Kripto Para

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 23 Eylül 2019

Yazar: Barış B.

Önceki hafta yayınladığım Bitcoin analizimde, Bitcoin’in uzun vade görünümünden bahsetmiştim. Bitcoin’in uzun vade grafiğini ayda bir kez ya da çok önemli değişiklikler olduğunda değerlendirmenin daha uygun olacağını değerlendiriyorum. Dolayısı ile bu hafta daha çok orta ve kısa vade görünümü üzerinden değerlendirmeler yapacağım.

Bitcoin haftaya 10300$ seviyesinden başladı. Hafta içerisinde sert satış baskısına maruz kalarak 9650$ seviyesine kadar geriledi. Ancak bu seviyeden gelen alımlar Bitcoin fiyatını yeniden 10300$ seviyesine taşıdı. Haftayı 10000$ seviyesinden kapatan Bitcoin, haftalık bazda %3 değer kaybetmiş oldu.

Hafta içerisinde sert satışların olması, ardından da yüklü alımların gelmesi ayılar ile boğalar arasında ciddi bir mücadelenin olduğunu gösteriyor. Günlük barları incelediğimizde fiyatın EMA21 ve EMA50 altında hareket ettiğini görüyoruz. Bu da satış baskısını hissettirerek ayıların elini güçlü kılıyor. Aşağı doğru uzanan fitiller ise boğaların her an agresif olabileceğini gösteriyor. Hali hazırda üçgenin de daralmaya devam etmesi ile fiyat hareketlerindeki kararsızlığı iyice hissetmeye başladık. Her ne kadar daralmanın üçgenin sonuna kadar devam etmeyeceğini düşünsem de Ekim ortası civarı kırılım için önem arz edecektir. Yukarı yön için 10900$ önemli direnç, aşağı yön için 9300$ seviyesi önemli destek bölgemizi oluşturuyor olacaktır.

Bitcoin’i kısa vade de inceleyecek olursak; geçtiğimiz hafta belirttiğim TOBO formasyonunun halen bozulmadığını görüyoruz. Bu haftaki fiyat hareketinden dolayı sağ omuz kısmı biraz daha uzun seyrediyor. TOBO formasyonlarında her şeyin simetrik olmasını beklemek, teknik analizin doğası gereği anlamsız olacaktır. TOBO formasyonlarında omuzların destek seviyesi, omuzların ve baş kısmının zaman aralığı farklı farklı olabilmektedir. Bitcoin’deki formasyona göre 9800$ seviyesi TOBO’nun boyun desteğini oluşturmuş durumda. Fiyat bu seviyenin altına gelmediği sürece formasyonun tamamlanmaya doğru gideceğini düşünüyorum. Boyun çizgisi olan 10900$ seviyesi ise önemli direnç bölgemizi oluşturuyor. Formasyonla birlikte grafiğin hacim tarafını incelersek, hacmin düşük seyrettiğini görüyoruz. Bu da maalesef olumsuz bir görünüm tablo çiziyor. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte 9800$ desteğini ve daralan üçgen desteğini yakın takip etmek uygun olacaktır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap