Gavin Wood Kimdir?

İngiliz bilgisayar programcısı Gavin Wood, Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot‘un yaratıcısı olarak biliniyor

İngiliz bilgisayar programcısı Gavin Wood, Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot‘un yaratıcısı olarak biliniyor.

Çocukluğundan beri bilgisayar ve teknolojiye ilgi duyan Wood, küçük yaşta bir komşusunun yardımıyla bilgisayar programları yazmaya başladı. Wood’un bilgisayar teknolojisine olan ilgisi, merakı ve sevgisi hayatına yön vermiş, onu bilgisayar programcısı ve yazılım geliştiricisi olmaya yöneltmiştir. Zaman ilerledikçe, öğretmenlerinin de desteğini almıştır.

Gavin Wood. Kaynak: Arşiv

Wood, Lancaster Royal Grammar School’dan mezun olduktan sonra York Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri ve Yazılım Mühendisliği eğitimi aldı. Burada yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 2002-2005 yılları arasında, insan bilgisayar arayüzü için müzik görselleştirmesi alanında doktorasını da tamamlamıştır.

Gavin Wood, Microsoft’ta araştırma bilimcisi olarak görev alan ve 2013 yılında Vitalin Buterin ve diğerleri ile birlikte Ethereum’u kuran bir geliştiricidir. Ethereum “tüm gezegen için tek bilgisayar” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca, Solidty olarak bilinen kodlama dilini yazmıştır. Ethereum’da baş teknolojisi sorumlusu olarak çalışmış ve Ethereum Virtual Machine ile ilgili bir “yellow paper” yaratmıştır.

2016 yılında, Ethereum’dan ayrılarak, blockchain teknolojisinin kullanıldığı şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir istemci geliştirme ve yazılım oluşturma amacıyla Parity Technologies’i kurmuştur. Bu şirket, işletmelerin ve kuruluşların blockchain teknolojisinin sunduğu yeni fırsatları kullanmalarına olanak sağlamıştır.

Gavin Wood’un Çalışmaları

Gavin Wood, 2017 yılında Web3 Vakfı’nı kurmuştur. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, merkezi olmayan internet altyapısı ve teknolojisine odaklanmıştır. Web3 Vakfı, kriptografik yöntemleri kullanan kişi ve grupları desteklemektedir, Çünkü bu, Web3 ekosisteminin yararını ve istikrarını korumak için önemlidir. Web3 Vakfı, ilk projesi olan Polkadot’u finanse etmiştir. Polkadot ağı, kuruluşun amacının gerçekleştirilmesi için önemli bir etkendir. Polkadot, farklı ağlar arasında köprü işlevi gören bir protokoldür. Blockchain teknolojisini kullanarak izin gerektirmeyen genel ve özel ağları birbirine bağlayabilen tamamen merkezi olmayan bir internet zinciri oluşturmak için tasarlanmıştır. 

Polkadot, Gavin Wood tarafından geliştirildi.

Ethereum ile karşılaştırıldığında Polkadot, her uygulama geliştiricisinin kendi blockchain’ini oluşturmasına izin verir. Polkadot, blockchain ekosistemindeki ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarına bir çözüm sunarak güvenilir veri aktarımı sağlar. Polkadot blockchain ağının kurucu ortağı Gavin Wood, Ekim 2022’de görevinden ayrılacağını duyurmuştur. Wood, Polkadot ve Web3’ü nüfusun geniş kesimleriyle daha alakalı hale getirmeye nasıl katkıda bulunabileceğini keşfetmeye yeniden odaklanacağını dile getirmiştir.