Altcoin Kripto Para

Ethereum’da Tehlikeli Hareketler Tespit Edildi!

ethereum mining

2018 yılını kötü bir şekilde kapatan ve 2019 yılında da tehlikeli sularda yüzmeye devam eden Ethereum’da gün içinde tehlikeli bir hamle yaşandı. Ortaya atılan iddiaya göre ETH toplam arzının yüzde 5’i gün içinde el değiştirdi. 

Tam 12 ay önce zirve değeri olan 1.419 doları yakalayan Ethereum buzdan hızlı erimesi devam ediyor. 11 aylık bir sürecin ardından 83 dolarlık dip seviyesini görmüş ve yüzde 94’lük kayıp yaşamıştı. 

2019’un başında hafif toparlanma hareketleri göstermeye başlayan Ethereum, tekrardan düşüşe geçti. ORS Labs, tarafından bir süredir yakın takibe alınan Ethereum’da ilginç bir hareketlilik tespit edildi. Yapay zeka destekli çalışan bir çeşit özel araç gereçlere sahip olan bu platform, Ethereum toplam arzının yüze 5’inin tek bir günde el değiştirdiğini tespit etti. 1 Aralık 2018 günü 500 milyon dolarlık ETH hareketliliği verilerde açıkça görülüyor. İşin tuhafı ise Ethereum’da bu garip hareketliliği sadece 6 cüzdan yaratıyor. 

Raporda ayrıca 6 cüzdan arasında ilginç benzerlik dikkat çekiyor. Hareketliliği sağlayan 6 cüzdanın portföyündeki kripto para dağılımı %90’ın üzerinde OMG içeriyor. Analize göre bu 6 cüzdandaki OMG miktarı 393.904 adet. Bu da toplam OMG arzının %0.28’i ediyor. Ayrıca raporda cüzdanların oluşturulma tarihleri de şüphe uyandırıyor. 1, 2 ve 3 numaralı cüzdanlar 20 Ağustos 2016’da oluşturulduğu ve 4 ve 5 numaralı cüzdanların ise 14 Haziran 2017 tarihinde oluşturulduğu görülüyor. 

Kötü günler geçiren Ethereum’un toplam arzının yüzde 5’i gibi yüklü bir oranın sadece 6 cüzdan arasında dolaşıyor olması bile merkezsizlik düşüncesinin sorgulanması için geçerli bir sebep. 

Yorum Yap