Kripto Para

Facebook’un Kripto Para Birimine İlişkin Detaylar Netleşti: Libra & Calibra

kripto para rehberi

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Facebook’un kripto para birimine ilişkin detaylar nihayet netleşti. Facebook’un tartışmalı kripto para biriminin Libra olarak adlandırılacağı da kesinleşmiş oldu.

Libra 2020’de Gelecek

Facebook’un kripto parası ve Blockchain ağına ilişkin bilgilere Libra.org ve Calibra.com üzerinden ulaşılabiliyor. Libra ve Facebook’un Libra için geliştirdiği kripto para cüzdanı Calibra, 2020 yılında tamamiyle piyasaya sürülecek.

 

Aylar süren spekülasyonların ardından Facebook’un kripto para biriminin white paper’ı yayımlandı. Ayrıca Libra Blockchain ağının test versiyonu piyasaya sürüldü. Facebook’un kripto para birimi, eşten eşe transferlere ve perakende ödemelere güç vermek için Messenger ve WhatsApp ile entegre bir şekilde çalışacak.

Konsorsiyum Tarafından Yönetilecek Yani Merkezi Olacak

Facebook, Libra’nın gerçek varlık rezerviyle desteklenen güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir Blockchain üzerine kurulduğunu iddia ediyor. Ekosistem, Visa, MasterCard ve Uber gibi ortaklardan oluşan bir konsorsiyum olan Libra Association tarafından yönetilecek.

Messenger ve Whatsapp’tan Bağımsız Bir Uygulama Olacak

Facebook’tan Salı günü yapılan açıklamaya göre, kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra 2020 yılında piyasaya sürülecek ve Calibra, “Messenger ve Whatsapp’tan bağımsız bir uygulama” olacak.

Sosyal medya devi Facebook ayrıca Libra için testi ağını başlattı ve white paper’ını yayımladı. 29 sayfalık white paper’a buradan ulaşabilirsiniz.

Herkes İçin Libra

Libra.org’da yer alan bilgilere göre Libra, giriş seviyesinde bir akıllı telefona ve internet bağlantısına sahip olan herkes için kullanılabilir olacak. Görünen o ki Facebook dünyanın dört bir yanındaki insanları, kripto paralarla tanıştırmayı başarabilecek.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap