Dolar Alan Yatırımcı Kazandı, Bitcoin’e Yatıran Kaybetti

Bitcoin ve dolar son 1 aydır Türk kullanıcıların gözünde, kulağında ve dilinde durmak bilmiyor


Bitcoin ve dolar son 1 aydır Türk kullanıcıların gözünde, kulağında ve dilinde durmak bilmiyor. Türk kullanıcılar Bitcoin almaya devam ederken, bir taraftan da dolar almak için adım atıyor. Siyasi isimlerin son günlerde yaptıkları açıklamalar dövizin düşmesine etki sağlamazken, Merkez Bankası tarafından atılan tüm adımlara rağmen döviz sürekli olarak yükseliyor. 2011 yılından bu yana sürekli olarak yükselen doların önüne geçebilecek hiçbir güç henüz bulunamazken Türk Lirası karşısında sürekli değer kazanan para birimi dolar yatırımı olanlara fazlası ile kazanç getiriyor.

Dolar yatırımı yapan Türk kullanıcı son 1 ay içerisinde neredeyse %30 oranında kar elde ederken, 1 ay önce Bitcoin’e yatırım yapan bir Türk kullanıcı ise ortalama olarak %25 oranında zarar ettikleri biliniyor. Bundan tam 1 ay önce 9.103 dolar seviyesinde olan Bitcoin, bugün itibari ile 7.500 dolar seviyesine gerilemiş durumda.

Yatırımlarını Çektiler, Dolar Satın Aldılar

Sosyal medyada ve çeşitli platformlarda kripto paralardan kazanç yerine zarar ettiğini belirten bazı kullanıcılar mevcut. Bu kullanıcıların bir kısmının kripto paralarda bulunan yatırımlarını zarar etmelerine rağmen çekerek dolar satın aldıkları bilinir hale geldi. Dolardan kazançlar 1 ay içerisinde %30 oranını dahi aşarken, bu oranın yatırımcı için ”güvenilir ve kesin kazanç” olması Türk yatırımcının Bitcoin yerine dövize yönlenmesini sağladı. Yükselen döviz kurları vatandaşların kar etme konusunda çok daha fazla kar etmelerini sağlarken, Bitcoin ise uzun vadeli yükseliş durumlarında daha fazla kar ettirebilecek yatırım olarak görülüyor.

  • 30 günlük kur verileri baz alınarak hesaplanmıştır.
  • Güncel kur saati seviyesi 19.10 saatinde baz alınmıştır.
  • Tarih: 26.04.2018  –  26-05-2018