Kripto Para

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 23 Eylül 2019

Ethereum teknik analizi
Yazar: Barış B.

Haftaya 188$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta içerisinde 224$ seviyesine kadar artış gösterdi. Hafta kapanışını 207$ seviyesinden yapan Ethereum böylece haftalık bazda yatırımcısına %10 kazandırmış oldu.

Ethereum/USDT paritesinin günlük grafiğinde baktığımızda; 189$ seviyesinde bulunan direnç bölgesi, pazartesi günü hacim ile desteklenerek yukarı yönlü kırılmış. Bu kırılımla birlikte fiyatın yukarı yönlü atağa geçtiğini görüyoruz. 224$ seviyesine kadar yükselen Ethereum fiyatı EMA50 ve EMA200 ortalamalarını da yukarı kırmış. 224$ seviyesinde satış baskısı ile karşılaşan ETH, cuma gününden itibaren düşüşe geçmiş. Haftalık hacim barlarına dikkat edersek, barların uzun olduğunu ve 20 günlük hacim ortalamasının üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu durum oluşan yükseliş hareketinin sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Mevcut durumda satış baskısının devam ettiğini ve henüz düzeltmenin bitmediğini söyleyebiliriz. Düzeltmenin devamında takip edilmesi gereken en önemli destek bölgesi 202$ seviyesi olacaktır. Bu seviyeden yukarı yönlü hareketin başlayacağını düşünüyorum. Yukarı harekette en önemli takip edeceğimiz direnç bölgesi 224$ seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde 280$ bölgesinin önü açılacaktır.

ETH/BTC paritesindeki duruma baktığımızda, bu hafta ciddi bir yükselişin olduğunu görüyoruz. BTC/USD paritesinin haftayı düşüşle kapattığını düşünürsek; ETH/USD paritesini yukarı taşıyan unsurun ETH/BTC paritesindeki yükselişten kaynaklandığını söyleyebiliriz. ETH/BTC paritesinin hacmi de bu yükselişin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki süreç için kırmızı düşen trendin önemli olacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2 yıla yaklaşan bu direncin yukarı kırılmasının oldukça olumlu bir piyasaya havası yaratacaktır. Dolayısı ile ETH/BTC paritesindeki yukarı hareketin kırmızı trende yaklaştığında yakından takip edilmesinin uygun olacağını değerlendiriyorum. Yatay bölgede takip edilecek önemli direnç seviyesi ise 23150Sat seviyesi olacaktır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap