Döviz Hesabı Uyarıları Türk Kullanıcıları Bitcoin’e Yöneltti

Türkiye’de 24 Haziran 2018 seçimleri yaklaşıyor

Bitcoin kaç dolar

Türkiye’de 24 Haziran 2018 seçimleri yaklaşıyor. Ortadoğu bölgesinin en demokratik ülkesi konumunda olan, insan hakları konusunda Ortadoğu ülkelerine oranla zirvede oynayan Türkiye’de son 7 gündür hükümetin 24 Haziran 2018 seçimlerinden hemen sonra döviz hesaplarını Türk Lirası hesabına otomatik olarak çevirecek olduğu gibi gerçek dışı iddialar ortaya atılıyor. Hükümet kanadından bu iddialar ile ilgili iddialara karşı açıklama yapılmazken, banka hesaplarında döviz hesabı barındıran ve milyonlarca hatta milyarlarca dolarlık döviz sahibi olan Türk vatandaşlarının bir kısmı ise gerçek dışı bu iddialar dolayısı ile banka hesaplarında bulunan döviz hesaplarını gelecek 24 Haziran’a kadar TL’ye çevirmekten ziyade Bitcoin’e yatırmayı düşündüklerini forumlarda ifade etmeye başlamış durumdalar.

Bazı Türk kullanıcılar ise endişe ve panik havası yaratılmasından dolayı ne kadar inandırıcı olmasa dahi bu tür iddiaların son derece dikkat çekici olduğunu, bundan dolayı kripto paralara yatırım yaparak kendi TL ve döviz varlıklarını koruma altında tutmaya başladıklarını belirtmiş durumdalar.

Serbest Ekonomi, Cumhuriyet ve Özgürlükler

Türkiye ekonomisi serbest bir ekonomi olmasının yanında bir de Cumhuriyet adı altında yönetilen ve vatandaşların kendilerini kimin yönetecek olduğunu kendi elleri ve istekleri ile seçtikleri özgür bir ülke. Buradan yola çıkarak Türkiye’de banka hesaplarına el koyulacak olduğunun iddia edilmesi ve döviz hesaplarının TL’ye çevrilecek olduğunun korkusunun yayılmaya çalışılması son derece gerçek dışı.

  • Kripto para hesaplarına hiçbir hükümet el koyamayacak olduğundan dolayı bazı Türk vatandaşları endişelerini gidermek adına 24 Haziran’dan birkaç gün sonrasına kadar risk alarak Bitcoin aldıklarını çeşitli ortamlarda paylaşıyorlar.
  • Türkiye’de tüm bankalar özgür iradeleri ile hareket edebildiği için bu ve buna benzer iddiaların gerçek olması Avrupa ülkeleri ile eşit oranda bir ihtimal.