Intel Bitcoin Madenciliği Alanında Neler Yapabilir?

İşlemci devi Intel, son yıllarda aldığı patentler arasında en dikkat çekeni 2016 yılında alınan ve geçtiğimiz gün ortaya çıkan ”kripto para madenciliğine dayalı işlemciler” ile ilgili olan işlemcilerin üretilmesine yönelik aldığı patent bulunuyor


İşlemci devi Intel, son yıllarda aldığı patentler arasında en dikkat çekeni 2016 yılında alınan ve geçtiğimiz gün ortaya çıkan ”kripto para madenciliğine dayalı işlemciler” ile ilgili olan işlemcilerin üretilmesine yönelik aldığı patent bulunuyor. Bu patent ile birlikte Bitcoin madenciliği alanında yaşanan düşüşler ve insan sayısının fazlalığı, enerji fiyatlarının çok fazla yüksek olmasına bağlı olarak üretimlerden elde edilen kar oranlarının daha düşük seviyeye kayması sonrasında daha güçlü, ancak daha az enerji tüketen işlemciler üretebilecek olduğu ortaya atıldı.

Bu konuda resmi olarak bir açıklama yapmayan Intel yönetimi, gelecek dönemde çok daha güçlü işlemciler üretmesinin yanında hazır olarak Bitcoin üretimi yapacak madencilik cihazları üretebilir. Bunlar sadece bir iddia olduğundan ötürü kesinlik kazanana kadar tam olarak neler olacağını elbet göremeyeceğiz.

İşlemci Fiyatları Rekor Kırdı

İşlemci fiyatlarının Bitcoin madencileri dolayısı ile rekor kırdığı son 1 yılda, Türkiye’de eski fiyatlardan satılan işlemcileri bulmak artık imkansız. Bu durumun farkında olan Intel ve ekran kartı üreticisi Nvidia, bu konuda bazı önlemler alınmasını ve kendilerinin tek bu sektöre bağlı olarak üretimleri arttırıp daha sonrasında düşüş yaşamalarının maddi zarar getirebilecek olduğunu düşünmekte.