Ermenistan Kripto Para Madenciliğine ve Kripto Para Kullanımına Sıcak Bakıyor

Ermenistan gelecek günlerde kripto para düzenlemesi yapacak


Ermenistan gelecek günlerde kripto para düzenlemesi yapacak. Yeni mevzuatta, ülkedeki bitcoin ve altcoin madenciliğinin yasallaştırılmasının temelleri atılacak. Madencilere vergiden muafiyet kazanacaklar ve madencilere ayrıca diğer teşvikler sunulacak. Kanun tasarısı onaylanırsa işletmeler lisans almadan bitcoin madenciliği yapabilecek. Bu durum, bitcoin ve diğer kripto paraların işlemlerini dolaylı olarak yasal hale getirecek.

Bitcoin madenciliğini düzenleyen kanun Ermenistan’ın Erivan şehrindeki parlamentoya sunuldu. Milletvekilleri yeni mevzuat için oy kullanırsa, Ermenistan kripto paralara karşı iyimser tutum gösteren Avrasya Ekonomik Birliği’nin ikinci üye devleti olacak. Beyaz Rusya, geçtiğimiz günlerde kripto paralarını yasallaştırma işlemlerine başlamış, ICO’ları düzenlemeyi ve madencileri vergilendirmeden muaf tutma yöndeki olumlu adımları atmıştı.

Bu kanun tasarısının arkasındaki isim : Edmon Marukyan 

Muhalefet partiden olmasına rağmen, Marukyan, “Dijital Teknolojiler Üzerine” Yasasını yürürlüğe koyabilirse Ermenistan için kripto paraların yasallaştırılması yolu açılabilir.

Gürcistan ise, Güney Kafkasya’daki ülkeler içinde bitcoin yasallaştırmada öncüdür. Birkaç yıldır blokaj teknolojilerinin uygulanması hem özel hem de kamu sektöründe genişliyor. Güney Kafkasya’da ilk Bitcoin maden ocağı çiftliği Gürcistan’da 2016 yılında kuruldu.

[fat_coincap id=”5″]