Güney Kore, Kripto İşlemlerini İzliyor

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), Telegram Nth Room cinsel çete davasına yanıt olarak karanlık web üzerindeki kripto para birimi işlemlerini izlemek için yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirmeyi planlıyor

Kripto Para Cüzdanı

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), Telegram Nth Room cinsel çete davasına yanıt olarak karanlık web üzerindeki kripto para birimi işlemlerini izlemek için yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirmeyi planlıyor.

New Daily’ye göre, hükümet Ocak ayından bu yana, Güney Kore’deki çocuk pornosu davasının soruşturulması sırasında zor engellerle karşı karşıya kaldığı için çözümler üzerinde çalışıyor.

KISA, bu tür yazılımların, karanlık web sitelerinde Güney Kore’nin kripto işlemlerini otomatik olarak izleyen bir öğrenme teknolojisine dayandığını söylüyor. İşlemleri denetleyecek merci Sanal Varlık İşleme Ofisi (VASP)’dir. Devlet kurumu, yazılımı test etmek ve 2022 yılına kadar yetiştirmek için bir pilot aşamaya girecek.

Soruşturma Sırasında Karşılaşılan Zorluklar

Halen polis gözetiminde olduğu iddia edilen çetenin beyni Cho Joo-bin, araştırmacılarla işbirliği yapmayı reddediyor.
Çete aracılığıyla yapılan işlemlerin çoğunun anonimliği güçlendirmek için Monero’da (XMR) yapılmış olması yetkililerin çalışmalarını engelleniyor.

İşlem hacmi, 2018 yılına kıyasla %1.5’in üzerinde hızlı bir artış gösterdi. Yetkililer ülke içindeki kriptoyla ilgili karanlık web miktarındaki artıştan endişe duyuyorlar.

Çetenin En Önemli Mensubuna Darbe

2 Haziran’da  Güney Kore mahkemesi, Cho Joo-bin’in sahip olduğu tüm kripto para cüzdanları, menkul kıymetler mevduatları ve hisse senetleri hesaplarında dondurma kararı verdi. El konulan fonların, sanığın Telegram Nth Room’nın arkasındaki beyni olarak alacağı kârı netleştirdiğinden şüpheleniliyor.