Güney Kore Maliye Bakanı Kripto Para Vergi Planını Onayladı

Güney Kore maliye bakanı ülkedeki kripto para birimine vergi uygulanacağını doğruladı

guney korede dijital vergi

Güney Kore maliye bakanı ülkedeki kripto para birimine vergi uygulanacağını doğruladı.

Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki, 17 Haziran’da parlamento finans komitesine konuşurken kripto para birimine vergi koymayı planladığını açıkladı. Yerel haber kuruluşu Korea JoongAng Daily’den çıkan rapora göre, bakanlık planın ayrıntılarını gelecek ay açıklayacak. Hong ayrıca, vergi sisteminin piyasa koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Ancak özellikle bu yıl, vergilendirilebilir kalemler ve vergi türleri listesini düzeltmek için çalıştıklarını da ifade etti.

Önceki Kripto Vergi Teklifleri

Son haberlere göre, bakanlık bu yıl Ocak ayında kripto para birimi geliri üzerinden% 20 vergi almayı düşünüyordu. Bununla birlikte Kore Vergi Politikası Birliği, planlanan kripto para birimi gelir vergisinin uygulamaya geçmesinden önce, başlangıçta düşük seviyeli ve iki aşamalı bir vergi yapısı önerdi.

Ancak bu tekliflerden hangisinin uygulanacağı konusunda daha fazla bilgi verilmemiştir.

Küreselleşmiş Ekonomi İçin Dijital Vergi Gerekli

Bakan ayrıca hükümetin yeni bir dijital vergi yapısı üzerinde uluslararası görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Ülkenin yabancı firmalardan vergi gelirini artırabileceğini belirterek, böyle bir vergiye kişisel desteğini ifade etti. Ancak, bazı yerel firmaların da dış vergilendirmeden sorumlu tutulabileceğini açıkladı.