Grayscale’dan 2020 Anketi: Bitcoin’de Halving Fiyatlanması Çoktan Gerçekleşti Mi?

Kripto para varlık yöneticisi Grayscale, Bitcoin blok ödülü yarılanmasına ilişkin anketinin sonuçlarını yayımladı


Kripto para varlık yöneticisi Grayscale, Bitcoin blok ödülü yarılanmasına ilişkin anketinin sonuçlarını yayımladı. Ankete cevap verenlerin büyük bir çoğunluğu (yüzde 56), yaklaşmakta olan blok ödülü yarılanmasının henüz BTC’yi fiyatlandırılmadığına inandığını belirtti. Katılımcıların yüzde 27’si ise piyasanın halihazırda blok ödülü yarılanması nedeniyle fiyatlandığından emin. Ankete katılanların %17’si ise bu konuda tam emin olmadıklarını belirtti.

Bitcoin’de blok ödülü yarılanması kripto para piyasası için 2020 yılının en büyük tartışma konularından biri haline geldi. Çünkü Bitcoin ağda gerçekleşen ilk blok ödülü yarılanmasında 100 kat ikincisinde ise 33 katlık bir yükseliş kaydetmişti. Bu nedenle yatırımcılar arasında 2020’deki blok ödülü yarılanmasının Bitcoin’de benzer bir boğa koşusu başlatacağı düşüncesi yaygın.

Bununla birlikte Bitcoin fiyatının 2019’da 3 bin dolar bandından 14 bin dolara yükseldiği süreçte fiyatlandığını bu nedenle 2020 blok ödülü yarılanmasının yatırımcılara daha fazla getiri sağlamayacağına inanan şüpheci bir grup var. Asılında bu grubun argümanı da oldukça açık. Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen mini ralli Bitcoin’in 2020’deki blok ödülü yarılanmasıyla yakından ilgiliydi.

Kripto analisti Willy Woo, Bitcoin’in bir sonraki yani 2020 yılındaki blok ödülü yarılanmasında ezberleri bozacağını belirtti yatırımcıları 2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen blok ödülü yarılanmalarından sonra kaydedilen devasa yükselişleri bu yarılanmada beklememeleri konusunda uyardı. Bazı analistler ise Bitcoin’deki blok ödülü yarılanmasının olası etkilerini göstermek için Litecoin’in bu yıl halving sonrası kaydettiği performansı hatırlatıyor. Kripto para analisti PlanB ise böyle bir karşılaştırmanın hatalı olduğuna inanıyor.