Kripto Para

Coinbilgi Akademi: Ethereum İstanbul Güncellemesine Saatler Kala Bilmeniz Gerekenler

Ethereum İstanbul
Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Piyasa değerine göre en popüler ikinci kripto para Ethereum‘da önümüzdeki birkaç saat oldukça hareketli geçecek. Bu yıl sürekli büyük bir güncellenmeye hazırlanmaktan başka varlık gösteremeyen Ethereum’da gözler şu anda İstanbul güncellemesinde. Bu gece Türkiye saati ile 03:00 itibariyle Ethereum İstanbul güncellemesinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Ethereum (ETH) ağının her katılımcısı ve gözlemcisi beklenen İstanbul hard fork’u yaklaşırken belki de neden İstanbul güncellemesine ihtiyaç duyulduğunu masaya yatırmak siz değerli Coinbilgi.net okuyucularına fayda sağlayabilir.

Ethereum İstanbul Hard Fork’u

Ethereum Istanbul, Ethereum ağında gerçekleşecek bir güncelleme olarak özetlenebilir. Bu güncelleme Ethereum ağındaki fikir birliği için yeni kuralların uygulanacağı anlamına geliyor. “Hard” kelimesi, bu güncellemenin geriye dönük olarak uyumlu olmadığı anlamını taşıyor. Başka bir deyişle, Ethereum ağında İstanbul güncellemesi öncesindeki ağ sonlandırılacak. Bir ağ katılımcısı İstanbul gereksinimlerini karşılamadığı takdirde, bilgisayarı işlemleri doğrulayamayacak ve bu nedenle yükseltme işleminden sonra Ethereum ağındaki işlemlerde söz sahibi olma yeteneğini kaybedecek.

Ethereum İstanbul Güncellemesi Ne Zaman?

Tıpkı önceki Ethereum hard fork’ları gibi, İstanbul da en az üç kez ertelendi. 2019 yılının ilk günlerinden beri bu hard fork tartışılırken, ilk tarih 2019 yılının yazı olarak belirlenmişti. Ancak, Ethereum ağının çekirdeğini işleten Blockchain şirketi Parity‘den kaynaklı bir sorun, planlanan hard fork’un ertelenmesine neden olmuştu. 8 Kasım’da, yapılan ani duyuru ile hard fork’un 8 Aralık’ta günün erken saatlerinde #9069000. blokta çıkarılacağı açıklanmıştı. O gün geldi çattı ve güncellemeyle birlikte Aralık ayının ikinci Pazar gününün Ethereum ağında yeni ve yenilikçi bir dönemin başlangıcı olacağı tahmin ediliyor.

Ethereum Istanbul: Yenilikler

Ethereum İstanbul hard fork’u ile uygulanacak olan tüm yenilikler ilk önce farklı Ethereum geliştiricileri tarafından Ethereum Geliştirme Önerileri (EIP) olarak sunuldu. İstanbul yükseltmesi ile birlikte aşağıdaki altı EIP’ hayata geçirilecek:

EIP-152, bir Ethereum sözleşmesi kapsamında Equihash Proof-of-Work (PoW) algoritmasının doğrulanmasına izin verir. Özet olarak, bu, Ethereum ve ZCash arasındaki birlikte çalışabilirlik için gereklidir.

EIP-1108, Ethereum ağı üzerinde ikinci katman çözümleri oluşturmak için kullanılan Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (zk-SNARKS) önerisini içeriyor. Ağ ölçeklenebilirliği sağlayacak ve ağdaki gaz maliyetlerini düşürecektir.

Diğer iki EIP işlem kodlarıyla (opcodes) ilgili. (akıllı sözleşmeler yapan Ethereum Virtual Machine’e verilen talimatlar). Bu önerilerle İstanbul güncellemesi sonrası Ethereum ağının dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına karşı direncinin geliştirmesini sağlanacak.

Son olarak, EIP-2028 ve EIP-2200, bir işlemde kullanılan veriler için gereksiz bazı gaz maliyetlerini azaltacak.

Profesyonellerin İstanbul Görüşleri

Uzmanlar, Ethereum’daki İstanbul hard fork’unun beklentileri karşılayacağı konusunda çoğunlukla olumlu. Hatta öyle ki bazı uzmanlar söz konusu güncellemenin Ethereum’un ilerlemesinde kaçınılmaz bir adımı olarak görüyor, çünkü bu hard fork Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve geliştirebilirlik sorunlarını üst düzey biçimde ele alıyor.

İçeriğimizin hazırlandığı 8 Aralık 00:05 itibariyle Ethereum, CoinMarketCap verilerine göre 148,55 dolardan işlem görüyordu. Ethereum hard fork’unun 3 saat içerisinde gerçekleşmesi planlanıyor.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap