Güney Kore Kripto Paralara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor

Güney Kore hükumeti ile ilgili olarak ortaya atılan iddialara göre yakın gelecekte Bitcoin ve diğer kripto paralara vergi getirmek üzere yasal zeminde çalışmalar yaptığı iddia edildi


Güney Kore hükumeti ile ilgili olarak ortaya atılan iddialara göre yakın gelecekte Bitcoin ve diğer kripto paralara vergi getirmek üzere yasal zeminde çalışmalar yaptığı iddia edildi. Memurlar için kripto paraları tamamen yasaklaması ile bir anda dünyada dikkat çeken Güney Kore’li devlet yetkilileri, o dönemde ”Kuzey Kore’ye doğru ilerliyoruz, eğer buna karşı ses çıkarmazsak bizlerde gelecekte Kuzey Kore gibi olabiliriz” benzeri yorumlar yapmışlardı.

Aradan geçen sürede ise ülkede kripto paraların normal paralara oranla daha fazla kullanılır hale gelmeye başlaması sonrasında harekete geçen Güney Kore’nin şimdilerde vergi taslakları üzerinde çalıştığı ve kripto paralardan gelecek dönemde vergi almaya başlayabilecek olduğu ortaya atıldı.

Yasal Temsilciler Çalışıyor

Güney Kore hükumetinin yasal temsilcilerinin kripto paraları vergilendirme zemini üzerinde hükumetin üst düzey ekonomi yetkilisi isimlerinin talimatı sonrasında taslakları hazırladığı, bu taslaklar üzerinden vergi çalışmalarını sürdürdüğü ortaya atıldı. Ülkede bazı insanların aylık olarak milyonlarda dolarlık Bitcoin kazancı elde ettikleri ve en ufak gelir vergisi dahi vermedikleri Güney Kore medyasında sık sık paylaşılan iddialardan birisi.