Mark Carney: Devlet Destekli Kripto Paralar Geliştirilebilir

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Mark Carney, kripto para piyasası adına devlet destekli kripto para geliştirilmesinin önünde engel olmadığını ifade ederek, devlet destekli kripto paralara kötü gözle bakmadıklarını, aksine devlet destekli kripto paraların daha güvenilir dahi olabilecek...


İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Mark Carney, kripto para piyasası adına devlet destekli kripto para geliştirilmesinin önünde engel olmadığını ifade ederek, devlet destekli kripto paralara kötü gözle bakmadıklarını, aksine devlet destekli kripto paraların daha güvenilir dahi olabilecek olduğu açıklamasında bulundu. Devlet destekli kripto paraların gelecekte daha fazla kripto para dünyasında etkin rol oynayabilecek olduğuna değinen Carney, kripto paralara destek verdiklerini ama bu konuda kripto paraların hiçbir zaman garanti yatırımlar olmadığını dolaylı yoldan ifade etti.

Kripto para dünyasının sürekli olarak yeniliklere gebe olduğu bir dönemde, istikrarın olmaması, düşüş ve yükselişlerin olması İngiltere yönetiminin dikkat ettiği konuların başında gelirken, zaman zaman ise kripto paralara dair yapılan olumsuz açıklamalarda dikkatlerden kaçmıyor.

İngiliz Yönetimi Olumlu, ABD Yönetimi Nötr

ABD yönetimi kripto paralar konusunda nötr davranırken İngiliz yönetiminin yarı olumlu davranması piyasanın daha iyi seviyeye gelmesinin önünde bir engel olarak gösteriliyor. ABD’nin kripto paralar hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmasının arkasında ise dolar ve diğer para birimlerinin olası bir tehdit ve risk karşısında yaptırımları delmesini engellemek, kripto paralar ile birlikte yaptırımların delinmesinin önüne geçmekle kalmayıp dolar kullanımının daha da fazla artmasını sağlamak olduğu belirtilmekte.

ABD yönetiminin İngiliz yönetimi ile birlikte bu ve benzeri konuları da görüştüğü bilinirken, DOLAR ile alım yapılan kripto paranın ABD’ye bir kazancının olmadığı belirtilmekte.