Evi Arabayı Satıp Kripto Para Yatırımı Yapılır Mı?

Uzun yıllardan beridir evinden ve arabasından herhangi bir gelir elde edemeyen insanlar son yılların en karlı yatırımları arasında yerini alan kripto paralara yatırım yapmak için elde avuçta ne varsa satıp bu alana yatırım yapıyorlar


Uzun yıllardan beridir evinden ve arabasından herhangi bir gelir elde edemeyen insanlar son yılların en karlı yatırımları arasında yerini alan kripto paralara yatırım yapmak için elde avuçta ne varsa satıp bu alana yatırım yapıyorlar. ABD’li dev yatırımcılar tarafından Bitcoin’e tüm servetlerinin yatırılması sonrasında milyarder oldukları haberlerinin haklı olarak basında tarafsız bir şekilde yer almasından dolayı bazı insanlar ise kendilerinin de bu şekilde evi ve arabasını satarak kripto paralara yatırım yapması durumunda milyarder olabilecek olduğunu düşünebiliyor.

Bunu tetikleyen durum elbette sadece tek bu nedenden dolayı ortaya çıkmıyor. Kripto paralara yatırım yapma sevdası son dönemde tüm dünyada yayılıyor ve en fakir Hindistan ve Pakistan’da dahi kripto paralara yönelik ilgi sürekli yüksek yönlü artış gösteriyor. Benzer şekilde kripto paralara sadece Türkiye’de değil yabancı ülkelerde de evi ve arabasını satıp yatırım yapan kişiler bulunuyor. İnternet üzerinde her ”evi ve arabayı satıp yatırım yaptım” diyene inanmamak gerektiği gibi gerçek anlamda evi ve arabasını satarak Bitcoin’e yatırım yapanların sayısı iç az değil.

Evinizi ve Arabanızı Kaybedebilirsiniz

Evinizi ve arabanızı kaybetme riski ile birlikte ciddi anlamda sorunlar yaşayabilecek olduğunuz gibi tüm servetinizin Bitcoin üzerine veya diğer kripto paralar üzerine bağlamak uygun bir durum değil. Zira evinizi ve arabanızı sattıktan sonra elinize geçecek olan 500.000 TL rakamının tamamını veya tamamına yakın bir kısmını kripto paralara bağlamak bir anda paranızın çökmesine neden olabilecek olduğu gibi, sizlerin tek bir alana bağlı olarak kalmanızı ve kira masrafı ile ulaşım masrafı vermenizi sağlar.

Aylık olarak 500.000 TL yatırdığınız Bitcoin çöküş dönemleri söz konusu olduğunda size bu giderleri karşılamayacak, aksine kripto paralara yaptığınız 500.000 TL’lik yatırımın 30 gün sonunda 450.000 TL seviyesine düşmesine neden olabilir.

Evimi ve Arabamı Satıp Yatırım Yaptım, Kazanıyorum.

Evini ve arabasını satıp bu alanda yatırımlar yaptığını belirten özellikle de yabancı forum sayfalarında onlarca kişi var. Bu kişiler binlerce dolarlık evlerini ve arabalarını satıp kripto paralara yatırdıklarını belirtirken, kazandıklarını da iddia ediyorlar. Elbette dünyanın en fazla kazandıran yatırımı olan Bitcoin, son 1 yıl içerisinde yatırımcılarına milyarlarca dolar para kazandırmış durumda.

Ama ve lakin bir durum unutuluyor. Bitcoin geçmiş 2 yıl öncesine kadar hiç popüler olmayan ve 1000 dolar seviyesinde olan bir yatırım aracıydı. Bir anda gelen ilgi sonrasında çok yüksek piyasa hacmine sahip olan Bitcoin, 1000 dolar seviyesinden 20.000 dolar seviyesine çıkmış, hali ile yatırımcılarına %2000’in üzerinde kar elde ettirmişti.

Yani o dönemde 1000 dolar yatıran bir kullanıcı 20.000 dolar paraya sahip olmuştu. Yine benzer şekilde o dönemde 1000 dolardan satışta iken 100.000 dolar para yatıran bir yatırımcı 2 milyon dolar civarında paraya sahip olmuştu.

Şimdilerde ise artık bu durum söz konusu değil. Kripto paralara gelen yoğun ilgi sürekli devam ederken, artık belirli bir seviyeye oturan ve tıpkı dolar ve euro’da olduğu şekilde sürekli çok yüksek düşüş ve yükselişler yaşamayan Bitcoin’in artık bu kadar fazla kazandırması neredeyse imkansız.

Yatırım Yapmakta Israrcı Olanlara: Arabayı Satın, Ev Kalsın

Elbette asla ve asla kendi kararlarınız dışında yatırım önerisi veren kişi, kurum, site ve aracıların aklı ve yazdıkları ile hareket etmenizi önermiyoruz. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verecek olan kişilere uymamanız gerektiğini tekrarlarken, bir diğer taraftan ise kripto para yatırımı için ev ve arabanızı satmak istiyorsanız öncelikle arabanızı satıp kazanmaya başladıktan sonra tekrar bir araba parasını çıkarmanızın ardından evinizi satarak bu parayı kripto para yatırımına yatırmanız olası kayıplarınızı en azından çok yüksek kayıplarınızı engelleyecektir.

Kripto paraların gelecekte 1 milyon dolar seviyesine kadar çıkabilme şansı olduğu gibi bugün yapılacak olan Bitcoin yatırımlarının gelecek yıllarda 20 kat daha fazla kazandırma şansı hala daha az bile olsa bulunuyor. Ancak bu şansı bekleyerek hareket etmek hem sizler adına hem yakınlarınız adına hüsran olmaması için dikkatli hareket etmeniz uzun yıllar sonucunda yaptığınız varlıklarınızın elinizden gitmesini engellemeye yetecektir.

Çift Yönlü Yatırımlar Riski Yarı Yarıya Azaltır

Bitcoin yatırımı için elinizde bulunan 500.000 dolar paranın (temsili rakam) 250.000 dolar gibi bir kısmını Bitcoin’e yatırıp diğer kalan kısmını ise altın veya döviz yatırımına yatırmanız riski en az %50 oranında azaltacaktır. Tek bir yatırıma bağlı kalmak hem kazançların daha az olmasına sebep olabilecek olduğu gibi olası kayıp durumlarında tüm paranızın bitmesine daha fazla borçlu çıkmanıza neden olabilir. Benzer şekilde kripto paraların gelecekte artış gösterebilecek olduğu gibi döviz ve altının her geçen yıl dünyada sabit olarak değer görmesi ve sürekli değer kazanması sizlerin daha fazla kazanç sağlamasının sağlayabilir

.

Elbette bu konuda kararı verecek olan yetkili kişi kendiniz olduğunuz gibi farklı alanları da hesaba katarak en iyi yatırımı ve uzun vadede kar oranlarının çok daha fazla olan yatırımlara araçlarına yatırım yapmanız tercihinizin doğru ve düzgün bir karar olduğunu gösterecektir.

Uyarı!

*Bu yazı metni içerisinde paylaşılan hiçbir öneri, bilgi, tavsiye ve uyarı yatırım tavsiyesi olarak algılanamaz. Yazı içerisinde mevcut olan tüm öneri, bilgi, belge ve öneriler yatırım tavsiyesi yerine geçmez ve sadece kişisel olarak bir yazarın görüşünü açıklamaktadır. Tek bir kaynağa veya kaynaklara bağlı kalarak yatırım yapmak veya yazıdan hareketle yatırım yapmak tamamen ilgili kişinin kendi kararı olup olası zarar, kar ve benzeri durumlarda tamamen kişinin kendisi sorumlu olacaktır.

**Kripto paralara yapılacak olan her türlü yatırım kazanç, kayıp ve benzeri durumları beraberinde getirme riski barındırmaktadır. Kripto paralara yapılacak olan tüm yatırımlarda sorumluluk tamamen kendinize ait olduğu gibi diğer yatırım araçları içinde aynısı geçerlidir. Yapılacak olan yatırımın kar getirip getirmeyecek olduğu, zarar ettirip ettirmeyecek ettirmeyecek olduğu ile ilgili hiçbir kimse, kaynak doğru bilgi veremez.

***Yine benzer şekilde kripto para, döviz ve altın yatırımı yapacak kişilerin bu kararı kendileri almaları gerektiği gibi, yapılacak olan yatırımlar ile ilgili siteler veya yatırımcı olduğunu iddia eden kişilere güvenmemeleri ve kendi isteklerince bu yönde yatırım yapmaları olası zarar durumlarını engelleyecektir. Bazı internet sitelerinde kripto paralara yatırım yapıldığında veya farklı alanlara yatırım yapıldığında Çiftlik Bank benzeri %300 kar vaadi ile hareket eden sitelere, kişilere güvenmemeniz gerektiği açıktır.