol mekanizmasından başka bir şey değildir. Çoğu kez kıt olan varlıklar, bol miktarda mevcut olanlardan daha değerlidir.

Bitcoin’de durum böyledir. Madencilik ödülleri yarıya düştüğünde, bu varlığın borsalardaki arzının daha düşük olması doğaldır. Öte yandan, BTC ticaretine ve yatırımına olan ilginin artması da beklenir. Dahası, Bakkt BTC vadeli işlemleri gibi yeni piyasalar, bir yatırım olarak BTC’nin dikkatini çekiyor. Elbette arzın sınırlı olduğu ve talebin arttığı piyasa kanunlarına göre taleple birlikte fiyatlar da yükseliyor.

2012 Bitcoin Halving

Madencilik ödülünün ilk yarılanması 28 Kasım 2012’de gerçekleşti ve blok başına 50 BTC ödülünü 25 BTC’ye düşürdü. Piyasa bu olaylara tepki vermekte biraz yavaş olsa da, tam olarak bir yıl üç gün sonra, 10 dolar civarında başlayan fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.000 dolara ulaştı ve sağlıklı bir %1000 artış sağladı.

Bu, Bitcoin fiyatını yukarı doğru itecek olan ikinci yarılanmanın neden olduğu olayların habercisi olan kripto para piyasası tarihindeki büyük oranlardaki ilk boğa koşusuydu.

2016 Bitcoin Halving

Bitcoin madenciliği ödülünün ikinci yarılanması, 9 Temmuz 2016’da, BTC madencilerinin bir blok madenciliği için 25 yerine 12,5 Bitcoin almaya başladıkları sırada gerçekleşti. Son yarılanmanın ardından yaşanan olaylar, herhangi bir küresel pazarın tarihindeki en büyük boğa koşusu olarak biliniyor. Yine, piyasa tepki vermek için tembeldi, ancak 1 yıl, 5 ay ve 9 günlük süre boyunca Bitcoin’in fiyatı kabaca 1.000 dolardan 19 bin 843 dolarlık son ATH’ye yükseldi. Bu patlama ile birlikte, günlük finans piyasası haber kuruluşunun gündeminin bir parçası haline gelen Bitcoin için kaçınılmaz ana akım ortaya çıktı.

2020 Bitcoin Halving ve Bitcoin Yorumları

2020 Bitcoin yarılanması gerçekleştiğinde, belirtildiği gibi, madencilik ödülleri blok başına 6,25 BTC’ye düşürüldü.

Madenciler için, tabii ki, blok ödülü daha küçük olacak, ancak geri kalan için, tarihsel gerçeklere rağmen gelecek belirsiz. Bitcoin’e olan ilgi aynı kalırsa ve kıtlık daha fazla olursa, doğal olan varlığın fiyatının artması olacaktır. Ancak tahminler bölümünde de göreceğiniz üzere kesin bir rakam vermek zordur.

Bununla birlikte, mevcut Bitcoin’in yaklaşık %30’una ihmal, ölümler, yedeklenmiş özel anahtarlar olmadan donanım arızaları vb. nedeniyle sahipleri tarafından erişilemediği ve kıtlık düzeyini daha da artırdığı söyleniyor.

2020 BTC Yorumları

Forbes Bitcoin Fiyat Tahmini

Küresel Danışman Fonları Araştırma Başkanı Tom Lee, kısa vadeli ve uzun vadeli eğilimleri görselleştirmeye yardımcı olan kapsamlı veritabanı, istatistikler ve grafiklere dayanarak Bitcoin’in Mart 2020’ye kadar 91.000 dolara yükselebileceğini düşünüyordu. Tabi bu gerçekleşmedi.

IHODL Bitcoin Fiyat Tahmini

Çok dilli bir haber ve analiz web sitesi olan IHODL, 2020 yarılanması için Bitcoin fiyat tahminiyle ilgili çok açıklayıcı bir grafik yayınladı. Onlara göre BTC 100.000 dolara ulaşacaktı. Kesin bir zaman belirtilmedi, ancak önümüzdeki yıllarda BTC 100 bin dolara ulaşabilir.

Josh Rager Bitcoin Fiyat Tahmini

Josh Rager, yaklaşık 60.000 takipçisi tarafından takip edilen popüler bir Twitter profiline sahip bir trader ve yatırımcıdır. Önceki yarılanma sonuçlarına dayanan uzun vadeli bir Bitcoin fiyat tahmini hakkında çeşitli bilgilendirici grafikler yaptı. Ona göre BTC 150 bin dolara ulaşabilir. Josh Rager’ın 2020 Bitcoin fiyat tahmini açıkça belirtilmedi ancak grafiklere göre 2023’ün sonuna kadar Bitcoin’in fiyatı 150.000 dolara fırlayabilir.

Hackernoon Bitcoin Fiyat Tahmini

Hackernoon da yukarıda belirtilen satış noktalarına benzer bir tahmin getiriyor. Hackernoon’a göre, yaklaşık 100.000 dolar olacağını tahmin ettikleri yeni ATH’ye 2021’de ulaşılacak.

Capital.com Bitcoin Fiyat Tahmini

Capital.com’a göre, BTC 2020’ye 25.000 dolar civarında başlayacaktı ve yıl sonunda 33.000 dolara ulaşacak. Yıl başı için tahmin doğru çıkmadı. Bakalım yıl sonunda BTC 33 bin dolara ulaşabilecek mi?

Devamını oku